Sławni aktorzy z polskimi korzeniami

Ci bardziej wybredni fani kina często narzekają na poziom polskiego aktorstwa. To nie czas i miejsce, aby roztrząsać takie kwestie, ale zawsze warto przypomnieć, że w Hollywood istnieje wcale nie taki mały odsetek aktorów z polskimi korzeniami. Oto ci najsłynniejsi.

Ci bardziej wybredni fani kina często narzekają na poziom polskiego aktorstwa. To nie czas i miejsce, aby roztrząsać takie kwestie, ale zawsze warto przypomnieć, że w Hollywood istnieje wcale nie taki mały odsetek aktorów z polskimi korzeniami. Oto ci najsłynniejsi.

Tomasz Ciesiółka
Tomasz Ciesiółka

Niniejszy artykuł jest rozwinięciem naszego poprzedniego tekstu o aktorach polskiego pochodzenia, który możecie przeczytać tutaj. W nim omawialiśmy osoby, których związek z Polską jest większy i które nawet mówią w naszym języku. Teraz szerzej spoglądamy na ciekawe przykłady aktorów, których korzenie sięgają naszego kraju. Naturalnie nazwiska z poprzedniego tekstu się nie powtarzają.

Harvey Keitel

Twardy Żyd z Brooklynu - tak o nim mawiają. Dla wielu to kultowy aktor z pokolenia New Hollywood wychowany przez Martina Scorsese, ale dla jeszcze większej grup odbiorców - specjalista od brudnej roboty w filmach Quentina Tarantino. Ten wybitny aktor pochodzi z rodziny żydowskich emigrantów z Polski. Kroniki donoszą, że Harvey pochodzi z miasta Biłgoraj (woj. Lubuskie). Aktor został już nawet zaproszony do odwiedzenia miasta z okazji Dni Singerowskich, jednak z powodu napiętego terminarza nie mógł się tam znaleźć, choć obiecał nadrobić zaległości.

Harvey Keitel
źródło: Universal Pictures

Natalie Portman

Jedna z najbardziej utalentowanych aktorek współczesnego kina związana jest z Rzeszowem. Natalie Portman urodziła się w Jerozolimie, a jej rodzice mają żydowskie korzenie. Ojciec to potomek emigrantów z Polski i Rumunii, a matka pochodzi z Austrii i Rosji. W wieku trzech lat Natalie przeprowadziła się z rodziną za Wielką Wodę do Waszyngtonu, a później do Nowego Jorku. Tam szybko zaczęła zdobywać sukcesy, co zaprowadziło ją do ról w takich filmach jak Léon czy Heat. Aktorka sama wielokrotnie deklarowała swój związek z Polską, a jesienią 2015 roku odwiedziła Kraków.

Padme
źródło: materiały prasowe

Peter Falk

Gwiazda Columbo, ale aktor znany również z występu w kultowym arthouse'owym filmie Johna Cassavetesa Kobieta pod presją, może także się pochwalić polskimi korzeniami. No, powiedzmy... Internet wspomina raz Polskę, raz Węgry. Wiemy na pewno, że rodzina ojca aktora pochodzi z Polski. Niestety sam zainteresowany nie wypowiadał się na ten temat.

Peter Falk - zdjęcie
źródło: materiały prasowe

Peter Serafinowicz

Aktor kojarzony głównie z rolami komediowymi, Guardians of the Galaxy i z sagą Gwiezdnych wojen (był głosem Dartha Maula) ma nie tylko polsko brzmiące nazwisko - jego drugie imię to Szymon. Sam chętnie odnosi się do swoich korzeni. W wywiadach potwierdza, że jego babcia urodziła się w Polsce. Po II wojnie światowej uciekła do Wielkiej Brytanii wraz z mężem, który po wielu latach został oskarżony o współpracę z nazistami i mordowanie Żydów, gdy był szefem lokalnej policji na Białorusi.

Peter Serafinowicz - zdjęcie
źródło: Marvel

Shia LaBeouf

Ekscentryczny gwiazdor również może się poszczycić polskimi korzeniami. Otóż jego dziadek, urodzony w Polsce i z zawodu komik, uciekł z obozu koncentracyjnego podczas II wojny światowej. Shia odziedziczył po nim imię. Warto nadmienić, że dziadek w późniejszej fazie życia zarabiał jako fryzjer dla… mafiosów.

#ALLMYMOVIES
Źródło: newhive.com

Eli Wallach

Do pewnego czasu można by go było posądzać o nieśmiertelność. Niedawno zmarła legend kina dożyła aż 99 lat. Okazuje się, że Eli jest również związany z Polską. Przyszedł na świat w 1915 roku w nowojorskim Brooklynie, a jego rodzice byli Żydami, którzy wyemigrowali z Polski. Do jego ostatnich ról zalicza się wystąpienie w sequelu Wall Street oraz The Ghost Writer Romana Polańskiego.

Eli Wallach
źródło: deadline.com

Lauren Bacall

Symbol złotego okresu Hollywoodu. Partnerka zarówno na scenie, jak i w życiu prywatnym Humphreya Bogarta. Związek Bacall z Polską jest dosyć istotny. Gwiazda urodziła się w 1924 roku w Nowym Jorku. Jej rodzice byli żydowskimi emigrantami pochodzącymi między innymi z Polski. Jej nazwisko sceniczne to zmieniona wersja panieńskiego nazwiska matki – Bacal. Jej ojciec był sprzedawcą, a matka sekretarką. Kiedy miała pięć lat, rodzice rozwiedli się. Do filmu trafiła w 1944 roku - dostała rolę w filmie Mieć i nie mieć, gdzie wcieliła się w postać Marie Browning i poznała swoją życiową miłość, wspomnianego już Bogarta.

Lauren Bacall
źródło: nytimes.com

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: zdjęcie główne: CBS

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Kevin Alejandro

Kevin Alejandro

ur. 1976, kończy 44 lat

Russell Crowe

Russell Crowe

ur. 1964, kończy 56 lat

Jackie Chan

Jackie Chan

ur. 1954, kończy 66 lat

Francis Ford Coppola

Francis Ford Coppola

ur. 1939, kończy 81 lat

Clarke Peters

Clarke Peters

ur. 1952, kończy 68 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV