Cloverfield Lane 10 (2016)

10 Cloverfield Lane

Cloverfield Lane 10

Po dramatycznym wypadku samochodowym młoda kobieta odzyskuje przytomność w podziemnym schronie. Od mężczyzny, który się nią opiekuje, dowiaduje się, że nie tylko ocalił jej życie. Śmiercionośny atak chemiczny skaził ziemię, czyniąc ją niemożliwą do zamieszkania. Zdezorientowana, przerażona kobieta decyduje, że musi wydostać się ze schronu bez względu na to, co zastanie po wyjściu na ziemię.

Trailery i materiały wideo

Cloverfield Lane 10 - trailer

Najnowsza recenzja redakcji

Jeśli już musicie sobie cokolwiek przeczytać, no to proszę bardzo. 10 Cloverfield Lane to kameralny, sprytnie napisany, dobrze zagrany i z kwadransa na kwadrans coraz lepszy thriller, który w drugiej połowie gwałtownie zmienia gatunek. Jak w From Dusk Till Dawn Rodrigueza i Tarantino oglądamy sobie jeden film, a tu nagle zaczyna się inny. To patent, który lubi pewien rodzaj hollywoodzkich twórców i pewien rodzaj popkulturowych widzów. Eklektyzm jest sympatyczną formalną sztuczką, która dobrze użyta, świetnie się sprawdza. Jest też jednak problemem promocyjnym, bo jak taki film sprzedawać? Im więcej się o nim powie, tym gorzej. Twórcy tego najnowszego popełnili zasadniczy błąd już na samym początku, kiedy pojawiła się wiadomość, że to film jakoś fabularnie powiązany z Cloverfield. Bez tej wiedzy zaskoczenie byłoby znacznie większe i mocniejsze. Wiadomość o tym, że te filmy jakoś się łączą, była jedną z pierwszych i najgłośniejszych informacji o Cloverfield Lane 10. Całą resztę przygotowano świetnie – zresztą łatwo było utrzymać tajemnicę i z zaskoczenia pokazać światu gotowy zwiastun, skoro mówimy o filmie, który w grubo ponad połowie rozgrywa się w jednym wnętrzu i gra w nim prawie wyłącznie troje aktorów.

Ale jak gra! John Goodman daje popis w roli paranoicznego i równocześnie nadzwyczaj racjonalnego właściciela schronu, Mary Elizabeth Winstead wreszcie dostała rolę, w której mogła rozwinąć potencjał, jaki pokazała jako nieodrodna córka Johna McClane'a w czwartej Live Free or Die Hard, a John Gallagher Jr. (The Newsroom) świetnie się sprawdził jako lokalny sympatyczny cwaniaczek. Cała opowieść to w przeważającej części rozgrywka między tą trójką zamkniętą w szczelnym schronie ze świadomością, że świat, jaki dotąd znali, właściwie się skończył. A może zresztą nie...

J.J. Abrams i ekipa, która od lat mu towarzyszy, lubi bawić się wytartymi schematami, układać na nowo stare klocki, pokazywać, że wciąż można ciekawie i inaczej opowiedzieć coś, co już znamy. Ba, przecież nawet motyw zamknięcia w szczelnym schronie i przekonania, że świat na zewnątrz nie istnieje, mieliśmy już w ich sztandarowym dziele – serialu Lost.

Słowem – to nic nowego, ale świetnie przyrządzone i podane z gracją. W zalewie wielkich blockbusterów warto czasem obejrzeć coś skromniejszego. Wszak najważniejsze, żeby film, który oglądamy, potrafił wzbudzić w nas jakieś emocje. Cloverfield Lane 10 daje radę przynajmniej w kilku miejscach.

zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Magdalena Cielecka

Magdalena Cielecka

ur. 1972, kończy 48 lat

Miles Teller

Miles Teller

ur. 1987, kończy 33 lat

Daniella Pineda

Daniella Pineda

ur. 1987, kończy 33 lat

Jack Falahee

Jack Falahee

ur. 1989, kończy 31 lat

Lili Taylor

Lili Taylor

ur. 1967, kończy 53 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV