Ulubieni polscy autorzy fantastyki – wyniki głosowania czytelników
Przez ostatni miesiąc mogliście wybierać swoich ulubionych polskich autorów fantastyki. Przedstawiamy wyniki Waszego głosowania.
Przez ostatni miesiąc mogliście wybierać swoich ulubionych polskich autorów fantastyki. Przedstawiamy wyniki Waszego głosowania.
9. Jakub Ćwiek - 68 głosów
Pierwszą dziesiątkę ex aequo otwiera dwójka autorów, którzy chyba nie mogliby się bardziej różnić. Pierwszym z nich jest pisarz współczesny, ekspert od popkultury, twórca licznych książek i serii wykorzystujących całe spektrum gatunkowe fantastyki i bogatych w popkulturowe aluzje i nawiązania. Znany jest przede wszystkim za sprawą Kłamca, ale dużą popularnością cieszą się także inne jego dzieła - jak choćby cykl Chłopcy.
9. Janusz A. Zajdel - 68 głosów
Drugim autorem otwierającym pierwszą dziesiątkę jest klasyk polskiej science fiction. Nieżyjący już od ponad 30 lat Janusz A. Zajdel jest patronem najważniejszej polskiej nagrody dla pisarzy fantastyki, a jego powieści - m.in. Limes inferior, Paradyzja czy Cylinder van Troffa na zawsze wpisały się w krajobraz polskiej science fiction. W swojej twórczości poruszał się przede wszystkim w obrębie dystopii, za pomocą której komentował otaczającą go rzeczywistość.
8. Jacek Dukaj - 104 głosy
Jacek Dukaj to jeden z najbardziej utytułowanych polskich autorów fantastyki, który swego czasu zdominował większość branżowych nagród i plebiscytów. Specjalizuje się w science fiction i bardzo przemyślanych konstrukcjach światów przedstawionych. W jego powieściach fabuła i podskórne mechanizmy rządzące światem zawsze idą w parze i prowadzą do zaskakujących finałów. Jego najsłynniejsze książki to m.in. Lód, Perfekcyjna niedoskonałość czy Inne pieśni. Niestety w ostatnich latach Dukaj nie rozpieszcza czytelników i ukazuje się coraz mniej jego nowych tekstów.
7. Andrzej Ziemiański - 108 głosów
Andrzej Ziemiański pisze już od dłuższego czasu, ale dużą popularność zyskał przede wszystkim dzięki wydanej na początku XXI wieku trzytomowej serii Achaja, a także niedawno zakończonej pięciotomowej kontynuacji pod tytułem Pomnik Cesarzowej Achai. Tom V. Warto także zwrócić uwagę na jego opowiadania - teksty Zapach szkła, Autobahn nach Poznań czy Waniliowe plantacje Wrocławia przyniosły mu liczne wyróżnienia i nagrody.
6. Robert M. Wegner - 145 głosów
Najjaśniej świecąca gwiazda polskiej fantastyki w ostatnich latach - a przynajmniej taki obraz można sobie zbudować na bazie seryjnie zgarnianych przez niego nagród. O Robercie M. Wegnerze można na razie powiedzieć, że jest autorem jednego cyklu. Jego na razie czterotomowe Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe to pełnokrwiste fantasy z rozbudowanym światem i wyrazistymi postaciami. Dużym uznaniem czytelników cieszą się także jego opowiadania.
5. Stanisław Lem - 149 głosów
Tego autora nie trzeba przedstawiać żadnemu szanującemu się czytelnikowi fantastyki. I to nie tylko w naszym kraju, bo twórczość Lema - jednego z niewielu rodzimych pisarzy - przebiła się także na Zachód. Najważniejsze jednak, że jego twórczość - jeśli pominąć miejscami archaiczne słownictwo i nieprzystające do obecnej rzeczywistości wizje przyszłości - nadal są aktualne i stawiają istotne, ważne pytania. Książki takie jak Solaris, Głos Pana, Niezwyciężony czy Powrót z gwiazd jeszcze długo będą skłaniać czytelników do refleksji.
4. Andrzej Pilipiuk - 158 głosów
Jeden z najpłodniejszych literacko rodzimych twórców, wypuszczający na rynek regularnie nowe powieści, kontynuacje serii i zbiory opowiadań. Sam określa się, nieco z przekąsem, mianem Wielkiego Grafomana, ale na pewno nie można odmówić mu pomysłowości, pracowitości i umiejętności tworzenia sympatycznych postaci i miłych w lekturze fabuł. Najbardziej znany jest ze stworzenia postaci Kroniki Jakuba Wędrowycza, ale napisał m.in. także serię Kuzynki czy Sowie zwierciadło. Ma na koncie także kilka zbiorów opowiadań, które najlepiej pokazują spektrum pomysłów obecnych w twórczości tego autora.
3. Jacek Piekara - 160 głosów
Pora na podium. Na najniższym stopniu uplasował się Jacek Piekara. Autor ten specjalizuje się przede wszystkim w nieco kontrowersyjnych, mających wywołać zamieszanie tekstach, choć w dużej mierze jest to zamierzone działanie pod publiczkę i ogranicza się do kilku elementów w świecie przedstawionym, pomyśle czy słownictwie. Dobrym przykładem jest jego najpopularniejsza Ja inkwizytor. Głód i pragnienie o inkwizytorze Mordimerze Madderinie, człowieku dość paskudnym i bezwzględnym, któremu przyszło żyć w świecie, gdzie Jezus zszedł z krzyża i wymierzył krwawą sprawiedliwość. Cykl cały czas się rozrasta o sequele i prequele, a końca nie widać.
2. Jarosław Grzędowicz - 215 głosów
Na drugim miejscu znalazł się Jarosław Grzędowicz. Autor ten pisze stosunkowo niewiele, ale jak już coś wyda, to jest to wydarzeniem na rodzimym rynku. Jego najsłynniejszym dziełem jest oczywiście czterotomowy cykl Pan Lodowego Ogrodu, t.1, w którym świetnie połączył elementy fantasy i sci-fi, a całość okrasił wartką fabułą i interesującymi pomysłami. Warto także zwrócić uwagę na jego opowiadania, a wielu czytelników już przebiera nogami z niecierpliwości w oczekiwaniu na zapowiedzianą na luty 2017 roku nową powieść - science fiction zatytułowane Hel³.
1. Andrzej Sapkowski - 490 głosów
Zaskoczenia nie ma, król mógł być tylko jeden. Twórca Ostatnie życzenie i Narrenturm wygrał z ponad dwukrotną przewagą nad następnym autorem. Na pewno do stałej popularności jego twórczości przyczynia się seria gier, ale prawdopodobnie nawet bez nich odniósłby zwycięstwo w głosowaniu. Jego twórczość rozpala wyobraźnię już kolejnego pokolenia czytelników i nie przeszkadzają w tym słabiej oceniane, nowsze książki (Żmija, Wiedźmin. Sezon burz) czy wywołujące oburzenie wypowiedzi udzielane przez Sapkowskiego.
- 1
- 2 (current)
Źródło: fot. główna: Wydawnictwo Literackie
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1977, kończy 47 lat
ur. 1993, kończy 31 lat
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1969, kończy 55 lat