Fabuła filmu skupia się na życiu i śmierci ojca Maksymiliana Kolbe, który w obozie koncentracyjnym Auschwitz oddał swoje życie za współwięźnia. Losy głównego bohatera poznajemy już od momentu jego dzieciństwa.
Aktorzy:
Adam Woronowicz, Cezary Pazura (9) więcejKompozytorzy:
Robert Janson, Roberto IgnisReżyserzy:
Michał KondratPremiera (Świat):
22 maja 2017Premiera (Polska):
13 października 2017Kraj produkcji:
PolskaDystrybutor:
Kondrat-MediaCzas trwania:
92 min.Gatunek:
Fabularny, Dokument
Trailery i materiały wideo
Dwie korony - zwiastun
Najnowsza recenzja redakcji
Film Dwie korony, który w tym roku mogli obejrzeć widzowie na Festiwalu w Cannes, przedstawia nieznane oraz głęboko analizuje te bardziej popularne wśród ludzi fakty z życia Maksymiliana Kolbego, franciszkanina, który oddał życie za współwięźnia w Auschwitz, a kilkadziesiąt lat po śmierci, w 1971 roku, został beatyfikowany. Film jest dokumentem zawierającym wypowiedzi osób, które znały Kolbego, autorski komentarz reżysera, materiały archiwalne oraz fabularyzowane sceny przedstawiające momenty z życia przyszłego polskiego świętego.
Od razu muszę zaznaczyć, że ten film trzeba zdecydowanie rozdzielić na część dokumentalną i fabularną, ponieważ w ogóle produkcja ta nie sprawdza się jako połączenie tych dwóch elementów sztuki filmowej. Jeśli chodzi o dokumentalny charakter opowieści, to wszystko działa tak, jak trzeba. Reżyser w bardzo dobry sposób zgłębia historię i nieznane wcześniej elementy z życia Maksymiliana Kolbego, rzucając nowe światło na motywacje, rozterki i trudne wybory swojego bohatera. W dokumencie ciekawa i nietuzinkowa postać, o której opowiadamy, to połowa sukcesu, a Michał Kondrat dodatkowo uwypuklił te momenty z biografii franciszkanina, które podkreślają niezłomny charakter i pewnego rodzaju waleczność bohatera tej historii. To zdecydowanie ta ciekawsza część filmu.
Niestety, gdy już przechodzimy do fabularnej warstwy opowieści, to całość zaczyna się rozpadać w zastraszającym tempie. Zupełnie te aktorskie sceny nie są potrzebne, twórca mógł pozostać wyłącznie przy dokumentalnej opowieści. Tutaj sekwencje fabularyzowane wprowadzają tylko chaos do opowiadanej biografii, niszcząc charakter i narracyjny kręgosłup produkcji. Do tego po prostu sceny te są słabo napisane. Wydaje się, że w zamierzeniu miały pomóc zobrazować i nadać dodatkowego, emocjonalnego ładunku podejmowanemu tematowi, jednak zamiast tego negatywnie wpływają na poziom odbioru historii. Niektóre z nich w pewnym momencie wydawały mi się przybierać formę pewnych śmiesznych skeczy, które pretendowały do nadania bardziej przyziemnego charakteru rozładowującego powagę innych wątków, jednak w połączeniu z sekwencjami z dużą dawką patosu utworzyły pewną dziwną mieszankę, w której dało się odczuć sztuczność.
Słabych scen niestety nie uratowała obsada aktorska, w której mogliśmy zobaczyć tak świetnych aktorów, jak Adam Woronowicz w roli głównej albo Cezary Pazura, który wcielił się w Brata Zeno. Pierwszy z nich nie nadał wyrazistości swojej postaci, ale umówmy się, nie pomógł w tym słaby scenariusz i czas ekranowy, który otrzymał pan Adam. Drugi z nich natomiast próbował wtłoczyć w swoją postać pewną dawkę humoru, jednak w pewnych momentach ta kreacja wydaje się trochę przeszarżowana. Niestety cała obsada nie może w pełni wykreować pełnokrwistych postaci, ani zabłysnąć w epizodycznych rolach, ponieważ format, w który zostały wpisane ich postacie zupełnie nie sprawdza się na dłuższą metę i nie daje możliwości do ukazania ciekawej głębi i rysu psychologicznego poszczególnych bohaterów.
Dwie korony mógł by być filmem dobrym, gdyby tylko postanowiono pozostać przy dokumentalnej formie opowieści. Jednak w tym wypadku połączenie tego sposobu prowadzenia historii z fabularnymi elementami tylko zrobiło tej produkcji krzywdę.
Pokaż pełną recenzję
Obsada
-
Adam Woronowicz Ojciec Maksymilian Maria KolbeOjciec Maksymilian Maria Kolbe
-
Cezary Pazura Brat ZenoBrat Zeno
-
Paweł Deląg Ksiądz Włodzimierz JakowskiKsiądz Włodzimierz Jakowski
-
Artur Barcis Ksiądz kanclerzKsiądz kanclerz