Silver Sable – przyjaciel czy wróg?

Już niebawem znów wejdziemy w buty Petera Parkera w dodatku Marvel’s Spider-Man: Silver Lining i jak się zapowiada – znów spotkamy się z Silver Sable. Przyjrzyjmy się tej bohaterce.

Już niebawem znów wejdziemy w buty Petera Parkera w dodatku Marvel’s Spider-Man: Silver Lining i jak się zapowiada – znów spotkamy się z Silver Sable. Przyjrzyjmy się tej bohaterce.

UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Już w najbliższy piątek, 21 grudnia, po raz ostatni powrócimy do Nowego Jorku w grze Marvel's Spider-Man. Tego dnia ukaże się ostatnie rozszerzenie będące częścią pakietu The City That Never Sleeps. Rozszerzenie, którego tytuł brzmi Marvel’s Spider-Man: Silver Lining skupia się na powrocie do miasta jednej z najważniejszych postaci w całym uniwersum Spider-Mana, a zarazem postaci, z którą w grze już się spotkaliśmy. Silver Sablinova, bo to o niej mowa, najemnik znana jako Silver Sable prawdopodobnie odegra w dodatku bardzo wielką rolę, bo jak czytamy w oficjalnym opisie DLC:

Silver Sable powraca, by odzyskać skradzioną przez przestępców technologię Sable International. Spider-Man musi nawiązać niespodziewany sojusz, by uchronić miasto przed zbliżającą się zagładą.

Opis fabuły dodatku mówi wprost, że Pajączek będzie musiał się pojednać ze srebrnowłosą, ale sojusze nie muszą być trwałe i stabilne.

Początek

Początek postaci Silver Sable dali w 1985 roku panowie Tom DeFalco oraz Ron Frenz. Specyficzna kobieta wyróżniająca się na tle innych z Domu Pomysłów po raz pierwszy pojawiła się na łamach Marvela w albumie The Amazing Spider-Man #265. Już wtedy dała się poznać jako bardzo dobrze wyszkolona w walce wręcz oraz w posługiwaniu się wszelkiej maści bronią najemnik. Silver Sablinova to także liderka fikcyjnego kraju Symkaria, który graniczy z Latverią rządzącą twardą ręką Doktora Dooma.

Sable po raz pierwszy spotyka Pająka, kiedy wraz ze swoją grupą Wild Pack, przyjęła zlecenie na wytropienie i złapanie rasowego złodzieja – Black Fox. Kiedy jej zespół miał już pojmać międzynarodowego przestępcę, wtedy doszło do pierwszego spotkania ze Spider-Manem, które Black Fox wykorzystał i zbiegł. Sable obwiniała o to Pajączka. Później, w przyszłości Sable jednak współpracowała z Człowiekiem Pająkiem jak i innymi postaciami z Domu Pomysłów.

Jak widać pierwszy kontakt postaci wpłynął na dalsze relacje między nimi. Tak było w komiksach i tak Insomniac Games przedstawia to w grze.

Sable w grze

W Marvel's Spider-Man pojawia się mniej więcej po około godzinie rozgrywki. Pierwszy kontakt z Pająkiem daje nam wskazówki, że obie postacie znają się z przeszłości (choć ta nie została ukazana w grze).

Obecność Sable w grze motywowana jest zachciankami Normana Osborna, burmistrza Nowego Jorku, który w obawie o swoje życie zatrudnia Silver Sable i jej najemników z Sable International. To raczej prywatna armia niż typowi ochroniarze, która zaopatrzona jest w sprzęt najnowszej klasy. Sprzęt ten zresztą ochoczo wykorzystują inni złoczyńcy gry.

Gra serwuje nam scenę, w której Spider-Man jest pojmany przez Sable i jej pomagierów. Tylko dzięki interwencji Yuri Watanabe srebrnowłosa odpuszcza, ale daje wyraźną wskazówkę Pająkowi, że gdy kolejny raz wejdzie jej w drogę, nie skończy się to dla niego tak, jak teraz.

Przyjaciel czy wróg?

Silver Sable trudno jednoznacznie scharakteryzować jako postać negatywną lub pozytywną. Zarówno w komiksach, jak i w grze przejawia się ona jako reprezentantka jednej i drugiej strony barykady. Często staje naprzeciwko Pająka, bo cel uświęca środki, a Spider-Man zwyczajowo miesza jej w interesach i staje się kłopotem w zrealizowaniu kontraktu.

Z drugiej jednak strony, kiedy sytuacja tego wymaga, potrafi współpracować, czego byliśmy świadkiem chociażby w podstawowej wersji gry, gdzie Parker w końcu przemówił jej do rozsądku, udowadniając, że to nie on zagraża Osbornowi a Mr. Negative, który w dodatku porwał dr Michaelsa. Dwójka postaci postanawia zawrzeć tymczasowy rozejm, który być może przetrwa do nadchodzącego dodatku. I znów, celu uświęca środki. Sable zgodziła się chronić Osborna, a Pająk chce wytropić Mr. Negative, a więc Sablinova może mieć oko na Parkera i jednocześnie dbać o to, aby Osbornowi włos z głowy nie spadł.

Później Sable dzwoni do Parkera, informując go, że opuszcza USA, by znaleźć chwilę na przemyślenie dalszych kroków i poszukanie celu. Aczkolwiek kobieta robi to sama, a jej najemnicy z Silver Interantional nadal pozostają na liście płac Normana Osborna. Pozostał też wszelkiej maści sprzęt, który trafił w ręce wielu opryszków Nowego Jorku. Zdawać by się mogło, że to przyniesie kres burzliwej relacji, ale znamy dobrze temperamenty jednej i drugiej strony, a więc w nadchodzącym dodatku spodziewać się możemy różnego rozwiązania.

Czego możemy się spodziewać?

Piątkowe rozszerzenie wskazują na to, że będzie to „niespodziewany sojusz”, a więc twórcy dają nam wskazówki, że Sable jednak nie zmieniła zbytnio swego nastawienia do życia. To nadal zimna i wyrachowana kobieta – najemnik do wynajęcia. W rozszerzeniu wprawdzie załatwia prywatną sprawę i znów – cel uświęca środki – bo Spider-Manowi też zależy na tym, żeby arsenał Silver International zniknął z ulic Wielkiego Jabłka.

 

Źródło: fot. SIE

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Kate Mara

Kate Mara

ur. 1983, kończy 37 lat

Daniel Olbrychski

Daniel Olbrychski

ur. 1945, kończy 75 lat

Grant Show

Grant Show

ur. 1962, kończy 58 lat

Donal Logue

Donal Logue

ur. 1966, kończy 54 lat

Bingbing Li

Bingbing Li

ur. 1973, kończy 47 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV