Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Ocena recenzenta:
5/10

Dwunastu odważnych – recenzja filmu

Opowieści o wojnie w Afganistanie było już na małych i dużych ekranach wiele. Jak na ich tle wypada Dwunastu odważnych?

Czym jest Dwunastu odważnych? To filmowa adaptacja książki Horse Soldiers, opowiadającej o jednym z oddziałów Task Force Dagger, pierwszej grupy bojowej, która wkroczyła do Afganistanu, niecały miesiąc po atakach z 11 września 2001 roku. Ich celem było połączenie sił z lokalnym generałem Sojuszu Północnego, Abdurraszidem Dostumem i zdobycie miasta Mazar-i-Sharif kontrolowanego przez Talibów. Potencjał samej historii jest ogromny. Starczy nadmienić, że żołnierze ci po raz pierwszy od dziesięcioleci zmuszeni byli korzystać z końskich grzbietów jako sposobu nie tylko na przemieszczanie się ale także dokonywanie niespodziewanych ataków i szybkich, sprawnych odwrotów. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej, bowiem cała operacja nie dość, że tak naprawdę otworzyła drogę siłom Koalicji do Afganistanu, to jeszcze dodatkowo była jedną z najsprawniej przeprowadzonych w ciągu całej wojny afgańskiej.

Pytam się więc, gdzie ten potencjał? Gdzie te emocje? Gdzie wierne przedstawienie jednego z najciekawszych i najmniej znanych epizodów tej wojny? W tym filmie brak właściwie wszystkiego, co mogłoby go uczynić wartościowym kinem wojennym. Aspektów, do których nie mogę się przyczepić jest bardzo niewiele. Przyzwoita gra Chrisa Hemswortha ( i jeszcze lepsza Michaela Shannona), niezłe sceny akcji, poprawne odwzorowanie umundurowania i wyposażenia Amerykanów. I to w zasadzie wszystko. Reszta produkcji niestety jest po prostu średnia.

Na nieco ponad 2 godziny trwania filmu mamy może jakieś 45 minut scen wnoszących cokolwiek do narracji i historii, drugie tyle takich, które nie wnoszą absolutnie nic, zaś reszta to czysta akcja. Kompletnie nie rozumiem pewnych wyborów narracyjnych zamiast na geopolitycznej i militarnej głębi całej operacji, skupiono się bardziej na historii młodego i niedoświadczonego dowódcy oddziału (Hemsworth), co do której prawdziwości można mieć spore wątpliwości, skoro nawet nie pokuszono się o użycie imienia i nazwiska autentycznej postaci. Podobnie zresztą postąpiono z resztą oddziału, a przecież ich dane osobowe nie były nawet tajne. I nie przyjmę tutaj do wiadomości tłumaczenia, że jest to adaptacja książki, bo nawet jeśli ona jest główną bazą filmu, to promując go jako opowieść o realnych wydarzeniach, wypadałoby zachować dużą dozę autentyzmu. Pół biedy jeszcze, gdyby ta historia była dobra i odpowiednio mocna. Można wtedy jeszcze uznać, że było to upiększenie, które miało na celu dramatyzację opowieści i wprowadzenie elementu rozrywkowego, tak jednak nie się nie stało. Zresztą było to absolutnie zbędne przy takim materiale źródłowym.

Drugi problem to cały ten „koński element”. Pytam się gdzie on? Prócz kilku scen, gdzie nasi wojacy jadą na końskim grzbiecie, nie ma o tym w zasadzie nic. A tak bardzo podkreślano to w zwiastunach, w książce… Ba! W archiwum samej jednostki macierzystej (5 Grupa Sił Specjalnych) jest o tym osobne opracowanie. Kolejny totalnie zmarnowany aspekt, który mógł być ogromnym plusem filmu. Nie wiem czy wynikało to z lenistwa twórców czy braku pieniędzy na kaskaderów (w co wątpię), czy jaki mógłby być jeszcze powód, jest to spore niedopatrzenie.

O warstwie technicznej produkcji nie ma co za wiele pisać. Jest poprawna, jednak jak i cały film, niczym się nie wyróżnia na tle innych produkcji o podobnej tematyce i, jak podejrzewam, budżecie. Zdjęcia są ładne, muzyka opisowa dobrze wpasowuje się w to, co widzimy na ekranie. Nic dodać, nic ująć.

Prawda jest taka, że naprawdę ciekawą i prawdziwą historię przerobiono na ni mniej, ni więcej jak tylko poprawny film akcji. Gdyby była to opowieść fikcyjna, spokojnie mogłaby dostać ocenę o dwa oczka wyższą, jednak nie jestem w stanie przeboleć zmarnowanego potencjału i osobiście dobrze się na tym filmie bawić. Bo co innego zrobić po prostu poprawny film akcji z fikcyjną fabułą, a co innego zrobić taki sam film, marnując wielki potencjał materiału źródłowego. To zupełnie innym poziom przeciętności.

Źródło: Fot. Warner Bros
Dwunastu odważnych

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Złote Maliny 2019 – nagrody rozdane.…

Złote Maliny to antynagrody przyznawane najgorszym filmom roku. Właśnie poznaliśmy tegorocznych nagrodzonych - oto lista.

Michalina Reda
spoilery
-

Gwiezdne Wojny: część IX – zaskakująca…

Gwiezdne Wojny: część IX to film, który zadebiutuje jeszcze w tym roku. Do sieci trafiła…

Michalina Reda
-

Jackman ma rekord Guinnessa. Jest cięty…

Hugh Jackman trafił na listę rekordów Guinnessa, o czym informowaliśmy jakiś czas temu. Teraz na…

-

Powstaje film o Zenonie Martyniuku. Poznaliśmy…

Rozpoczęły się zdjęcia do biograficznego filmu o muzyku disco polo, Zenonie Martyniuku. Wiemy, kogo zobaczymy…

Plotka
-

Wiedźmin – Geralt zmierzy się z…

Wciąż czekamy na pierwsze oficjalne materiały z serialu Wiedźmin od Netflixa. Dostaliśmy jednak nowe informacje…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.