Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
6/10

Pocałunek stali – recenzja książki

Jak wypada Pocałunek stali, nowa książka Jeffery'ego Deavera, której bohaterami są Rhyme i Sachs. Przeczytajcie recenzję.

Po jedenastu powieściach z cyklu poświęconego perypetiom kryminalnym genialnego, acz przykutego do wózka kryminalistyka Lincolna Rhyme’a i detektyw Amelii Sachs, którzy mierzą się z wszelkiego rodzaju psychopatycznymi mordercami, po dłuższym czasie nadszedł moment, gdy na runku polskim ukazał się tom dwunasty pt. Pocałunek stali. Zdecydowanie nudniejszy i bardziej irytujący od poprzednich.

Alfred Hitchcock powiadał, że dobry film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno rosnąć. W Pocałunku stali wszystko zaczyna się od makabrycznego, ale zdawałoby się – wypadku, gdy przypadkowy człowiek wpada do otwartego mechanizmu ruchomych schodów, by zginąć śmiercią krwawą i bolesną, mimo dobrych chęci detektyw Sachs, w tym samym centrum handlowym ścigającej przestępcę. Jeżeli tragiczne przemielenie niewinnej ofiary przez schody ruchome można uznać za trzęsienie ziemi, to dalej… napięcie nie rośnie. Przynajmniej nie na kolejnych kilkuset stronach, zapełnionych skrupulatnymi przemyśleniami na temat niebezpieczeństw, jakie niosą ze sobą nowoczesne technologie i „inteligentne” urządzenia gospodarstwa domowego, prawniczymi zawiłościami ubezpieczeń na życie, filozoficznymi dywagacjami Rhyme’a, dylematami Sachs wracającej do dawnej miłości i zapiskami z życia i przeszłości złoczyńcy. Na domiar złego Lincoln Rhyme nie chce dłużej pracować jako kryminalistyk, wybierając świat spraw cywilnych i – o zgrozo, nie mając zbyt wielkiej ochoty na współpracę z detektyw Sachs, a zajmując się nową „stażystką”.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Pocałunek stali - okładka
Źródło: Prószyński i S-ka

Przez większość powieści czytelnik nudzi się jak mops, tęskniąc za starym, dobrym Jeffreyem Deaverem, rozsławionym adaptacją filmową Kolekcjonera kości z Denzelem Washingtonem i Angeliną Jolie. Czekając na jakiś zwrot akcji, który i owszem, następuje na ostatnich kilkudziesięciu stronach, gdy opowieść nareszcie nabiera tempa i sensu, kończąc się jak zwykle w przypadku serii Rhyme/Sachs – niespodzianką co do tożsamości Wielkiego Złego. Niestety, po dwunastu tomach cyklu staje się to już regułą, nie niespodzianką. Czyżby to… zmęczenie materiału?

Źródło: fot. Prószyński i S-ka

Poznaj recenzenta

Monika Kubiak
Bibliotekarka, żona, matka oraz mól książkowy, nerd filmowy i autorka licznych, nie do końca przyzwoitych fanficków ze świata Supernatural.

Najlepsze z 24h

Michał Kujawiński
-

Bohaterowie seriali animowanych wybierają się na…

Wielu studia ma już dawno za sobą, jedni są w ich trakcie, a jeszcze inni…

Piotr Piskozub
-

Takiej tonacji w DCEU jeszcze nie…

W sieci pojawiło się kolejne oficjalne zdjęcie z filmu Shazam!, dzięki któremu możemy jeszcze lepiej…

Piotr Piskozub
-

Zapewne znamy już skład filmowych Birds…

W sieci pojawiły się nowe szczegóły na temat filmu Birds of Prey - wygląda na…

Norbert Zaskórski
-

Król Atlantydy na pierwszym plakacie filmu…

Warner Bros zaprezentowało pierwszy, oficjalny plakat promujący tegoroczne widowisku DCEU o morskim herosie. Premiera w…

Piotr Piskozub
-

Raven, Starfire i Beast Boy –…

W sieci pojawiło się zdjęcie, na którym możemy zobaczyć postacie Raven, Starfire i Beast Boya…

Adam Siennica
-

Orange Is the New Black: sezon…

5. sezon Orange Is the New Black pozostawiał wiele do życzenia, ale 6. sezon to…

Ocena recenzenta:
4

Co o tym sądzisz?