Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
7/10

Jessica Jones: Puls – recenzja komiksu

Po ciepło przyjętej i dobrze skonstruowanej serii Alias autorstwa Briana Michaela Bendisa i amerykańskiego rysownika Michaela Gaydosa (wprost z linii wydawniczej MAX), popularny scenarzysta postanowił powrócić do dalszych przygód walecznej Jessici Jones. Puls to złożona z czternastu zeszytów seria koncentrująca się na prywatnym życiu znanej superbohaterki, zakochanej w Luku Cage’u i spodziewającej się potomka. Czym tym razem zaskoczy nas autor serii Daredevil: Nieustraszony?

Na przestrzeni ostatnich lat Jessica Jones z drugoplanowej heroiny z uniwersum Marvel Comics wyrosła na jedną z głównych bohaterek wydawnictwa sygnowanego swoistą marką jaką jest Stan Lee. Główna w tym zasługa rewelacyjnego serialu ze zjawiskową Krysten Ritter w roli nieustępliwej pani detektyw. Sporą cegiełkę w budowaniu wizerunku byłej superbohaterki ukrywającej się pod pseudonimem Jewel wniósł właśnie wspomniany scenarzysta komiksowy Brian Michael Bendis. Cykl Alias stanowi bowiem wyśmienite połączenie: czarnego kryminału, soczystego thrillera i opowieści detektywistycznej z nieznacznymi elementami fantastycznymi, charakterystycznymi dla komiksu superbohaterskiego. Bendis tak polubił główną bohaterkę owej serii, że postanowił domknąć jej historię, ponownie znacznie przerabiając jej osobowość.

Ciężarna Jessica postanawia porzucić detektywistyczną karierę i zatrudnić się w The Daily Bugle pod skrzydłami energicznego J. Jonaha Jamesona. Redaktor naczelny popularnej gazety, postępuje wbrew swym przekonaniom i zaczyna wydawać cotygodniowy dodatek (Puls) poświęcony działalności i plotkom na temat popularnych herosów. Dużą rolę do odegrania w całej serii ma znający tajną tożsamość Daredevila, dziennikarz śledczy Ben Urich – osoba wprost niepożądana w redakcji przez upierdliwego Jamesona. Jednocześnie śledzimy kolejne przemiany w życiu byłej heroiny, związane z jej ciążą oraz związkiem z Cagem. Niestety wprowadzane zmiany w osobowości Jessiki są niezbyt satysfakcjonujące. Zdecydowanie bardziej wolałem jej wcześniejszą postać – samotnej, zagubionej i nieustannie przeżywającej porażki i traumy kobiety typu femme fatale.

Recenzowany komiks zaczyna się dość obiecująco. Pomysłodawca Rodu M serwuje nam kryminalną intrygę związaną ze zniknięciem kilku pracowników Oscorp oraz reporterki Daily Bugle. Śledztwo prowadzone przez pannę Jones oraz Bena Uricha jest wciągające, dobrze zaprezentowane, pełne wybornych twistów fabularnych. Bendis trafnie ukazał w owej opowieści kolejne starcie Spider-Mana z Green Goblinem, z niemałym udziałem samej protagonistki. Za warstwę graficzną w tej historii odpowiada znany z komiksów ze Spider-Manem Mark Bagley, co również okazało się strzałem w dziesiątkę. Kolejne rozdziały Pulsu nie prezentują się już tak dobrze, a niniejszy wolumin przeistacza się w dość łzawą, momentami nudnawą opowieść obyczajową z osobistymi dramatami dzielnej heroiny. Z dobrej strony prezentuje się wyłącznie wątek poświęcony Benowi Urichowi, poszukującego zapomnianego bohatera D-Mana – żałosnej wersji Daredevila. Cieszy ponadto wprowadzenie do fabuły Nicka Fury’ego, gościnny występ pokonanego przez życie Wolverine’a, rozjuszonego Kapitana Ameryki oraz uczestniczącego w porodzie, doktora Strange’a.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Puls zadowoli przede wszystkim wiernych miłośników talentu Briana Bendisa oraz kreacji Jessiki Jones. Bardzo dobrze wypadają ilustracje Michaela Gaydosa, znanego z serii Alias, godnie wspieranego przez Michaela Larka (Gotham Central) i Oliviera Coipela (Ród M). Jeśli natomiast chodzi o okładkę recenzowanego komiksu, to z całą pewnością mamy tu do czynienia z jedną z gorszych planszy, jakie mogliśmy podziwiać w opowieściach superbohaterskich wydanych w ostatnich latach w Polsce. Plansza narysowana przez Mike’a Mayhewa jest dość niechlujna, nieestetyczna, niezbyt zachęcająca do bliższego zapoznania się z owym tytułem. Zdecydowanie najsłabszy element w całej układance, psujący końcowy odbiór rzeczonego komiksu.

Źródło: fot. Mucha Comics
 

Poznaj recenzenta

Mirosław Skrzydło
Wielki maniak komiksów, seriali - głównie brytyjskich seriali komediowych, filmów grozy z lat 20. i 30. poprzedniego stulecia, twórczości Neila Gaimana, Alana Moore'a oraz Cormaca McCarthy'ego.

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
-

Stworzenia z World of Warcraft jak…

Pochodząca z Rosji artystka tworzy piękne rzeźby, które przedstawiają smoki, zwierzęta i potwory znane z…

Aleksander Mazanek
-

Cyberpunk 2077 – twitterowy żart genderowy…

Tożsamość płciowa jest czymś, na co środowisko LGBTQ+ jest bardzo czułe. Tym razem przekonał się…

Adam Siennica
-

Najlepsze seriale animowane Disneya. Jakie bajki…

Seriale animowane Disneya swego czasu były najpopularniejszymi tytułami na małym ekranie. Z perspektywy czasu widać,…

Adam Siennica
-

W końcu jest czaszka. Nowe zdjęcia…

Zdjęcia do 2. sezonu Punishera zakończyły się w ubiegłym tygodniu. Do sieci jednak trafiły kolejne…

Paweł Krzystyniak
-

Na gameplay z Cyberpunk 2077 jeszcze…

Słowa jednego z deweloperów pracujących nad gra Cyberpunk 2077 nie pozostawiają wątpliwości. Na publiczną prezentację…

Adam Siennica
Plotka
-

Kiedy zdjęcia do serialu Wiedźmin? Jest…

Portal Discussing Film twierdzi, że dowiedział się, kiedy rozpoczną się zdjęcia do serialu Wiedźmin Netflixa.

Co o tym sądzisz?