TOP 10: Koty w popkulturze

Popkultura pamięta wielu animowanych kocich bohaterów. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiam Wam moją osobistą dziesiątkę.

Popkultura pamięta wielu animowanych kocich bohaterów. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiam Wam moją osobistą dziesiątkę.

Koty to doprawdy bardzo wdzięczni bohaterowie - pojawiają się w filmach pełnometrażowych czy serialach i zwykle z miejsca kradną serca widzów. No bo jak tu się oprzeć puszystym i miauczącym bohaterom, którzy skupiają na sobie uwagę nawet w epizodycznych rolach? O autentycznych kocich aktorach miałam okazję pisać jakiś czas temu, w związku z czym teraz przyszła pora na postaci animowane. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiam Wam zatem mój subiektywny ranking TOP 10 - znajdziecie w nim postaci ze znanych kreskówek i nie tylko; takie, które które na dobre wpisały się w kulturę.

Macie własnych ulubieńców? A może Wasza lista prezentowałaby się w innej kolejności? Dajcie znać w komentarzach.

10. Hello Kitty

Zacznijmy od kota, który stał się ikoną - mowa o Hello Kitty, którą trudno przypisać do konkretnej serialowej bądź filmowej produkcji, a która z całą pewnością jest rozpoznawalna na całym świecie. Można spotkać ją na piórnikach, ubraniach, kubkach, fanowskich gadżetach i wszędzie tam, gdzie tylko podpowiada nam popkulturowa wyobraźnia - ta słodka biała kotka z kwiatkiem na głowie nie jest już pierwszej młodości, albowiem wymyślono ją w Japonii w latach 70. ubiegłego wieku. I rzeczywiście, kariera tej postaci rozpoczęła się właśnie poza ekranami - mówi się, że kot zadebiutował jako nadruk na portmonetce, a dopiero później, po wielu latach, zdecydowano się przenieść go na ekrany czy do gier komputerowych.

Hello Kitty
fot. materiały prasowe

9. Aryskotraci

W filmie animowanym Aryskotraci wręcz roi się od kotów - jak zresztą sam tytuł wskazuje. Produkcja powstała w 1970 roku dla wytwórni Disney i do dziś jest uważana za jedną z najpiękniejszych animacji ostatnich lat. Filmowe koty, które występują w głównych rolach to Księżna i Thomas O'Malley - ona jest arystokratką z krwi i kości, natomiast on to włóczęga i lekkoduch. Według krążących po sieci pogłosek, cała fabuła została zainspirowana prawdziwą historią - w Paryżu rzekomo faktycznie zdarzyła się sytuacja, że kotom przepisano w testamencie cały majątek... Jakkolwiek by do tych rewelacji nie podchodzić, Aryskotraci to bez wątpienia must-see - charzymatyczne puchate koty na ekranie to coś, na co zwyczajnie chce się patrzeć. Trudno wybrać jednego kota, który mógłby figurować pod numerem 9 samodzielnie - który był Waszym ulubieńcem?

8. Salem

Salem to kot czarownicy Sabriny, a jego pełne dostojne imię brzmi Salem Saberhagen. Ten osobnik różni się od innych kotów przywołanych w dzisiejszym zestawieniu, z tej prostej przyczyny, że wcale nie jest kotem od urodzenia - jak doskonale wiemy z historii o Sabrinie, to wcielenie jest karą za wybryki popełnione w ludzkim życiu. Czarny kocur potrafi mówić, jest zadziorny i ma wyjątkowe poczucie humoru. Ma również wielkie ambicje - począwszy od zarobienia fortuny pieniędzy, na podbiciu świata skończywszy. Netflix w październiku zaprezentuje światu nowy serial Chilling Adventures of Sabrina, w którym Salem również ma się pojawić. Fani mogą już zacierać ręce. Na poniższym zdjęciu - animowany kot z serialu Sabrina.

Salem Sabrina
fot. materiały prasowe

7. Filemon

Popkulturowych kotów jest doprawdy bardzo wiele, jednak przy ich wymienianiu nie można zapominać o starym dobrym polskim Filemonie. Kotek został stworzony przez Marka Nejmana i jest prawdopodobnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii polskich kreskówek. Oryginalny serial z jego udziałem był emitowany w latach 1972-1981, a stworzyło go łódzkie Studio Se-Ma-For - w Łodzi do dziś pamięta się o bohaterze, którego upamiętnia jedna z rzeźb w przestrzeni miejskiej. Przypomnijmy, że Filemon zawsze miał u boku starego i zmęczonego życiem kocura Bonifacego, którego - korzystając z okazji - również można tutaj nadmienić. Niemniej jednak, to właśnie młody i energiczny kociak grał główne skrzypce w serialu sprzed lat.

6. Kot z Cheshire

Ten uśmiech kojarzymy chyba wszyscy - oto Cheshire Cat, jeden z najbardziej ikonicznych bohaterów Alice in Wonderland. Kot pojawił się zarówno w animacji Disneya, jak i w aktorskim filmie pełnometrażowym, gdzie został wykreowany komputerowo. Jak wszystko w tej historii, także i on jest niezwykle dziwny i osobliwy - to postać zupełnie niezależna, wiecznie uśmiechnięta i (co sam wielokrotnie udowadnia) obłąkana. Na dodatek posiada niezwykle użyteczną umiejętność znikania, a gdy już rozpływa się w powietrzu, przez dłuższą chwilę pozostaje po nim tylko uśmiech. Warto zauważyć, że dla biegu wydarzeń kot wcale nie jest szczególnie kluczowy - na ekranie pojawia się sporadycznie, a mimo to z miejsca zwraca na siebie uwagę. Takich postaci się nie zapomina - miejsce w dzisiejszym rankingu jest jak najbardziej zasłużone.

alicja w krainie czarów
fot. Disney

.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Ginnifer Goodwin

Ginnifer Goodwin

ur. 1978, kończy 41 lat

Maggie Q

Maggie Q

ur. 1979, kończy 40 lat

Tao Okamoto

Tao Okamoto

ur. 1985, kończy 34 lat

Molly Ephraim

Molly Ephraim

ur. 1986, kończy 33 lat

Maria Dębska

Maria Dębska

ur. 1991, kończy 28 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV