Matki, żony i kochanki
Data premiery w Polsce: 11 września 2013Iwona Kienzler w swoich popularnonaukowych książkach udowadnia, że historia wcale nie musi być nudna. Wystarczy tylko znaleźć odpowiedni temat i przedstawić go w interesujący sposób, a opis dawnych dziejów okazuje się dostarczać fascynującej rozrywki. Tym razem autorka bierze pod lupę biografię Zygmunta Augusta i opisuje jego relacje z płcią piękną.
Iwona Kienzler w swoich popularnonaukowych książkach udowadnia, że historia wcale nie musi być nudna. Wystarczy tylko znaleźć odpowiedni temat i przedstawić go w interesujący sposób, a opis dawnych dziejów okazuje się dostarczać fascynującej rozrywki. Tym razem autorka bierze pod lupę biografię Zygmunta Augusta i opisuje jego relacje z płcią piękną.
Obraz Józefa Simmlera, Śmierć Barbary Radziwiłłówny (przedstawiający zasmuconego króla, czuwającego przy łożu śmierci ukochanej), zna chyba każdy z nas. Mało kto jednak pamięta, że choć Barbara była największą miłością Zygmunta Augusta, to wokół niego było zawsze pełno kobiet – tych wpływowych, silnych, władczych, ale i tych bezbronnych, nieszczęśliwych, odtrąconych. W pewnej mierze to one go kształtowały, wychowywały i pobudzały do działania. A on je kochał, szanował, nienawidził i lekceważył. Zawiłe stosunki polskiego króla z niewiastami szczegółowo opisuje Iwona Kienzler w Kobietach Zygmunta Augusta.
Królowa Bona, Elżbieta Habsburżanka, Barbara Radziwiłłówna, Katarzyna Habsburżanka oraz Izabela, Zofia, Katarzyna i Anna Jagiellonka – oto i one: matka, trzy żony, cztery siostry. Choć każda z nich miała wypływ na Zygmunta Augusta, to prym wśród nich wiodła Barbara, po śmierci której król uciekał się do magii, żeby tylko móc ją jeszcze raz zobaczyć; szukał jej w każdej innej kobiecie, którą kochał nad życie. Ta niezwykle romantyczna historia nabiera zupełnie nowego wymiaru w ustach Iwony Kienzler. Autorka szczegółowo opisuje romans monarchy i piękności z Litwy, zagłębiając się w rejony nieznane przeciętnemu odbiorcy, wyciągając na światło dzienne skandale oraz drobiazgowo odnotowując wszystkie wzloty i upadki. W konsekwencji wychodzi na jaw, że Barbara nie była świętoszką, a wręcz przeciwnie - prowadziła dość swobodny tryb życia, co przypadło do gustu Zygmuntowi lubującemu się w kobietach doświadczonych, bezpruderyjnych i śmiałych. Początkowo kochance, później potajemnej żonie, a wreszcie oficjalnej królowej Polski daleko do idealizowanej przez poetów i dramaturgów niewiasty. Kienzler świetnie uwypukla różnice między literacką fikcją a faktami z przeszłości, wzbogacając historię o wyszukane anegdotki i nadzwyczaj skrupulatnie przedstawiając losy słynnej pary.
W Kobietach Zygmunta Augusta znaleźć można o wiele więcej: dramaty, łzy, odrzucenie, radość, zdziwienie, reprymendy od matki, czułe słowa kochanek, ból po stracie najważniejszej osoby, poszukiwania ideału. Jak to czasem się mawia – "samo życie". Z pewnością warto sięgnąć po tę popularnonaukową książkę. Czyta się ją lepiej niż niejeden romans.
Poznaj recenzenta
naEKRANIEPoznaj recenzenta
Adam SiennicaDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1998, kończy 26 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1949, kończy 75 lat
ur. 1970, kończy 54 lat