Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

W czarnym lustrze: prywatność i media społecznościowe

Zniknięcie pszczół miałoby katastrofalny wpływ na nasze środowisko. Jeden z odcinków Czarnego lustra pokazał, że zastąpienie żywych owadów mechanicznymi byłoby równie niebezpieczne. Ale czy to w ogóle możliwe?

Naukowcy od lat ostrzegają nas przed tym, że masowe wymieranie pszczół miodnych może doprowadzić do katastrofy ekologicznej na skalę światową. Szacuje się, że aż 70% gatunków roślin jadalnych, uprawianych przez człowieka, jest zapylanych przez ten gatunek owada. Gdyby nagle zniknęły wszystkie pszczoły miodne, ludzkość stanęłaby przed wizją totalnej klęski żywieniowej.

Taki scenariusz postanowili wziąć na tapet James Hawes i Charlie Brooker, reżyser i scenarzysta Znienawidzonych, 6 odcinka 3 serii Czarnego lustra. Zobaczyliśmy w nim, jak mogłyby funkcjonować mechaniczne owady zapylające pola uprawne. Wymieranie pszczół było jednak wyłącznie pretekstem do zastanowienia się nad znacznie poważniejszymi problemami współczesności: prywatnością w dobie sieci urządzeń połączonych oraz hejtem wylewającym się z mediów społecznościowych. Główna oś fabularna opowiadała o hackerze, który wykorzystał system zarządzania mechanicznymi pszczołami do wyeliminowania ludzi znienawidzonych przez społeczeństwo oraz samych hejterów.

-
-

Ten odcinek jest niezwykle ciekawy z technologiczno-socjologicznego punktu widzenia. Aby zrozumieć, czy podobny scenariusz mógłby wydarzyć się w ciągu kilku najbliższych lat, należy rozważyć następujące kwestie:

– Czy dysponujemy technologią zdolną do stworzenia mechanicznych owadów?

– Czy mechaniczne owady mogłyby rozpoznawać i śledzić użytkownika?

– Czy istnieją narzędzia, które pozwoliłyby wyłonić osobę do stracenia oraz skojarzyć użytkownika z jego kontem w mediach społecznościowych?

Internet wie, kim jesteś

Zacznijmy od ostatniej kwestii. Dziś bez problemu moglibyśmy urządzić głosowanie na najbardziej znienawidzonych ludzi np. za pośrednictwem hasztagów na Twitterze. Narzędzia takie jak Keyhole czy Export Tweet pozwalają monitorować hasztagi w czasie rzeczywistym oraz  tworzyć obszerne raporty. Po poddaniu ich odpowiedniej analizie bez problemu udałoby się wskazać, czyjej śmierci najbardziej pragną użytkownicy. Przy zastosowaniu dedykowanych narzędzi, opracowanych specjalnie z myślą o tym celu, proces ten można przeprowadzić w ciągu kilku minut.

Odrębną kwestią jest zidentyfikowanie wskazanej osoby w świecie rzeczywistym. W Znienawidzonych  ofiarami były dwie grupy – ludzie skazani na śmierć przez użytkowników serwisu oraz sami hejterzy korzystający z haszhtaga #DeathTo.

Zdjęcie: Netflix

Rozpoznanie tych pierwszych nie było problematyczne, pierwsze miejsce w głosowaniu zajmowały osoby powszechnie znane. Cyberprzestępca, który rozpętał tę śmiertelną zabawę, doskonale wiedział, kto powinien zginąć. Powiązanie kont hejterów z konkretnym człowiekiem nie jest prostym zadaniem… chyba że hacker ma dostęp do wrażliwych danych na temat użytkowników serwisu. A tak się składa, że Garrett Scholes, były pracownik korporacji odpowiedzialnej za stworzenie programu cyfrowych uli Ado, miał pełny dostęp do najpoufniejszych informacji.

Oni cię śledzą

Jednym z warunków sfinansowania programu Ado było udostępnienie agencjom rządowym narzędzi, które pozwolą pobierać dane z czujników wizualnych mechanicznych pszczół. Scholes wykorzystał tę lukę. Dzięki niej otrzymał dostęp do dwóch kluczowych informacji: numerów IMEI powiązanych z urządzeniami, z których wysłano hejterskie treści oraz systemu rozpoznawania twarzy, wykorzystywanego przez rząd do śledzenia obywateli.

Jak się okazuje, już dziś dysponujemy narzędziami, które pozwoliłyby zlokalizować nasze położenie w taki sposób, jak zademonstrowano to w serialu. Współczesne urządzenia elektroniczne łączące się z siecią, mają przypisany numer IMEI, a rządzący eksperymentują z systemami monitorowania i rozpoznawania obywateli.

Źródło: Zdjęcie: Netflix
Strony: 12

Najlepsze z 24h

Dawid Muszyński
-

Kobiety mafii 2 – recenzja filmu

Jak zapowiedział, tak zrobił. Patryk Vega wraca do nas z kolejną odsłoną opowieści o kobietach…

Ocena recenzenta:
6
Piotr Piskozub
spoilery
-

Avengers: Koniec gry – [SPOILER] rozwiąże…

W sieci pojawiła się teoria związana z filmem Avengers: Koniec gry i MCU, która pokazuje,…

Adam Siennica
-

Pan Kleks i The Umbrella Academy.…

The Umbrella Academy to nowy serial Netflixa oparty na komiksach. Platforma wpadła na kapitalny pomysł,…

Adam Siennica
spoilery
-

Kapitan Marvel – sceny po napisach…

Kapitan Marvel miała już swoje pierwsze pokazy w Stanach Zjednoczonych. To z nich pochodzą informacje…

Adam Siennica
-

Wędrująca Ziemia trafi do Netflixa. Platforma…

Wędrująca Ziemia to drugi najbardziej dochodowy chiński film w historii ich kinematografii. Netflix kupił prawa…

Michalina Reda
-

Hellboy – nowe zdjęcie z filmu.…

Hellboy wejdzie na ekrany kin jeszcze w tym roku, a do sieci trafiają kolejne materiały…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 30 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]