Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
9/10

Nieznanym szlakiem – recenzja książki

Nieznanym szlakiem to cienka, bardzo niepozorna książka Antoniego Ossendowskiego, która zawiera kwintesencję tego, czym jest literatura przygodowa, podróżnicza, i tego, że najlepsze historie pisze życie.

Antoni Ferdynand Ossendowski był polskim podróżnikiem i naukowcem. Generalnie jego życiorys nadawałby się do zekranizowana i wypuszczenia na srebrny ekran pod szyldem filmu przygodowego. Ossendowski był uczestnikiem wojny domowej w Rosji. W swoich licznych dziełach otwarcie krytykował rewolucję, wymienić można tu jego sztandarowy utwór Lenin.

Odbył wiele podróży do różnych zakątków świata. Jego reportaże były niegdyś bardzo popularne, ale z powodów politycznych w dobie PRL został skazany na zapomnienie. Teraz jego książki są ponownie wydawane w serii Podróże retro.

Współcześnie nie brakuje literatury podróżniczej. Przemieszczamy się szybciej i dalej niż w czasach Ossendowskiego. Mamy w bród książek, reportaży, esejów czy  blogów. Przed współczesnymi ludźmi w zasadzie wszystko zostało już odkryte. Dlaczego zatem powinniśmy znaleźć czas, na przeczytanie akurat tej pozycji, która w zasadzie dotyczy zamierzchłej przeszłości.

Nieznanym szlakiem - okładka
Źródło: Zysk i S-ka

Nieznanym szlakiem to zbiór krótkich opowiadań, które dokumentują przeżycia samego autora, których doświadczał odkrywając nieznane zakamarki świata, ale także, co może i najważniejsze, dokumentuje historie, które usłyszał podczas podróży. Ossendowski w prostych słowach pokazuje czytelnikowi zawiłość ludzkich losów i dramaty, jakich doświadczyli bohaterowie, którym postanowił uwiecznić na kartach książki.

Każda z nowel stanowi odrębną historię ludzkich tragedii i dramatów. Losy bohaterów prowokują czytelnika do refleksji i głębszych przemyśleń na tematy ogólnoludzkie . Na przykład, ile w stanie jest znieść człowiek, z czego można brać siłę do życia i do działania, jak bardzo potrafią zagmatwać się ludzkie dzieje. Ci bohaterowie to między innymi zesłany na Syberię Polak, student medycyny, który żyje nadzieją na ponowne spotkanie z ukochaną, Norweg i jego polski towarzysz wracający do kraju czy redaktor zwany Czortem.  Autor nie stara się wzruszyć czytelnika, nic z tych rzeczy, pozostaje wierny reporterskiej formie.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Właśnie ta oszczędność w słowach, moim zdaniem stanowi o wielkiej sile wyrazu twórczości Antoniego Ossendowskiego. Niektóre opowiadania po prostu bolą i zostawiają czytelnika w nieukojonym poczuciu niesprawiedliwości dziejowej, ale co poradzić… Samo życie.

Poznaj recenzenta

Agnieszka Kołodziej
Czytam książki, kocham muzykę, oglądam filmy. Walczę, uczę, piszę i fotografuję.

Najlepsze z 24h

Aleksander Mazanek
-

Cyberpunk 2077 – twitterowy żart genderowy…

Tożsamość płciowa jest czymś, na co środowisko LGBTQ+ jest bardzo czułe. Tym razem przekonał się…

Paweł Krzystyniak
-

Stworzenia z World of Warcraft jak…

Pochodząca z Rosji artystka tworzy piękne rzeźby, które przedstawiają smoki, zwierzęta i potwory znane z…

Adam Siennica
-

W końcu jest czaszka. Nowe zdjęcia…

Zdjęcia do 2. sezonu Punishera zakończyły się w ubiegłym tygodniu. Do sieci jednak trafiły kolejne…

Adam Siennica
-

Najlepsze seriale animowane Disneya. Jakie bajki…

Seriale animowane Disneya swego czasu były najpopularniejszymi tytułami na małym ekranie. Z perspektywy czasu widać,…

Adam Siennica
Plotka
-

Kiedy zdjęcia do serialu Wiedźmin? Jest…

Portal Discussing Film twierdzi, że dowiedział się, kiedy rozpoczną się zdjęcia do serialu Wiedźmin Netflixa.

Paweł Krzystyniak
-

Na gameplay z Cyberpunk 2077 jeszcze…

Słowa jednego z deweloperów pracujących nad gra Cyberpunk 2077 nie pozostawiają wątpliwości. Na publiczną prezentację…

Co o tym sądzisz?