Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

 

Ocena recenzenta:
7/10

Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru – recenzja filmu

Ateriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru to kolejna animacja o walecznych Galach, którzy tym razem będą musieli znaleźć następcę Panoramiksa. Oceniam, jak wyszło.

Dzień jak co dzień w życiu Panoramiksa. Doświadczony druid hasa po lesie, zbierając składniki na swój magiczny napój. Jednak w wyniku wypadku Panoramiks postanawia, że musi znaleźć swojego zastępce i przekazać mu przepis na miksturę, która daje Galom ogromną siłę. Na wyprawę wyruszają z druidem wierni druhowie, Asteriks i Obeliks, Pektynka, młoda, rezolutna, mieszkanka wioski oraz nieoczekiwanie reszta męskiego grona Galów. Jak się szybko okaże, przepis na magiczny wywar będzie chciał zdobyć wyklęty przez środowisko druidów Sulfuriks. W tym celu zawiąże sojusz z największym wrogiem Galów.

Przede wszystkim produkcja wygrywa naprawdę ciekawym i niegłupim poczuciem humoru. Jest on oparty w większości na slapstickowych żartach, których jest całkiem sporo. Jednak nie nudzą one się z czasem i każdy kolejny gag związany z wypadkami naszych bohaterów trafia w punkt. Twórcy bawią się historią i wykorzystują bogatą mitologię materiału źródłowego, aby między innymi pośmiać się po raz kolejny z konfliktu Galów z Rzymianami, ale nie wykonują tego w sposób wtórny, kliszowy. Dają w tym wypadku pewien powiew świeżości, sprawiając, że każdy znajdzie coś dla siebie, nieważne, czy jest się dzieckiem śmiejącym z kolejnych dziwnych wypadków postaci, czy osobą dorosłą, wymagającą czegoś więcej od seansu. Współreżyser produkcji, Louis Clichy, pracował wcześniej dla Pixara przy takich projektach jak WALL-E czy Odlot i rzeczywiście widać pewien sznyt, który wyniósł z koncernu. Jest to związane zarówno ze sposobem animacji, jak i operowaniem humorem, który zachowuje balans z poważniejszymi tematami w opowieści.

Mam jednak poważny zarzut do tego, w jaki sposób wykorzystano główne postacie serii. Mimo Asteriksa i Obeliksa w tytule, ci bohaterowie wydają się gdzieś od połowy seansu kompletnie niepotrzebni. Zaczynają w pewnej chwili stanowić tylko komediowy element, który musi pojawić się na kilka chwil w scenie. Jeszcze postać Obeliksa gdzieś się broni, szczególnie w trzecim akcie historii. Jednak już Asteriks pod koniec wydaje się zbędnym aspektem tej opowieści, która równie dobrze mogłaby działać bez niego. Natomiast postacie kobiece są w tej historii rozpisane naprawdę dobrze, nieważne, czy są pierwszoplanowymi bohaterkami, czy tylko przewijają się w tle, racząc widzów one-linerami. Naprawdę nieźle ogląda się poczynania żeńskich twardzielek na ekranie, szczególnie sceny ze starciami mieszkanek wioski z Rzymianami pełne są humoru i energii. A już jedna z ważniejszych postaci w filmie, Pektynka, to osoba, z którą od razu można się utożsamić i jej kibicować. Być może wkrótce stanie się ważniejszym ogniwem kolejnych filmów. Ja jestem na tak.

Problemem produkcji jest również trochę przewidywalna fabuła, która została sprawnie poprowadzona i przekazana widzowi, jednak sporo jej elementów, w tym zwroty fabularne, nie były czymś oryginalnym. Ogląda się to dobrze, jednak w czasie seansu można mieć nieodparte wrażenie, że należało wyciągnąć z tej historii coś więcej. Za to twórcy całkiem nieźle poczynają sobie, operując kodem kulturowym i nawiązując między innymi do pewnej postaci z Biblii (ta scena to coś naprawdę dobrego) czy pewnych elementów popkulturowych znanych chociażby z wielu filmów, w których ludzie walczą z wielkimi potworami.

Polski dubbing sprawdził się dobrze. Szczególnie Kuba Wojewódzki świetnie sobie poczynał jako główny zły opowieści, czyli Sulfuriks, który ma w sobie mrok wymieszany ze sporą dozą humoru. Reszta obsady na czele z Wojciechem Mecwaldowskim i Wiktorem Zborowskim radziła sobie równie sprawnie.

Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru to film,  na którym można się dobrze bawić, niezależnie od wieku. Produkcja wygrywa niegłupim humorem, pewnymi postaciami i rozwiązaniami fabularnymi. Nie ustrzegła się przy tym błędów, związanych między innymi z prowadzeniem wątków niektórych postaci, jednak koniec końców daje plus dla tej animacji.

Gdzie obejrzeć ten film? Zobacz go w naszym repertuarze kin z opcją natychmiastowego zakupu biletu!

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru

Najlepsze z 24h

Dawid Muszyński
-

Kobiety mafii 2 – recenzja filmu

Jak zapowiedział, tak zrobił. Patryk Vega wraca do nas z kolejną odsłoną opowieści o kobietach…

Ocena recenzenta:
6
Piotr Piskozub
-

Oto zdjęcie, dzięki któremu Gal Gadot…

Zack Snyder i Gal Gadot rzucili nowe światło na to, w jaki sposób aktorka otrzymała…

Wiktor Fisz
-

Pokonał mumię, zniknął i wraca jako…

Kiedyś młody bóg – adonis rozkochujący kobiety jednym spojrzeniem. Dzisiaj wykonawca charakterystyczny, zaskakujący widzów i…

Norbert Zaskórski
-

Cosplayerka robi swoje stroje z jedzenia.…

Pewna cosplayerka tworzy świetne stroje różnych bohaterów i bohaterek z jedzenia.

Michalina Reda
-

Kapitan Marvel – są pierwsze reakcje.…

Kapitan Marvel zadebiutuje za kilka tygodni, a pierwsze opinie są już dostępne w mediach społecznościowych.…

Adam Siennica
-

Netflix – seriale i filmy na…

Netflix przygotował dla swoich subskrybentów atrakcyjny marzec. Nowe seriale i filmy na marzec 2019 to…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.