Grunwald 1410 - recenzja książki
Data premiery w Polsce: 15 lipca 2020Wydawałoby się, że na temat legendarnego zwycięstwa Polaków pod Grunwaldem napisano już wszystko. Książka Jana Wróbla zapewnia nam zupełnie nowe, szersze spojrzenie na to wydarzenie. Ta książka spodoba Ci się, nawet jeśli nie jesteś historykiem.
Wydawałoby się, że na temat legendarnego zwycięstwa Polaków pod Grunwaldem napisano już wszystko. Książka Jana Wróbla zapewnia nam zupełnie nowe, szersze spojrzenie na to wydarzenie. Ta książka spodoba Ci się, nawet jeśli nie jesteś historykiem.
Jan Wróbel jest z wykształcenia historykiem i nauczycielem. Ma na swoim koncie takie książki jak Jak przetrwać w szkole i nie zwariować, gościł też w programach publicystycznych w TV i w radiu. Gdy dowiedziałam się, że wziął na warsztat bitwę pod Grunwaldem, czekałam na tę książkę z dużą ciekawością, wiele sobie po niej obiecując. Nie zawiodłam się.
Autor daje nam zupełnie nowe spojrzenie na wydarzenie, które jest omawiane w szkołach, na rynku nie brakuje publikacji łącznie z zekranizowaną powieścią Henryka Sienkiewicza Krzyżacy. Wróbel nie tylko odtwarza wydarzenia z samej bitwy. Wiele miejsca poświęca temu, co wydarzyło się na scenie politycznej i poprzedzało samą bitwę. Jest to bezcenne do zrozumienia samego wydarzenia i jego wpływu na historię świata. Swoją książkę wzbogaca analizowaniem nie tylko kronik z epoki, ale także umieszcza nawiązania do najnowszych prac historyków polskich i zagranicznych. Czasem nawet wdaje się z nimi w polemiki. Ja osobiście byłam zaskoczona tym, jak wiele jest opinii i sporów.
Książka podzielona jest na trzy części. Można wyszczególnić: przebieg bitwy i oszacowanie szans Krzyżaków, następnie opis samego konfliktu i na koniec autor zagłębia się w konsekwencje tego wydarzenia.
Grunwald 1410 jest książką bardzo dynamiczną. Autor wykonał kawał naukowej roboty. Ukazuje zakłamania w kronikach, stawia wiele pytań. Omawia specyfikę miejsca bitwy, zadaje pytania, kto jest winny opóźnienia w ataku na zamek w Malborku, co wpłynęło na to, że w roku bitwy nie udało się go zdobyć. Wielokrotnie odnosi się do ówczesnej sytuacji politycznej. A co najciekawsze, zadaje pytania o możliwe scenariusze, czyli np. co by było, gdyby Krzyżacy wygrali.
Grunwald jest z pewnością tematem, który interesuje historyków, ale książka Wróbla jest bardzo dobrze napisana, jest ciekawa sama w sobie, a język jest łatwy do przyswojenia, wartki i daleko mu do naukowego wywodu.
Po tę pozycję może z powodzeniem sięgnąć każdy, kto choć odrobinę interesuje się tematem i chce przeczytać coś naprawdę dobrego.
Poznaj recenzenta
Agnieszka KołodziejKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat