Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
8/10

Predator: Betonowa dżungla i inne historie – recenzja komiksu

Wydawnictwo Scream Comics zaczyna stawać się specjalistą w wydawaniu komiksowych kontynuacji filmowych klasyków. Te klasyki to tytuły do dzisiaj ekscytujące fanów popkultury. Czy zatem komiksowy Predator potrafi dostarczyć tyle samo emocji, co pamiętny film z Arnoldem Schwarzeneggerem?

Ciekawą okolicznością jest fakt, że żaden z komiksowych, kultowych bohaterów, nie mógł wystąpić na kartach ich komiksowych kontynuacji. W wydanych przez Scream Comics Aliens – 30th Anniversary Edition nie uświadczyliśmy Ripley, w  Terminatorze: Nawałnica. Jednym strzałem nie dane nam było zobaczyć modelu T-800 z twarzą Arnolda Schwarzeneggera i to samo czeka (czy raczej nie czeka) nas w przypadku Predatora: Betonowa dżungla i inne historie – nie pojawi się tu Arnie jako „Dutch” Schaffer. Jednak właśnie w przypadku tego komiksu, twórcy całkiem pomysłowo obeszli ograniczenia licencyjne, narzucone przez wytwórnie filmowe.

Oczywiście to widoczny na okładce kosmiczny łowca jest tym, na kogo najbardziej czekają fani. A jednak w miarę lektury, coraz mocniej zaczynamy kibicować stworzonej przez scenarzystę Marka Verheidena, nowej postaci. Ta postać to … Schaefer, zwany przez kumpli Schaef, gliniarz bez imienia i przy okazji starszy brat „Dutcha”, którego los po wygranym pojedynku w amazońskiej dżungli, pozostaje wciąż nieznany. Schaef, mimo że w jego twarzy nie widać podobieństwa do Arniego, z sylwetki i z zachowania jest trochę jak jego lustrzane odbicie. Arogancki, sarkastyczny, sypiący one-linerami i przede wszystkim nie dający sobie w kaszę dmuchać. W trakcie lektury trzech kolejnych historii coraz mocniej go lubimy, by na koniec, który nie da nam (ale być może da jemu samemu) wszystkich odpowiedzi, zatęsknić za tym bohaterem, będącym uosobieniem lat osiemdziesiątych, w których nie było jeszcze miejsca na polityczną poprawność.

Z posłowia Verheidena dowiadujemy się, że jego opowieści, szczególnie Betonowa dżungla miały duży wpływ na filmową kontynuację Predatora, w którym areną pojedynku pewnego gliny i kosmicznego łowcy staje się Nowy Jork. Scenarzysta wspomina również, że mimo ograniczeń licencyjnych, na szczęście nie mieli problemu z czymś takim, jak ograniczenia budżetowe w przypadku filmu. Dlatego też, twórcy po prostu mogli zaszaleć. Znowu zatem, podobnie jak w przypadku komiksowego Terminatora, mamy więcej niż jednego kosmicznego łowcę, a miejsce akcji może nagle przenieść się na Syberię. Przy całym radosnym rozmachu odczuwamy jednak coś istotniejszego – indywidualną presję ciążącą na komiksowym Schaeferze, dla którego Predator staje się swoistą, prześladującą go Nemezis. I za każdym razem, Schaef z kolejnym drwiącym powiedzonkiem, stawia bestii czoła.

Jest w tym – prawda, że mocno przegadanym albumie – jakaś intensywność, mocno przywodząca na myśl filmowego Predatora. Zaczyna się już od okładki, na której widzimy triumfującego bądź gotującego się na łowy stwora. Dostajemy od Scream Comics cieszące oczy, dopieszczone wydanie, z bijącą po oczach czerwienią i karmazynowymi  brzegami stron, za które jak nic należy sie dodatkowy punkcik w ocenie. To wydanie z okazji trzydziestolecia komiksowej serii, która całkiem nieźle zniosła próbę czasu. Najlepiej wciągnąć ją w jeden dzień, bo im dłużej spędzamy czas z Schaeferem, obsesyjnie szukającym prawdy o zaginięciu swojego brata, tym mocniej wsiąkamy w tę krwawą historię.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Mimo całej doniosłej, brutalnej fizyczności, pamiętnej również z filmu, to w dużej mierze opowieść o wewnętrznych demonach, budujących z jednej strony mur w relacjach z innymi, z drugiej bezlitośnie prowadzących do kolejnych konfrontacji, w których aż czuć życzenie śmierci u komiksowego bohatera. Te trzysta ponad stron kończymy z satysfakcją, być może nawet wyczerpani od dawki intensywności, ale również z poczuciem, że dalibyśmy radę pochłonąć więcej. Schaef nie dostał jednak kolejnej, czwartej odsłony, w jakiś sposób podzielając nieznany los brata. Ale czy naprawdę aż tak nieznany?  Zapewne, w umysłach jego twórców i czytelników, wciąż ugania się po świecie za dumnym i nieubłaganym kosmicznym łowcą.

Źródło: fot. Scream Comics

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
-

MCU – plakaty wszystkich filmów Kinowego…

Kinowe Uniwersum Marvela rokrocznie tylko się rozrasta, a wraz z kolejnymi filmami i serialami światło…

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Adam Siennica
Plotka
-

Avengers: Koniec gry – czas trwania…

Anton Volkov z popularnego portalu Trailer Track odnalazł nowe informacje na temat Avengers: Koniec gry.…

Michalina Reda
-

Shang-Chi – kto zagra azjatyckiego herosa?…

Shang-Chi to kolejny bohater z komiksów Marvela, który doczeka się solowego filmu. Nie wiadomo jeszcze,…

Michalina Reda
-

Gra o tron – Sophie Turner…

Sophie Turner jakiś czas temu sama przyznała się, że jest kiepska w zachowywaniu tajemnicy. Teraz…

Michalina Reda
-

Terry Gilliam uważa, że filmy superbohaterskie…

Terry Gilliam odniósł się do kina superbohaterskiego i przedstawił swoje zdanie - to po prostu…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.