Dywan wschodni – recenzja książki
Dywan wschodni to wznowione wydanie antologii z 1921 r., którą ułożył Antoni Lange. Ten wybór wierszy jest prawdziwą mozaiką, która zachwyca swoim pięknem, językiem, mądrością i przypomina, że Wschód to nie tylko terroryści.
Dywan wschodni to wznowione wydanie antologii z 1921 r., którą ułożył Antoni Lange. Ten wybór wierszy jest prawdziwą mozaiką, która zachwyca swoim pięknem, językiem, mądrością i przypomina, że Wschód to nie tylko terroryści.
W świecie współczesnym Islam niesie ze sobą jednoznaczne skojarzenia. Śledząc doniesienia mediów przez ostatnie lata, wiemy, że jest to niestety, jak najbardziej zasłużone. Już tak jest w historii, że najbardziej widać to, co jest złe. O kolejnym zamachu terrorystycznym arabskich fundamentalistów dowie się każdy, kto posiada choć znikomy dostęp do mediów, czy tego chce czy nie. W tym całym kotle przemocy, zamachów i spirali strachu ginie to, co dobre i piękne. Kiedy światem wstrząsają wybuchy bomb i doświadczamy wszechogarniającego uczucia strachu i niepewności, przeciętny obywatel nie będzie sobie zadawał trudu zgłębiania kultury „islamskiego szatana”. Ciężko się temu dziwić. Jednakże tym bardziej należy się cieszyć, że na rynku wydawniczym pojawił się ponownie Dywan wschodni.
W 1921 ta antologia była sensacją i wydarzeniem literackim. Dziś, niestety, jej wydanie przeszło w zasadzie bez echa. Książka składa się z dzieł wschodnich, które już ukazywały się w różnych tłumaczeniach na język polski. Wystarczy przejrzeć spis treści, żeby zobaczyć wśród tłumaczy takie nazwiska jak: Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz, Adam Asnyk.
Dywan wschodni zbiera dorobek literacki starożytnego Egiptu, Asyrii i Babilonu, Arabii, Persji i Indii. W tym kalejdoskopie kulturowym nie ma bynajmniej wyłącznie poezji. Czytelnik będzie mógł się zaznajomić z opowiadaniami, wierszami, hymnami i fragmentami pism.
W tej pozycji każdy znajdzie coś dla siebie. Wybór jak w każdej antologii jest dość subiektywny, chyba że mówimy o starożytnym Egipcie, z którego dorobku literackiego generalnie niewiele zostało. Antoni Lange był cenionym pisarzem, publicystą i przede wszystkim poetą przełomu XIX i XX wieku. W miarę zagłębiania się w strony antologii przekonamy się, że utwory zostały dobrane z dużym smakiem i wyczuciem. Autor zapewnił nam cudowne doznania estetyczne i literackie.
Dywan wschodni to książka, z którą należy zapoznawać się stopniowo, w domowym zaciszu z kubkiem herbaty w dłoni. Pozwoli nam na chwilę zatrzymać się w tym naszym zabieganym świecie. Trzeba tylko otworzyć ten Sezam i pozwolić się zachwycić skarbami.
Źródło: fot. Zysk i S-ka
Poznaj recenzenta
Agnieszka KołodziejKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1987, kończy 37 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1991, kończy 33 lat
ur. 1947, kończy 77 lat
ur. 1955, kończy 69 lat