Dwie korony (2017)

Dwie korony

Fabuła filmu skupia się na życiu i śmierci ojca Maksymiliana Kolbe, który w obozie koncentracyjnym Auschwitz oddał swoje życie za współwięźnia. Losy głównego bohatera poznajemy już od momentu jego dzieciństwa.

Trailery i materiały wideo

Dwie korony - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

Film Dwie korony, który w tym roku mogli obejrzeć widzowie na Festiwalu w Cannes, przedstawia nieznane oraz głęboko analizuje te bardziej popularne wśród ludzi fakty z życia Maksymiliana Kolbego, franciszkanina, który oddał życie za współwięźnia w Auschwitz, a kilkadziesiąt lat po śmierci, w 1971 roku, został beatyfikowany. Film jest dokumentem zawierającym wypowiedzi osób, które znały Kolbego, autorski komentarz reżysera, materiały archiwalne oraz fabularyzowane sceny przedstawiające momenty z życia przyszłego polskiego świętego.

Od razu muszę zaznaczyć, że ten film trzeba zdecydowanie rozdzielić na część dokumentalną i fabularną, ponieważ w ogóle produkcja ta nie sprawdza się jako połączenie tych dwóch elementów sztuki filmowej. Jeśli chodzi o dokumentalny charakter opowieści, to wszystko działa tak, jak trzeba. Reżyser w bardzo dobry sposób zgłębia historię i nieznane wcześniej elementy z życia Maksymiliana Kolbego, rzucając nowe światło na motywacje, rozterki i trudne wybory swojego bohatera. W dokumencie ciekawa i nietuzinkowa postać, o której opowiadamy, to połowa sukcesu, a Michał Kondrat dodatkowo uwypuklił te momenty z biografii franciszkanina, które podkreślają niezłomny charakter i pewnego rodzaju waleczność bohatera tej historii. To zdecydowanie ta ciekawsza część filmu.

Niestety, gdy już przechodzimy do fabularnej warstwy opowieści, to całość  zaczyna się rozpadać w zastraszającym tempie. Zupełnie te aktorskie sceny nie są potrzebne, twórca mógł pozostać wyłącznie przy dokumentalnej opowieści. Tutaj sekwencje fabularyzowane wprowadzają tylko chaos do opowiadanej biografii, niszcząc charakter i narracyjny kręgosłup produkcji. Do tego po prostu sceny te są słabo napisane. Wydaje się, że w zamierzeniu miały pomóc zobrazować i nadać dodatkowego, emocjonalnego ładunku podejmowanemu tematowi, jednak zamiast tego negatywnie wpływają na poziom odbioru historii. Niektóre z nich w pewnym momencie wydawały mi się przybierać formę pewnych śmiesznych skeczy, które pretendowały do nadania bardziej przyziemnego charakteru rozładowującego powagę innych wątków, jednak w połączeniu z sekwencjami z dużą dawką patosu utworzyły pewną dziwną mieszankę, w której dało się odczuć sztuczność.

Słabych scen niestety nie uratowała obsada aktorska, w której mogliśmy zobaczyć tak świetnych aktorów, jak Adam Woronowicz w roli głównej albo Cezary Pazura, który wcielił się w Brata Zeno. Pierwszy z nich nie nadał wyrazistości swojej postaci, ale umówmy się, nie pomógł w tym słaby scenariusz i czas ekranowy, który otrzymał pan Adam. Drugi z nich natomiast próbował wtłoczyć w swoją postać pewną dawkę humoru, jednak w pewnych momentach ta kreacja wydaje się trochę przeszarżowana. Niestety cała obsada nie może w pełni wykreować pełnokrwistych postaci, ani zabłysnąć w epizodycznych rolach, ponieważ format, w który zostały wpisane ich postacie zupełnie nie sprawdza się na dłuższą metę i nie daje możliwości do ukazania ciekawej głębi i rysu psychologicznego poszczególnych bohaterów.

Dwie korony mógł by być filmem dobrym, gdyby tylko postanowiono pozostać przy dokumentalnej formie opowieści. Jednak w tym wypadku połączenie tego sposobu prowadzenia historii z fabularnymi elementami tylko zrobiło tej produkcji krzywdę.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Millie Bobby Brown

Millie Bobby Brown

ur. 2004, kończy 16 lat

Benicio Del Toro

Benicio Del Toro

ur. 1967, kończy 53 lat

David Mazouz

David Mazouz

ur. 2001, kończy 19 lat

Luke Pasqualino

Luke Pasqualino

ur. 1990, kończy 30 lat

Josh Trank

Josh Trank

ur. 1984, kończy 36 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV