Liga Sprawiedliwości #03: Ponadczasowi – recenzja komiksu

W Ponadczasowych, czyli trzecim tomie cyklu Liga Sprawiedliwości z DC Odrodzenia, brytyjski scenarzysta Bryan Hitch serwuje nam widowiskowe podróże w czasie i przestrzeni. Słynni trykociarze nie mają chwili wytchnienia – na ich drodze staje kolejny potężny przeciwnik. Demoniczni Ponadczasowi mają tylko jeden cel swego istnienia, związany z ostatecznym wymazaniem superbohaterów z kart historii Ziemi. Szykuje się konfrontacja o najwyższą stawkę.

Ocena recenzenta:
7/10

W Ponadczasowych, czyli trzecim tomie cyklu Liga Sprawiedliwości z DC Odrodzenia, brytyjski scenarzysta Bryan Hitch serwuje nam widowiskowe podróże w czasie i przestrzeni. Słynni trykociarze nie mają chwili wytchnienia – na ich drodze staje kolejny potężny przeciwnik. Demoniczni Ponadczasowi mają tylko jeden cel swego istnienia, związany z ostatecznym wymazaniem superbohaterów z kart historii Ziemi. Szykuje się konfrontacja o najwyższą stawkę.

Poprzednie przygody Ligi nie napawały zbytnim entuzjazmem. Ot, ledwie poprawne, sztampowe czytadła o bohaterach obdarzonych ponadprzeciętnymi zdolnościami, uwikłanych w niemal nieskończoną wojnę z wszelakiej maści przestępcami, złoczyńcami i nieobliczalnymi szaleńcami. W debiutanckim albumie Superman i spółka stanęli do boju z inwazyjnym bytem, zwanym Żniwiarzem, a w drugim tomie cyklu musieli uporać się z atakiem cybernetycznym na globalną skalę. Niestety w obu z wymienionych dzieł słabo wypadły kreacje adwersarzy, a także relacje pomiędzy poszczególnymi członkami Ligi. Hitch miał spory problem ze stworzeniem interesującej fabuły, przez co lektura dwóch pierwszych tomów owego tytułu była dość męcząca i nużąca. Słowem, próżno szukać w tych opowieściach czegoś oryginalnego, wybijającego się ponad całą superbohaterską sztampę.

Recenzowany wolumin otwiera nowela Przegrupowanie, w której (w końcu) mamy okazję bliżej poznać członków odświeżonej Ligi. Z dobrej strony prezentuje się tutaj romans Flasha z piękną Jessicą Cruz z Korpusu Zielonych Latarni. Równie udanie wypadają motywacje poszczególnych trykociarzy, a zwłaszcza Cyborga i Aquamana. Niestety ponownie otrzymujemy ograny schemat, czyli nieufność Batmana w stosunku do nadludzi (Wonder Woman, Aquamana, a zwłaszcza nowego Człowieka ze Stali) i jego tajnymi aktami dotyczącymi pokonania wiernych sojuszników. Bezbarwnie wygląda burzliwa relacja Mrocznego Rycerza z Ostatnim Kryptończykiem z innego wymiaru. Brakuje wyraźnej chemii pomiędzy najważniejszymi ikonami DC Comics i wspólnych doświadczeń, cementujących ich więź.

Główna oś fabularna komiksu koncentruje się wokół otwartego boju Ligi z tytułowymi bytami z innej rzeczywistości. Bohaterowie zostają rozdzieleni, przenosząc się do innych czasów i interesujących lokalizacji. Aquaman trafia na Atlantydę z dalekiej przeszłości, a Wonder Woman bierze udział w mitycznej bitwie pomiędzy pradawnymi bóstwami (kłaniają się: Kronos, Re i Zeus). W tym samym czasie Cyborg odwiedza XXXI stulecie – futurystyczne Metropolis i jej mieszkańców, a Korpus Zielonych Latarni przenosi się do XXVI wieku.  Najlepszym elementem całej układanki jest spotkanie Supermana z Tempusem, Ponadczasowym umysłem dowodzącym armią rozjuszonych wrogów. Rozdzielenie członków Ligi i umieszczenie ich w różnych miejscach i czasach okazało się strzałem w dziesiątkę, a ich perypetie w obcych światach czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem. Szkoda niezbyt satysfakcjonującego zakończenia batalii z Ponadczasowymi oraz wprowadzenia do fabuły niejakiej Molly o potężnej mocy.

Efektownie wypada warstwa graficzna niniejszego albumu. Główną opowieść zilustrował hiszpański artysta Fernando Pasarin, który dobrze oddał muskulaturę i stroje słynnych trykociarzy oraz wygląd drapieżnych Ponadczasowych i ich przywódcy, Tempusa. Pozostali graficy, na czele z samym Bryan Hitch i Matt Ryan również spisali się na medal. Dodatkowy plus za dobrze dobrane kolory, będące dziełem znanych artystów – Brada Andersona i Alexa Sinclaira. Wielkie brawa za galerię okładek poszczególnych zeszytów, podwyższającą końcową ocenę rzeczonego komiksu.

Album Liga Sprawiedliwości #03: Ponadczasowi prezentuje się o wiele lepiej niż wcześniejsze tomy Ligi (Justice League, Vol. 1: The Extinction Machine i Justice League, Vol. 2: Outbreak). Jest dobrze, ale do szczególnego wyróżnienia owego tytułu jeszcze daleka droga.

Źródło: fot. Egmont

Liga Sprawiedliwości #03: Ponadczasowi

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV