Seriale kryminalne oparte na formatach
Seriale kryminalne, które opowiadają jedną ciągłą historię, nie zdarzają się często. Nic dziwnego więc, że jeśli taki gdzieś komuś się uda, to inni szybko kupują licencję.
Seriale kryminalne, które opowiadają jedną ciągłą historię, nie zdarzają się często. Nic dziwnego więc, że jeśli taki gdzieś komuś się uda, to inni szybko kupują licencję.
Często na swoje warunki, możliwości i preferencje przerabiają taki serial Amerykanie, ale i nam się zdarzyło. Zobaczcie więc przegląd kryminalnych adaptacji, które doprowadzają nas do dzisiejszej premiery serialu „Podejrzany” (21:00, AXN):
"Life on Mars" (2008-2009)
No dobra, już na początku trochę skręcamy od głównego tematu, ale to ważny serial i ważna adaptacja. Amerykanie wzięli tu na warsztat świetny brytyjski pomysł i zrobili swoją opowieść o policjancie (stąd ten tytuł w naszym zestawieniu), który po wypadku w 2008 roku budzi się ćwierć wieku wcześniej i nie wiemy, czy to jawa, czy sen. Ale policyjna robota nie będzie czekała i trzeba pracować nad śledztwami. Więc de facto jest trochę kryminału i jest licencja, powiedzmy zatem, że można zaliczyć do naszego zestawienia.
[video-browser playlist="668040" suggest=""]
"Wallander" (2008- )
No to najpierw wyczerpmy tytuły, które nie do końca spełniają wymagania tematu. Bo brytyjski serial „Wallander” jest wtórny, owszem (w sensie, że najpierw był ten szwedzki), ale tym razem nie tyle mówimy o przeróbce serialu, co oparciu obu o ten sam cykl powieści kryminalnych Henninga Mankella o zgorzkniałym policjancie. Pełnometrażowe odcinki są w zasadzie samodzielne i tworzone w seriach po 3 (jak w „Sherlocku”), a w tytułowego smutnego bohatera wciela się sam Kenneth Branagh. Pyszności.
[video-browser playlist="668044" suggest=""]
"Dochodzenie" (2011-2014)
Najpierw był serial duński, a potem amerykański. Oba naprawdę dobre i opowiadające o śledztwie w sprawie śmierci nastolatki, a następnie (gdy sprawa zatacza coraz szersze kręgi) w zasadzie o niemal wszystkim, zwłaszcza o lokalnej polityce. Serialowe „Dochodzenie” trzymało w napięciu zarówno jako fabularna intryga, jak i perypetie produkcji, z której rezygnowano i ją wznawiano. Ostatecznie skończyło się na 4 sezonach. Warto zaznaczyć, że oba seriale od 2. serii nie pokrywają się fabularnie.
[video-browser playlist="668046" suggest=""]
"Krew z krwi" (2012- )
Tym razem po holenderski format „Penoza” sięgnęli polscy twórcy i trzeba przyznać, że powstał jeden z najlepszych rodzimych seriali ostatnich lat. To historia żony mafioza (świetna Agata Kulesza), która po śmierci męża musi wziąć sprawy w swoje ręce. Premierowy sezon dla Canal+ wyreżyserował Xawery Żuławski; obecnie Jan Komasa tworzy 2. sezon dla TVP.
[video-browser playlist="617835" suggest=""]
"The Bridge: Na granicy" (2013-2014)
Amerykańska wersja serialu „Most nad Sundem” produkcji szwedzko-duńskiej. W oryginale chodzi o ciało znalezione na tytułowym moście, czyli na granicy pomiędzy Szwecją a Danią. Kto i jak powinien w tej sytuacji prowadzić śledztwo? Fajny punkt wyjścia i ciekawy ciąg dalszy. Amerykanie oczywiście przystosowali rzecz do siebie – granica jest amerykańsko-meksykańska. W 2. serii amerykańskiej wersji kompletnie porzucono centralną sprawę kryminalną łącząca oba kraje na rzecz dziwacznych wątków osobistych i konspiracji, które nie spotkały się z przychylnością widzów. Serial zakończono po 2 sezonach.
[video-browser playlist="668050" suggest=""]
"The Tunnel" (2013- )
Fabuła wspomnianego wyżej „Mostu nad Sundem” okazała się na tyle nośna, że swojej wersji zapragnęli również Anglicy i w koprodukcji z Francją stworzyli jeszcze jedną wersję tej opowieści. Tym razem zabójca pracuje w tunelu łączącym te dwa kraje. 10-odcinkowy serial nieźle sobie poradził i trwają pracę nad 2. sezonem.
[video-browser playlist="618591" suggest=""]
"Czerwona wdowa" (2013)
To jeszcze raz ta sama „Penoza”, czyli podstawa polskiej „Krwi z krwi”. Choć raz byliśmy szybsi od Amerykanów. Oni swoją adaptację nakręcili później od nas i trzeba obiektywnie stwierdzić, że znacznie słabiej. Opowieść o wdowie po mafiozie, która wchodzi w branżę, jakoś nie przypadła widzom do gustu i serial skasowano po kilku odcinkach, jeszcze zanim fabuła dobrze się rozkręciła. Nawet Radha Mitchell wypadła blado w porównaniu z Agatą Kuleszą.
[video-browser playlist="668053" suggest=""]
"Zbrodnia" (2014- )
I drugi polski serial w tym zestawieniu. Tym razem zaczerpnęliśmy z telewizji szwedzkiej („Morden i Sandhamm”) i przerobiliśmy ich smutne krajobrazy w nasz śliczny Hel. Samej fabuły i kryminalnej intrygi w tych 3 odcinkach nie ma za wiele, ale ponoć są szanse, że będzie ciąg dalszy – Szwedzi nakręcili znacznie więcej.
[video-browser playlist="637153" suggest=""]
"Gracepoint" (2014)
Amerykańska wersja brytyjskiego serialu „Broadchurch”, opowiadającego o skomplikowanym śledztwie w małym miasteczku, w którym na plaży znalezione zostaje ciało chłopca. Amerykanie tradycyjnie pozmieniali na swoje, ale zdecydowali się zachować aktora w głównej roli. I tu, i tu postać policjanta prowadzącego śledztwo gra David Tennant (pamiętny dziesiąty Doktor z „Doktora Who”). Coś poszło jednak tak sobie i produkcję zamknięto po 1 sezonie (10 odcinkach). Brytyjczycy kręcą dalej, a o swojej wersji coraz głośniej mówią Francuzi – rzecz się ma nazywać „Malaterra”.
[video-browser playlist="637147" suggest=""]
"Podejrzany" (2015)
I tak dochodzimy do bieżącej premiery. Tym razem Amerykanie sięgnęli aż do dalekiej Australii i swój serial odpalili równo rok po premierze pierwszych „Secrets & Lies” (tak to się nazywa w oryginale w obu wersjach). I oczywiście głośno mówią, że wcale niekoniecznie u nich skończy się tak samo i żeby się nie sugerować. No to nie będziemy i czekamy na kolejne odcinki. Bo historia Bena, który znajduje w lesie o świcie martwe dziecko sąsiadki, zaczyna się naprawdę ciekawie (naszą recenzję znajdziecie tutaj).
[video-browser playlist="666237" suggest=""]
Serial "Podejrzany" debiutuje dziś w Polsce o godzinie 21:00 na antenie AXN.
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat