Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

 

Ocena recenzenta:
8/10

#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie – recenzja książki

Anja Rubik postanowiła kontynuować swoją kampanię filmików edukacyjnych dla młodzieży, tym razem w formie książki. Recenzujemy #SEXEDPL.

Edukacja seksualna w Polsce jest tematem kontrowersyjnym, politycznym i nieustannie trwa walka o kształt zajęć, ich dostępność oraz tematykę poruszaną na lekcjach. Niezależnie od wyznawanego światopoglądu, nikt chyba nie jest usatysfakcjonowany tymi zajęciami, a młodzież chyba najmniej. W 2017 roku Anja Rubik, polska modelka i celebrytka, rozpoczęła kampanię #sexedpl, na którą złożyło się kilkanaście minutowych filmików, w których polskie gwiazdy opowiadają o ważnych kwestiach związanych z dojrzewaniem i rozpoczęciem życia seksualnego.

Projekt z czasem rozrósł się na tyle, że powstała książka #SEXEDPL, mająca ambicje być podręcznikiem dorastania i edukacji seksualnej, jakiej nie znajdzie się w szkole. Rubik zebrała grono ekspertów, by odpowiadając na jej pytania, podzielili się swoją wiedzą i rozwiali najczęstsze rozterki młodych ludzi. Książka jest podzielona na rozdziały tematycznie i porusza tematy takie jak proces dojrzewania, tożsamość, zmiany fizyczne i psychiczne, pierwszy raz, antykoncepcja czy choroby przenoszone drogą płciową, ale również dotyka takich spraw jak zgoda na seks, molestowanie czy ciałopozytywność. Powstał również specjalny rozdział dla rodziców, mający pomóc im zrozumieć ich rolę w dorastaniu dzieci oraz wskazujący na sposoby radzenia sobie z sytuacjami, jakie mogą napotkać przy swoim nastoletnim dziecku. Eksperci zostali dobrani tak, by poszczególne tematy były omawiane przez odpowiednich specjalistów i zgodnie z najbardziej aktualnym stanem wiedzy, rozprawiając się również ze stereotypami i mitami krążącymi wśród młodzieży.

Autorzy podręcznika starali się dotknąć jak najszerszego zakresu tematów, dlatego w wielu przypadkach wskazane są miejsca, gdzie można szukać dodatkowych informacji – zarówno w odpowiednim rozdziale, jak i w zbiorczym zestawieniu na końcu książki. Mając świadomość, że przekazana wiedza jest na poziomie podstawowym, zachęca się odbiorców do poszerzania wiedzy, zarówno w literaturze, jak również u specjalistów. Podane są również rekomendacje popkulturowe, jak serial Trzynaście powodów czy film Twój Simon, które mogą być punktem wyjścia do rozmów i rozważań na tematy ważne dla młodzieży.

Książka jest opracowana tak, by była atrakcyjna w odbiorze – ma formę wywiadów, ważne kwestie są powiększone, język dobrany tak, by nie sprawiał wrażenia medycznego. Wypowiedzi są utrzymane tak, by nie sprawiać wrażenia wykładu z poziomu autorytetu, dzięki czemu młody odbiorca może poczuć, że faktycznie doradza mu osoba przyjazna i mająca na uwadze jego dobro. Całość przekazywana jest w pozytywnym tonie i stara się wspierać autonomiczność młodych ludzi w sprawach ich intymności.

#sexedpl - okładka książki
Źródło: W.A.B.

Trzeba przyznać, że projekt Anji Rubik ma szansę stać się podstawową metodą edukowania młodzieży o dojrzewaniu i ludzkiej seksualności – rodzic (lub inny dorosły) może ją dać dorastającemu dziecku, może być wypożyczana z biblioteki lub między rówieśnikami. Co istotniejsze, głośne nazwisko służy tu promocji książki ważnej społecznie i widać zaangażowanie, jakie Rubik włożyła, by cel zrealizować. Do swojego projektu namówiła wiele osób, które bezpłatnie pomogły przy powstawaniu książki, łącznie z wydawnictwem W.A.B., dzięki czemu również dostępność książki jest o wiele szersza niż w przypadku innych tego typu publikacji. Można napotkać na opinie, że są też inne, lepsze książki, które nie przebiły się do świadomości ze względu na brak sławnego nazwiska, jednak nie da się ukryć, że Anja Rubik dobrze wykorzystała swoją sławę i jej dzieło wyróżnia się na tle wielu innych książek celebrytów walorami edukacyjnymi.

Źródło: fot. W.A.B.

 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

Chilling Adventures of Sabrina: sezon 1…

Chilling Adventures of Sabrina to serial oparty na komiksie pod tym samym tytułem z 2014…

Ocena recenzenta:
7
Adam Siennica
spoilery
-

Arrowverse – pojawi się superbohater z…

Arrowverse w grudniu 2018 roku doczeka się crossovera zatytułowanego Elseworlds. Tam też pojawi się superbohater…

Paweł Krzystyniak
spoilery
-

Red Dead Redemption 2 – mapa…

Red Dead Redemption 2 zaoferuje ogromną mapę, w której pojawią się lokacje znane z poprzedniczki,…

Adam Siennica
-

Bane z 5. sezonu Gotham. Zobacz…

Bane to kultowy wróg Batmana z komiksów DC. W 5. sezonie Gotham odegra kluczową rolę.

Norbert Zaskórski
-

Nielegalni: sezon 1, odcinki 1-3 –…

Canal+ nie zwalnia tempa. Po dobrze przyjętym przez widzów Belfrze i intrygującym Kruku prezentuje kolejny…

Ocena recenzenta:
8
Paweł Krzystyniak
PC
-

Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści – recenzja…

Nie oczekiwałem po Wojnie Krwi zbyt wiele. Nowa produkcja CD Projekt RED okazała się jedną…

Ocena recenzenta:
8

Co o tym sądzisz?

To okno zamknie się automatycznie za 15 sek. [X]

 

To okno zamknie się automatycznie za 15 sek. [X]