Przeczytaj w weekend

Zacisze (2017)

Zacisze

Fabuła etiudy skupia się na rodzinie, która wyrusza na wakacje kamperem i próbuje uporać się z problemami. Zatrzymują się na kempingu „Zacisze”, który okazuje się okropnym miejscem. Na domiar złego synowie znikają w lesie, a ich matka znajduje w jeziorze ludzką głowę...

Trailery i materiały wideo

Zacisze - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

Fabuła tej 13-minutowej etiudy nie jest zbytnio skomplikowana. Rodzina wyrusza na wycieczkę kamperem, by podczas wakacji uporać się z własnymi problemami. Mariusz (Piotr Cyrwus) próbuje przywrócić płomień miłości w swoim związku, choć żona (Iwona Wszołkówna) wybitnie nie ma na to ochoty. Miejscówka o chwytliwej nazwie Zacisze, która tak zachęcająco wyglądała na starej pocztówce, okazuje się opustoszałą ruderą z porzuconymi starymi namiotami, zapleśniałymi przyczepami i chmarami latających owadów. Nic przyjemnego. Gdy ojciec próbuje rozbić obóz, znudzeni synowie w poszukiwaniu zabawy zapuszczają się do lasu i znikają bez śladu. W tym samym momencie starająca się opanować nerwy kobieta natrafia w jeziorze na odciętą głowę zaginionej turystki…

Zacisze to pierwszy w Polsce slasher. Reżyser Bartosz M. Kowalski, twórca Plac zabaw, zabiera się za realizację gatunku, który w rodzimym kinie nie istnieje. Jego krótki metraż bada grunt i przeciera szlaki dla następnych twórców. Muszę przyznać, że może jego produkcja nie jest tak wykręcona, jak chociażby Ksiądz Wojciecha Smarzowskiego, ale jest o niebo lepsza niż Czerwony punkt Patryka Vegi. Duża w tym zasługa Piotra Cyrwusa, który idealnie odgrywa rolę ciapowatej głowy rodziny, która przyciśnięta do ściany zamienia się w bestię. Do tego dochodzi jeszcze kreacja Iwony Wszołkównej, która ze słowa „ku**a” zrobiła swoją wizytówkę. Aktorka idealnie nadaje się do grania żon gardzących swoimi mężczyznami. Słabo natomiast wypadają dzieci, którym brak autentyczności. Widać, że niektóre sceny są u nich wymuszone i przez to wypadają nienaturalnie.

Jak na slasher przystało, jest groteskowo, krew leje się obficie, a całość obrazu wzbudza uczucie taniego. Dzięki temu wszystkiemu klimat jest odpowiedni.Opustoszałe pole kempingowe potrafi  wywołać gęsią skórkę. Trzeba przyznać, że osoby odpowiedzialne za rekwizyty i aranżacje planu stanęły na wysokości zadania. Całość przypomina ośrodek żywcem wyciągnięty ze schyłku lat 90., czyli taki, na jaki jeździło się na wakacje z rodzicami czy na zieloną szkołę.

Fani slasherów będą mieli też frajdę z szukania licznych nawiązań do amerykańskich klasyków, które Bartosz M. Kowalski poukrywał na planie. Można wypatrzyć chociażby nawiązania do Friday the 13th Part 2 czy Death Proof Quentina Tarantino. Widać, że młody reżyser lubi bawić się kinem i sprawia mu to przyjemność. Fajnie, że Showmax stawia na młodszych twórców, a nie tylko na duże, sprawdzone nazwiska. Wcale bym się nie obraził, gdyby Kowalski pozostał przy tym gatunku i dla owej platformy nakręcił pełen metraż w podobnym klimacie.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Dave Bautista

Dave Bautista

ur. 1969, kończy 51 lat

Sam Strike

Sam Strike

ur. 1994, kończy 26 lat

Wojciech Smarzowski

Wojciech Smarzowski

ur. 1963, kończy 57 lat

Laura Breszka

Laura Breszka

ur. 1988, kończy 32 lat

David Ayer

David Ayer

ur. 1968, kończy 52 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV