Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement " "

 

Advertisement
 

Ocena recenzenta:
7/10

Hilda i Ukryjcy – recenzja książki

Hilda, bohaterka znana z serialu platformy Netflix, stała się także bohaterką powieści. Jak wypada książka dla dzieci pod tytułem Hilda i Ukryjcy?

Hilda to bohaterka stworzona przez Luke’a Pearsona i goszcząca na kartach licznych komiksów, czy też raczej powieści graficznych dla młodych czytelników. Jednakże rozpoznawalność, także u nas, zyskała dzięki animowanemu serialowi platformy Netflix. To jednak nie koniec: Hilda i Ukryjcy to nowa, choć czerpiąca z poprzednich, historia – tym razem w powieściowej formie.

Hilda to odważna dziewczynka, która uwielbia odkrywać i szkicować otaczający ją świat, przy okazji przeżywając multum przygód. W omawianej książce historia rozpoczyna się od odważnego szkicowania trolla (który zaraz może się wybudzić ze swej kamiennej formy), ale szybko zmierza w innym kierunku. Okazuje się, że dom Hildy i jej mamy stoi na terenie zamieszkanym przez Ukryjców, czyli niewidoczne skrzaty. Mali sąsiedzi postanawiają przepędzić niechcianych sąsiadów, co zmusza Hildę do wyruszenia w podróż, by wynegocjować rozejm. Nie jest to proste, bo władze skrzatów nie lubią ujawniać się obcym, a cała rasa jest miłośnikami skomplikowanych procedur i formularzy.

W tle przewija się drugi, nie tak istotny fabularnie wątek, aczkolwiek mający pewne znaczenie w końcówce książki. Mianowicie Hilda widuje dziwnego olbrzyma, który przychodzi nocą i wygląda, jakby na kogoś czekał. Jaki się to zakończy, to nie wypada zdradzać, ale z tego fragmentu płynie główny morał książki. Książka uczy także odpowiedniej perspektywy: Hilda, napotykając istoty małe i wielkie, pokazuje, że sytuacja nigdy nie jest jednostronna, a perspektywa się zmienia.

Hilda i Ukryjcy - okładka
Źródło: Egmont

Hilda i Ukryjcy ma wartką akcję i opisuje liczne przygody tytułowej bohaterki. Hilda to odważna dziewczynka, która nie przestraszy się żadnego wyzwania. Ma głód przygód, chce odkrywać nieznanej jej tereny i tajemnice, a przede wszystkim nie chce się poddać, gdy okoliczności są niesprzyjająca. Bohaterka przezwycięża okoliczności, z konsekwencją i odwagą podchodząc do kolejnych wyzwań.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Omawiana książka to nie tylko tekst. Jest ona bogato ilustrowana przez Luke’a Pearsona, co dodaje całości dodatkowego wymiaru. Grafiki są sympatyczne, klimatyczne i doskonale uzupełniają fabułę książki. Pozwalają także młodym odbiorcom na wyobrażenie sobie fantastycznych stworów i scenerii, które przedstawione są w książce.

Hilda i Ukryjcy to bardzo sympatyczna propozycja dla mniej więcej dziesięciolatków: łączy warstwę graficzną, przesłanie i przygodową fabułę w jedno. A dodatkowo fajnie jest zapoznać się z bohaterką serialu w innej formie – wszak nie można ciągle patrzeć w ekran!

Źródło: fot. Egmont
 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
Plotka
-

Gotham – tak będzie wyglądać Joker?…

Gotham nie tylko pokaże Batmana w ostatnich odcinkach serialu, ale także w pełni ukształtowanego Jokera.…

Adam Siennica
-

Bumblebee to reboot? Hasbro potwierdza

Bumblebee miał bardzo luźny związek z filmami serii Transformers. Pomimo tego producenci zapewniają, że to…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – grafiki superbohaterów…

Do sieci trafiły nowe grafiki postaci z filmu Avengers: Koniec gry. Zobaczymy je na materiałach…

Adam Siennica
-

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw…

Dwayne Johnson opublikował zdjęcia z ostatniego dnia na planie filmu Szybcy i wściekli: Hobbs i…

Adam Siennica
-

The Gifted: Naznaczeni – zdjęcia z…

The Gifted: Naznaczeni to serial inspirowany komiksach ze świata X-Menów. Zdjęcia pokazują ujęcia z ostatniego…

Adam Siennica
-

Code 8 – fragment filmu sci-fi…

Code 8 to pełnometrażowy film science fiction oparty na krótkometrażówce pod tym samym tytułem. Do…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 30 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 30 sek. [X]