Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

 

W czarnym lustrze: monitorowanie dzieci w dobie RODO

Żyjemy w dobie nieustającego monitoringu. Śledzą nas dostawcy usług, wielkie korporacje, kamery monitoringu oraz gadżety, które na co dzień nosimy przy sobie. Coraz częściej próbujemy kontrolować także nasze dzieci. Ale do paranoidalnych zachować z odcinka Czarnego lustra jeszcze nam daleko.

W odcinku Arkangel scenarzyści Czarnego Lustra zarysowali zagrożenia, jakie wiążą się z nadmierną opiekuńczością rodziców oraz nadużywaniem technologii monitorujących. Nie bez powodu ta część serii pojawia się w połowie sierpnia – badania naukowe opublikowane przez magazyn Scientific Reports udowodniły, że najwięcej dzieci przychodzi na świat na przełomie lata i jesieni, a szczyt urodzin przypada na początek września. To najlepszy czas, aby uświadomić przyszłych rodziców, jak niebezpieczne może okazać się nadmierne zaufanie pokładane w technologii kontroli rodzicielskiej. Ale czy rozwiązania zaprezentowane w serialu miałyby w ogóle szansę zaistnieć w naszej rzeczywistości?

Zanim jednak odpowiem na kluczowe pytanie, czyli: „Czy dysponujemy technologią z Arkangel?”, warto będzie pokrótce streścić fabułę tego odcinka.

Historia opowiada relację nadopiekuńczej, samotnej matki, która w trosce o bezpieczeństwo swojej córki postanawia wszczepić jej do mózgu zaawansowany chip szpiegowski Arkangel, który sprawdza się w roli kamery bezpieczeństwa, czujnika biometrycznego, lokalizatora oraz cenzora wizualno-słuchowego. Po sparowaniu urządzenia ze specjalnym tabletem rodzic może monitorować położenie i stan zdrowia dziecka, a także podejrzeć, co widzi i słyszy jego podopieczny. A jeśli zajdzie taka potrzeba – zastosować także cenzurę prewencyjną, zamazując i wygłuszając elementy otoczenia podwyższające poziom kortyzolu w organizmie.

-
-

Początkowo system działa bez zarzutu. Świat młodej Sary wydaje się idealny – nie ma w nim przemocy, przestępstw czy pornografii, dziewczynka nie dostrzega tych elementów. Dopiero kiedy pod wpływem rówieśników postanawia okaleczyć się, aby zobaczyć, jak wygląda krew, matka interweniuje i wyłącza system. Dopiero po latach, kiedy nastoletnia córka zaczyna ją okłamywać, ponownie sięga po Arkangel, co tylko nakręca lawinę nieporozumień i nieszczęść.

Święty Graal cybertechnologii

Świat, w którym przyszło żyć młodej Sarze z pozoru nie różni się od naszej współczesności. Owszem, komputery i smartfony są smuklejsze, a ekrany monitorów bardziej przezroczyste. Ale to niemal wszystko, co może świadczyć o tym, że akcja rozgrywa się w futurystycznym świecie. Bo jak inaczej nazwać rzeczywistość, w której neurokomputery są tak małe, że można wstrzykiwać je do mózgu, a energię pobierają prawdopodobnie bezpośrednio z organizmu użytkownika?

Dziś nie dysponujemy technologią, która pozwoliłaby tak głęboko zintegrować ludzkie ciało z komputerem, zwłaszcza tak niewielkich rozmiarów, jak ten zaprezentowany w Arkangel. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie istnieją metody wymiany informacji między mózgiem a maszyną.

Już 20 lat temu brytyjski inżynier rozpoczął badania naukowe nad cybertechnologią, która wówczas wydawała się domeną tylko i wyłącznie dzieł z gatunku SF. Po latach eksperymentów przeprowadzanych na własnym ciele w końcu udowodnił, że połączenie człowieka z maszyną jest możliwe. Warwick nie bez powodu został nazwany pierwszym cyborgiem na ziemi – badania, jakie przeprowadził w ramach Projektu Cyborg udowodniły, że mózg może odbierać i wysyłać sygnały do komputera za pośrednictwem układu nerwowego.

Gdybym jednak chciał szczegółowo określi zakres prac prowadzonych przez Warwicka, artykuł rozrósłby się do niemożebnych rozmiarów i zbyt daleko odeszlibyśmy od głównej tematyki. Uchwyćmy zatem to, co najważniejsze.

Jednym z ciekawszych eksperymentów było nauczenie się nowego zmysłu. Naukowiec podłączył do swojego układu nerwowego prosty interfejs mózg-komputer, do którego przesyłał informacje z ultrasonografów umieszczonych na ciele. Następnie dane te były transmitowane do mózgu za pośrednictwem impulsów elektrycznych, którymi pobudzano neurony. Szybko okazało się, że mózg Warwicka zaczął przyswajać nowe informacje i nauczył się, jak rozpoznawać odległość przedmiotów otaczających naukowca.

Źródło: Zdjęcie: Netflix
Strony: 12

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

Dobiega jeden z najlepszych sezonów The Walking Dead. Co przyniesie nam finał 9. sezonu?

Piotr Piskozub
-

Poznaj najdroższe seriale telewizyjne w historii.…

Chcemy przedstawić Wam listę najdroższych seriali telewizyjnych w historii - w zestawieniu nie brakuje zaskoczeń.

Piotr Piskozub
-

Czekając na Avengers: Koniec gry –…

Fani MCU zastanawiają się, jak w filmie Avengers: Koniec gry swoją obecność zaznaczy Hulk. To…

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead – 9. sezon…

The Walking Dead szokuje. Nie tylko tym, że 9. sezon jest jednym z najlepszych sezonów…

Adam Siennica
-

Templariusze: sezon 2, odcinek 1 –…

Templariusze kontynuują opowiadaną historię w 2. sezonie. Oceniam, jak odcinek wprowadza do nowej serii.

Ocena recenzenta:
7
Adam Siennica
Plotka
-

Avengers: Koniec gry – czas trwania…

Wszystko wskazuje na to, że aktualny czas trwania został już ustalony przez Disneya i Marvela.…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.04.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.