Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
8/10

Nie z tego świata: sezon 13, odcinek 20 – recenzja

Unfinished business wydawało się teatrem jednego aktora – na scenę powrócił Gabriel i zagarnął ją dla siebie, czy to wikłając się w zemstę, czy szukając pomocy u braci Winchesterów, a na koniec zasiadając na stołku reżyserskim, w tym wypadku metaforycznie, jako że odcinek reżyserował odtwórca archanioła - Richard Speight Jr.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Wniosło to sporo oryginalności do sposobu prowadzenia akcji. Przyniosło stylizację na filmy Quentina Tarantino (nie tylko Kill Billa, choć to w szczególności) i spaghetti westerny, łącznie ze stroną muzyczną i dodało mnóstwo zabawnych, choć zrozumiałych tylko dla wtajemniczonych akcentów, jak chociażby zestaw lizaków prawdziwego Lokiego. Bowiem dzięki Unfinished business poznaliśmy jeszcze jedno wcielenie nordyckiego boga oszustów, zupełnie odmienne od marvelowskiego. A także jego synów: Fenrira, Narfiego i Sleipnira (adekwatnie pogryzającego jabłuszka i marchewki).

Niezwykle ciekawym zabiegiem wizualnym okazały się półprzezroczyste nakładki na twarze synów Lokiego, ujawniające ich prawdziwą naturę. Do tego – drewniane miecze – choć w ferworze walki czasem trudno zapamiętać, który pasuje do kogo. Barokowa tapeta w pokoju motelowym. Bezsłowne porozumienie braci. Zgrabna choreografia walk. Tradycyjne podduszanie Sama. Impulsywne działanie Deana. Oto Nie z tego świata w pełnej krasie, podkręconej smaczkami podanymi przez Richarda Speighta Jr. i podlane smakowitym spotkaniem Lokiego i Gabriela. A Gabriel zdawał się taki jak zawsze – irytujący, gadatliwy, sarkastyczny i sybaracki (jego wspomnienia o imprezach z gwiazdami porno wyraźnie rozmarzyły Deana), jednak lata tortur u Asmodeusza zmieniły go, napełniając goryczą i chęcią zemsty na pogańskich bożkach, którzy sprzedali go księciu Piekieł i być może – przemieniły na lepsze?

Z drugiej strony odcinek pozwolił nam zerknąć na stronę świata alternatywnego, konsekwentnie utrzymanego w szarościach, pokazując rosnącą siłę i pewność siebie Jacka, która może doprowadzić do nieszczęścia, rozsądny spokój Mary i tragedię proroka Kevina, którą Osric Chau zagrał w tak przejmujący sposób, że łza w oku sama się kręciła.

Wisienką na torcie odcinka była końcowa, psychoterapeutyczna rozmowa braci Winchesterów, którą tym razem sponsorowała literka „r” – jak razem. „Cokolwiek się stanie, zróbmy to razem” – rzekł Sam i trudno odmówić mu racji.

Źródło: zdjęcie główne: Dean Buscher/The CW

 

 

Poznaj recenzenta

Monika Kubiak
Bibliotekarka, żona, matka oraz mól książkowy, nerd filmowy i autorka licznych, nie do końca przyzwoitych fanficków ze świata Supernatural.

Najlepsze z 24h

Norbert Zaskórski
-

Captain Marvel – jest zwiastun! Superbohaterka…

Zwiastun Captain Marvel trafił już do sieci. Premiera kolejnej odsłony MCU odbędzie się w marcu…

Adam Siennica
-

Kler – recenzja filmu [43. Festiwal…

Kler - film o grzechach kościoła w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego miał swój pierwszy pokaz prasowy…

Ocena recenzenta:
9
Piotr Piskozub
-

Wiedźmin – Ciri, Yennefer i Triss…

W sieci pojawiły się zdjęcia przedstawiające cosplay z gier i serialu Wiedźmin - na fotografiach…

Piotr Piskozub
-

Arrow spotyka starych znajomych. Zobacz zdjęcia…

W sieci pojawiły się zdjęcia z pierwszego odcinka 7. sezonu serialu Arrow - tytułowy bohater…

Michalina Reda
Plotka
-

Loki i Scarlet Witch otrzymają własne…

Zgodnie z nowymi informacjami, Loki i Scarlet Witch otrzymają własne seriale, będące spin-offami filmów MCU.…

Michalina Reda
spoilery
-

Avengers: Wojna bez granic – Bryce…

Bryce Dallas Howard postanowiła wstawić się za Star-Lordem, który jest krytykowany po filmie Avengers: Wojna…

Co o tym sądzisz?