Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
6/10

Futura nostalgia. Część 1 – recenzja komiksu

Futura Nostalgia to Tony Sandoval w pigułce: niesamowita wyobraźnia, piękne rysunki i drobna dawka nienachalnej erotyki.

Twórczość Tony’ego Sandovala jest bardzo charakterystyczna, zarówno na poziomie ilustracji, jak i samego sposobu prowadzenia fabuły, przez co rozumiemy chociażby konstrukcję postaci, tematykę, oniryczność, konstrukcję wątków czy postaci. Na tym tle Futura Nostalgia się nie wyróżnia, choć uwypukla niektóre z elementów.

Na poziomie fabularnym jest to prosta historia o dziewczynie, której w oko wpada świetny chłopak… który szybko odwzajemnia uczucie. Sytuacja błyskawicznie przechodzi od wzdychania i wpatrywania się przez lornetkę w dom obiektu westchnień po pierwszy pocałunek. A ten, a w zasadzie jego skutki, Sandoval ukazuje w sposób… spektakularny, choć oczywiście odrealniony. Zresztą uciekanie się do elementów fantastycznych i przerysowanych to częsty zabieg w twórczości Sandovala. Jest to pozornie banalna opowieść o dorastaniu i zauroczeniu, ale kryje w sobie znacznie więcej.

Bardziej interesujące jest to, co dzieje się dookoła głównej osi fabularnej. Sporą część wydarzeń można odebrać jako działanie podświadomości czy inne próby pokazania co się dzieje wewnątrz umysłu bohaterki. Wszak tym wydają się jej rozmowy z towarzyszącą jej żabą czy też inne, sporadycznie pojawiające się nadnaturalne stworzenia. Również sam finał opowieści zdaje się to sugerować, choć interpretacja ta zostanie potwierdzona dopiero w drugiej części komiksu.

Pojawia się rzecz jasna kwestia interpretacji przedstawionych wydarzeń. Autor wydaje się narzucać pewną wizję, nieco zbyt dosłowną i nachalną, choć oczywiście należy wziąć pod uwagę, że to jedynie zmyłka. Jednakże na tym etapie rozwoju fabuły wydaje się, że Sandoval oferuje nam dość banalną historię, choć całkiem ładnie opakowaną.

Kreska Sandovala jest bardzo charakterystyczna. Z jednej strony potrafi odmalować klimatyczne kadry i świetnie skomponować plansze… a z drugiej wprowadza (szczególnie w rysunkach postaci) takie cechy, które od razu wywołują poczucie niepokoju i odrealnienia; po prostu wytrąca czytelnika z równowagi (i nie chodzi o gadającą, wulgarną żabę). Te „zgrzyty” świetnie korespondują z fabułą Futura Nostalgia i ani na chwilę nie pozwala na poczucie komfortu – gdzieś pod powierzchnią wyczuwalny jest jakiś zgrzyt, świadomość nieuniknionej zmiany.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Mimo wszystko historia pozostawia pewien niedosyt, szczególnie fabularny. Porównując z bardzo dobrym Wężem wodnym, tożsamym na niektórych płaszczyznach z Futura Nostalgia, wypada przeciętnie, oferując już ograne przez Sandovala motywy i brak poczucia, że za całością stoi jakaś szersza wizja. Być może drugi tom wpłynie na zmianę zdania, ale, cóż, będziemy musieli na to poczekać.

Źródło: fot. Timof Comics

Poznaj recenzenta

Tymoteusz Wronka
Piszę o popkulturze, a przede wszystkim książkach i komiksach, już kilkanaście lat. Wyrosłem na fantastyce, ale obecnie chętnie sięgam po inne gatunki. Cenię przede wszystkim oryginalność, dobrze skonstruowanych bohaterów i wizję. Lubię dobrą rozrywkę, ale nie pogardzę też poważniejszymi produkcjami.

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

Epickie widowisko Netflixa. Zwiastun filmu Król…

Król wyjęty spod prawa to nowa oryginalna superprodukcja Netflixa opowiadająca o królu Szkocji walczącym z…

Piotr Piskozub
-

Seksistowskie okładki komiksów? Artystka je przerobiła,…

Hinduska artystka postanowiła sparodiować okładki komiksów, przedstawiając w swoich pracach mężczyzn w pozach zazwyczaj przypisywanych…

Paweł Krzystyniak
-

Polska konkurencja dla serii Battlefield? Zobacz…

Materiał, który trafił do sieci z okazji targów Gamescom 2018 pozwala zapoznać się z tym,…

Norbert Zaskórski
-

Nowości na wrzesień w HBO. Pełna…

We wrześniu na antenach HBO, HBO 2 i HBO 3 wyemitowanych zostanie wiele ciekawych tytułów…

Michalina Reda
-

Insatiable: sezon 1 – recenzja

Insatiable to nowy serial Netflixa, który jeszcze przed premierą wywoływał duże kontrowersje. Czy warto obejrzeć?…

Ocena recenzenta:
5
Piotr Piskozub
-

Thanos zabity przez Kapitan Marvel. Avengers…

W sieci pojawił się fanowski plakat do filmu Avengers 4, na którym Thanos zostaje zabity…

Co o tym sądzisz?