Nieznanym szlakiem – recenzja książki
Data premiery w Polsce: 3 kwietnia 2018Nieznanym szlakiem to cienka, bardzo niepozorna książka Antoniego Ossendowskiego, która zawiera kwintesencję tego, czym jest literatura przygodowa, podróżnicza, i tego, że najlepsze historie pisze życie.
Nieznanym szlakiem to cienka, bardzo niepozorna książka Antoniego Ossendowskiego, która zawiera kwintesencję tego, czym jest literatura przygodowa, podróżnicza, i tego, że najlepsze historie pisze życie.
Antoni Ferdynand Ossendowski był polskim podróżnikiem i naukowcem. Generalnie jego życiorys nadawałby się do zekranizowana i wypuszczenia na srebrny ekran pod szyldem filmu przygodowego. Ossendowski był uczestnikiem wojny domowej w Rosji. W swoich licznych dziełach otwarcie krytykował rewolucję, wymienić można tu jego sztandarowy utwór Lenin.
Odbył wiele podróży do różnych zakątków świata. Jego reportaże były niegdyś bardzo popularne, ale z powodów politycznych w dobie PRL został skazany na zapomnienie. Teraz jego książki są ponownie wydawane w serii Podróże retro.
Współcześnie nie brakuje literatury podróżniczej. Przemieszczamy się szybciej i dalej niż w czasach Ossendowskiego. Mamy w bród książek, reportaży, esejów czy blogów. Przed współczesnymi ludźmi w zasadzie wszystko zostało już odkryte. Dlaczego zatem powinniśmy znaleźć czas, na przeczytanie akurat tej pozycji, która w zasadzie dotyczy zamierzchłej przeszłości.
Nieznanym szlakiem to zbiór krótkich opowiadań, które dokumentują przeżycia samego autora, których doświadczał odkrywając nieznane zakamarki świata, ale także, co może i najważniejsze, dokumentuje historie, które usłyszał podczas podróży. Ossendowski w prostych słowach pokazuje czytelnikowi zawiłość ludzkich losów i dramaty, jakich doświadczyli bohaterowie, którym postanowił uwiecznić na kartach książki.
Każda z nowel stanowi odrębną historię ludzkich tragedii i dramatów. Losy bohaterów prowokują czytelnika do refleksji i głębszych przemyśleń na tematy ogólnoludzkie . Na przykład, ile w stanie jest znieść człowiek, z czego można brać siłę do życia i do działania, jak bardzo potrafią zagmatwać się ludzkie dzieje. Ci bohaterowie to między innymi zesłany na Syberię Polak, student medycyny, który żyje nadzieją na ponowne spotkanie z ukochaną, Norweg i jego polski towarzysz wracający do kraju czy redaktor zwany Czortem. Autor nie stara się wzruszyć czytelnika, nic z tych rzeczy, pozostaje wierny reporterskiej formie.
Właśnie ta oszczędność w słowach, moim zdaniem stanowi o wielkiej sile wyrazu twórczości Antoniego Ossendowskiego. Niektóre opowiadania po prostu bolą i zostawiają czytelnika w nieukojonym poczuciu niesprawiedliwości dziejowej, ale co poradzić… Samo życie.
Poznaj recenzenta
Agnieszka KołodziejDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1998, kończy 26 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1949, kończy 75 lat
ur. 1970, kończy 54 lat