Przeczytaj w weekend
 

Advertisement  

 

Advertisement  

Hilda i Ukryjcy – recenzja książki

Hilda, bohaterka znana z serialu platformy Netflix, stała się także bohaterką powieści. Jak wypada książka dla dzieci pod tytułem Hilda i Ukryjcy?

Ocena recenzenta:
7/10

Hilda, bohaterka znana z serialu platformy Netflix, stała się także bohaterką powieści. Jak wypada książka dla dzieci pod tytułem Hilda i Ukryjcy?

Hilda to bohaterka stworzona przez Luke’a Pearsona i goszcząca na kartach licznych komiksów, czy też raczej powieści graficznych dla młodych czytelników. Jednakże rozpoznawalność, także u nas, zyskała dzięki animowanemu serialowi platformy Netflix. To jednak nie koniec: Hilda i Ukryjcy to nowa, choć czerpiąca z poprzednich, historia – tym razem w powieściowej formie.

Hilda to odważna dziewczynka, która uwielbia odkrywać i szkicować otaczający ją świat, przy okazji przeżywając multum przygód. W omawianej książce historia rozpoczyna się od odważnego szkicowania trolla (który zaraz może się wybudzić ze swej kamiennej formy), ale szybko zmierza w innym kierunku. Okazuje się, że dom Hildy i jej mamy stoi na terenie zamieszkanym przez Ukryjców, czyli niewidoczne skrzaty. Mali sąsiedzi postanawiają przepędzić niechcianych sąsiadów, co zmusza Hildę do wyruszenia w podróż, by wynegocjować rozejm. Nie jest to proste, bo władze skrzatów nie lubią ujawniać się obcym, a cała rasa jest miłośnikami skomplikowanych procedur i formularzy.

W tle przewija się drugi, nie tak istotny fabularnie wątek, aczkolwiek mający pewne znaczenie w końcówce książki. Mianowicie Hilda widuje dziwnego olbrzyma, który przychodzi nocą i wygląda, jakby na kogoś czekał. Jaki się to zakończy, to nie wypada zdradzać, ale z tego fragmentu płynie główny morał książki. Książka uczy także odpowiedniej perspektywy: Hilda, napotykając istoty małe i wielkie, pokazuje, że sytuacja nigdy nie jest jednostronna, a perspektywa się zmienia.

Hilda i Ukryjcy - okładka
Źródło: Egmont

Hilda i Ukryjcy ma wartką akcję i opisuje liczne przygody tytułowej bohaterki. Hilda to odważna dziewczynka, która nie przestraszy się żadnego wyzwania. Ma głód przygód, chce odkrywać nieznanej jej tereny i tajemnice, a przede wszystkim nie chce się poddać, gdy okoliczności są niesprzyjająca. Bohaterka przezwycięża okoliczności, z konsekwencją i odwagą podchodząc do kolejnych wyzwań.

Omawiana książka to nie tylko tekst. Jest ona bogato ilustrowana przez Luke’a Pearsona, co dodaje całości dodatkowego wymiaru. Grafiki są sympatyczne, klimatyczne i doskonale uzupełniają fabułę książki. Pozwalają także młodym odbiorcom na wyobrażenie sobie fantastycznych stworów i scenerii, które przedstawione są w książce.

Hilda i Ukryjcy to bardzo sympatyczna propozycja dla mniej więcej dziesięciolatków: łączy warstwę graficzną, przesłanie i przygodową fabułę w jedno. A dodatkowo fajnie jest zapoznać się z bohaterką serialu w innej formie – wszak nie można ciągle patrzeć w ekran!

Źródło: fot. Egmont

Hilda i Ukryjcy
 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

 

Advertisement
 

Advertisement

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

James McAvoy

James McAvoy

ur. 1979, kończy 40 lat

Tomasz Kot

Tomasz Kot

ur. 1977, kończy 42 lat

Gugu Mbatha-Raw

Gugu Mbatha-Raw

ur. 1983, kończy 36 lat

Toby Stephens

Toby Stephens

ur. 1969, kończy 50 lat

Robbie Amell

Robbie Amell

ur. 1988, kończy 31 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV