Mitologia sumeryjska. Stworzenie świata - recenzja książki
Data premiery w Polsce: 5 listopada 2024Mitologia sumeryjska. Stworzenie świata to kolejna książka wydawnictwa Replika, która wyciąga na światło dzienne dawne legendy i mity. Przemysław Kulczak zebrał je w jedną książkę i – co najważniejsze – przedstawił w bardzo przystępnej treści.
Mitologia sumeryjska. Stworzenie świata to kolejna książka wydawnictwa Replika, która wyciąga na światło dzienne dawne legendy i mity. Przemysław Kulczak zebrał je w jedną książkę i – co najważniejsze – przedstawił w bardzo przystępnej treści.
Mezopotamia i starożytny świat Sumerów to tematy, które większość z nas kojarzy ze szkołą podstawową i pierwszymi lekcjami historii z liceum. Wiemy, że budowali zikkuraty i kanały irygacyjne. Niestety, nie starcza czasu na mitologie tych rejonów. Tu czas został w podstawie programowej przekazany greckiemu panteonowi. Warto więc docenić to, że Replika wydała właśnie Mitologię sumeryjską.
Przemysław Kulczak jest prozaikiem i felietonistą, co dało o sobie znać w formie, jaką nadał mitom. Teksty, mimo że dotyczą tematów sprzed kilku tysiącleci, czyta się bardzo dobrze. Kulczak tchnął w nie nieco życia. Miałam wrażenie, że czytam jakąś powieść.
Same mity, tak jak w wielu kulturach, są odbiciem warunków życia starożytnych. Nietrudno się domyślić, że w tym przypadku, ze względu na specyfikę regionu, najważniejszym wątkiem w wielu tekstach jest woda i życiodajne opady. Kolejnym ciekawym aspektem okazało się podejście do stworzenia człowieka.
Sumerowie twierdzili, że człowiek został ulepiony z najbardziej dostępnego materiału, czyli gliny. Motyw przyświecający bogom przy stwarzaniu istoty ludzkiej jest dość zaskakujący i inny niż ten, do którego przywykliśmy. Bogowie stworzyli człowieka, żeby im służył. To poczucie bycia boskim niewolnikiem przewija się między wierszami mitów. Większość tekstów jest w mrocznym i bardzo depresyjnym klimacie. Bogowie wcale nie są przyjacielscy ani pomocni, choć z wyglądu i charakteru bardzo przypominają ludzi.
Chimeryczność bogów objawiała się w nieprzewidywalności losu Sumerów. Przyroda była nieprzyjazna dla mieszkańców tego obszaru, a do tego otaczało ich wiele złowrogich plemion. Dlatego w tekstach nie zabraknie ponurych demonów i innych odrażających bestii.
Bardzo dużą zaletą tej książki jest to, że została wzbogacona zdjęciami istniejących zabytków pochodzących z tamtego regionu.
Komu się ta książka spodoba? Raczej małej grupie odbiorców: miłośnikom legend i starożytnego Wschodu. Czy ktoś jeszcze poczuje się na tyle zainteresowany, że zapragnie zgłębić ten temat?
Poznaj recenzenta
Agnieszka KołodziejnaEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryPremiery tygodnia
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1989, kończy 36 lat
ur. 1956, kończy 69 lat
ur. 1984, kończy 41 lat
ur. 1995, kończy 30 lat