Wiedźmin Netflixa – potwory z sagi, na które najbardziej czekamy
W związku ze zbliżającą się premierą netflixowego Wiedźmina, prezentujemy listę najciekawszych naszym zdaniem potworów z prozy Andrzeja Sapkowskiego.
W związku ze zbliżającą się premierą netflixowego Wiedźmina, prezentujemy listę najciekawszych naszym zdaniem potworów z prozy Andrzeja Sapkowskiego.
Kikimora
To najprawdopodobniej tego potwora widzimy w końcowym ujęciu w zwiastunie Wiedźmina. Według opisu, jaki odnajdziemy w zbiorze opowiadań Ostatnie życzenie, jest to pająkowate, obleczone czarną skórą stworzenie, zamieszkujące bagna i mokradła. Ma szkliste oczy z pionową źrenicą i duże, igłowate kły. Nieco bardziej szczegółowo Andrzej Sapkowski charakteryzuje kikimorę w innej swojej książce, Rękopis znaleziony w smoczej jaskini. Kompendium wiedzy o literaturze fantasy:
Przybiera postać staruchy okutanej w chałat utkany z mchów i wodorostów. (…) Zbłąkanych wśród moczarów ludzi kikimora wołaniem wabi na trzęsawisko, skąd nie ma powrotu. Kożuch ze splątanych mchów pęka nagle... i zjawia się kikimora, by patrzeć na makabryczną agonię powoli pogrążającego się w topieli nieszczęśnika.
Pojęcie kikimory wywodzi się z mitologii słowiańskiej, gdzie oznacza demona domowego, powstałego z duszy niechrzczeńca, dziecka martwo urodzonego lub wyklętego przez rodziców. Wyobrażono ją sobie jako maleńka kobietkę, za dnia przebywającą w piwnicy, w nocy zaś budzącą niemowlęta i plączącą kobietom przędzę. Sama również lubiła prząść, a furkot jej wrzeciona uznawano za zły znak.
Harpia
Do ich popularności zdecydowanie bardziej przyczyniła się seria gier, gdzie jako hybrydy brzydkiej kobiety i przerażającego ptaka, harpie naprawdę robią wrażenie. I choć w książkach stworzenia te nie odegrały zbyt dużej roli, są to jedne z najbardziej charakterystycznych potworów w Wiedźminie. Żałowalibyśmy zatem, gdyby w serialu nie pojawiła się ani jedna harpia. W mitologii greckiej stworzenia te porywały dzieci i dusze oraz uosabiały gwałtowne porywy wiatru. Ich początkowy wizerunek nie był jednak straszny. Grecki epik, Hezjod, nazywał harpie „pięknowłosymi” istotami. Z kolei w średniowieczu stworzenia te określano „dziewiczymi orłami”, a ich motyw często wykorzystywano podczas tworzenia herbów. Obraz harpii jako brzydkiej, uskrzydlonej kobiety-ptaka powstał dość późno, wskutek pomylenia tych stworzeń z syrenami.
Król Gonu
Przywódca galopującego po niebiosach orszaku widm. Jawi się jako uzbrojony szkielet, przemierzający sklepienie niebieskie na rumaku-kościotrupie. Tom Czas pogardy dostarcza dość przerażającego opisu:
Na czele kawalkady galopuje Król Gonu. Przerdzewiały szyszak kołysze się nad trupią maską, ziejącą dziurami oczodołów, w których płonie sinawy ogień. Powiewa wystrzępiony płaszcz. O pokryty rdzą napierśnik grzechocze naszyjnik, pusty jak stara grochowina. Niegdyś były w nim drogie kamienie. Ale wypadły podczas dzikiej gonitwy po niebie. I stały się gwiazdami...
Dziki Gon przynosi dzieciom senne koszmary. Według przesądu, jest również zwiastunem wojny.
Leszy
Choć w grze leszy jest jednym z silniejszych potworów, z jakimi styka się Gerald, w samym cyklu książek nie znajdziemy zbyt dużo informacji na temat tego stworzenia. Wiemy jednak na pewno, że główny bohater niejednokrotnie zetknął się z leszym podczas swojej wiedźmińskiej kariery. Szczegółowego opisu tego stwora dostarcza z kolei mitologia słowiańska, która opisuje go jako starca o jelenich kopytach i rogach. Jest demonem lasu i władcą zwierząt w nim żyjących. Jako strażnik przyrody, z agresją reaguje na ludzi, którzy niszczą las, ale sympatyzuje z tymi, którzy szanują naturę. Tych ostatnich bezpiecznie wyprowadzał z lasu lub chronił przed atakiem zbójców. Jednak jeśli ktoś postanowił z nim zadrzeć, mógł go wydać na pastwę dzikich zwierząt. Leszym składano ofiary w postaci zwierząt domowych oraz plonów. Pamiętać o tym musieli przede wszystkim myśliwi i drwale, wobec których leszy był nieprzychylny. I choć taka charakterystyka lepszego nie jest jakaś szczególnie przerażająca, fragmenty, jakie znalazły się w tomie Wieża Jaskółki, opisują go jako stworzenie bardziej agresywne:
Nam droga przez Zwilgłe Uroczysko! A tam, panoczku, straszno! Tam, panoczku, są brukołaki, liścionosy, endriagi, inogi a insze plugastwo! Toż ledwo dwie niedziele temu capnął leszy zięcia mego, a tak, że zięć ino zacharczeć zdołał i już było po nim.
Wiwerna
Przedstawiciel drakonidów. Często mylony przez ludzi ze smokiem ze względu na podobną budowę ciała. Wiwerny były jednak znacznie mniejsze i posiadały tylko jedną parę nóg. Ten mityczny gad popularność zyskał w średniowieczu, kiedy to w postaci wiwern przedstawiano biblijne bestie, uosabiające szatana. Stworzenia te były również symbolem grzechu, wojny i zarazy (wierzono, że przenosi on dżumę). W średniowiecznym bestiariuszu wiwerny, obok smoków czy jednorożców, funkcjonowały jako prawdziwe, ale egzotyczne stworzenia. W tomie Czas pogardy odnajdziemy bardziej szczegółowy opis młodej wiwerny:
W klatce, wybitnie dla niego za ciasnej, leżał zwinięty w kłębek jaszczur, pokryty ciemną łuską o dziwnym rysunku. Gdy dziobaty stuknął w klatkę tyczką, gad zaszamotał się, zazgrzytał łuskami o pręty, wyciągnął długą szyję i zasyczał przeszywająco, demonstrując ostre, białe, stożkowate zęby, silnie kontrastujące z niemal czarną łuską dookoła paszczy.
Źródło: Źródło: Zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat