Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Ocena recenzenta:
9/10

Targowisko próżności – recenzja książki

Targowisko próżności. Powieść bez bohatera to ponadczasowa historia jednego, wielkiego gniazda żmij. Pozycja obowiązkowa dla każdego aspirującego do grona celebrytów. Takimi słowami można reklamować powieść Williama Makepeace`a Thackeraya.

Mimo upływu lat czytelnicy i widzowie kochają dziewiętnastowieczne powieści i ich ekranizacje. Ze sztandarowych przykładów można wymienić tu Dumę i uprzedzenie i Rozważną i romantyczną Jane Austen. Są to niezwykle urocze romanse. Po zakończeniu lektury, pozostawiają nas w przyjemnym przekonaniu, że miłość istnieje, a dobroć i szlachetność wygrywa. Nieco inaczej ma się sprawa z Targowiskiem próżności, choć oczywiście i tam fortuna kołem się toczy.

William Makepeace Thackeray jest autorem z silnym zapędem moralizatorskim. Młodszym odbiorcom zapewne znana jest powieść Pierścień i róża, która nawet doczekała się polskiego serialu. Autor uczy czytelnika, że najważniejsze jest to, co jest w środku i że piękno bywa bardzo zwodnicze. W Targowisku próżności pisarz wziął się za świat arystokracji. Na samym początku poznajemy dwie urocze młode damy pochodzące z różnych środowisk, które opuszczają pensję dla dziewcząt.

Rebecca Sharp jest ubogą guwernantką bez koneksji, jednak braki społeczne rekompensuje sobie przez wdzięk i spryt. Amelia Sedley pochodzi z bogatego rodu jest miła, urocza i do szaleństwa zakochana w swoim narzeczonym George`u. Wokół tych miłych pań toczy się akcja powieści, jednakże w miarę lektury czytelnik zorientuje się, że w zasadzie nie ma w książce postaci wiodącej.

Za pośrednictwem Becky i Ameli wkraczamy w tytułowe targowisko próżności, którym określa autor środowisko arystokracji z początku XIX wieku. Cóż tam znajdziemy? Fałsz, obłudę, egoizm, intrygi i tego typu atrakcje. Warto jednak wspomnieć, że intrygi nie są zbyt wysmakowane i nie spodziewajmy się żadnego kryminału i dreszczyków. Targowisko próżności nie jest też romansem, choć wątku uczuciowe są bardzo ważne. I tu w zasadzie dochodzimy do tego, czym powieść Thackeraya nie jest. A zatem? Co to właściwie jest?

Targowisko próżności - okładka
Źródło: Replika

Biorąc do ręki Targowisko próżności będziemy trzymać namacalny dowód na to, że na dobrą sprawę nie jest ważne, o czym się pisze, ale jak się to robi. Thackeray jest mistrzem gawędziarskiego stylu. Jego narrator jest wszechwiedzący i w czasie lektury ciężko oprzeć się wrażeniu, że jesteśmy w jakimś przyjemnym saloniku, a sam autor snuje opowieść. Ten styl owszem uwodzi, ale bywa czasem męczący, żeby nie powiedzieć irytujący, a to za sprawą dygresji, które nieraz są bardzo rozbudowane. Kolejna rzecz, o której należy uprzedzić czytelnika jest to, że autor jest bardzo drobiazgowy w opisach. Ma to swój urok, ale to niestety trzeba polubić i zdawać sobie sprawę ze specyfiki dziewiętnastowiecznej literatury.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Czytelnicy już tak mają, że lubią przywiązywać się do bohaterów literackich, znajdować swoich ulubieńców, którym będą kibicować w życiowych zawirowaniach. U Thackeraya nie ma takiego luksusu. Na samym początku chce się polubić grzeczną, poukładaną Amelię, jednak w miarę rozwoju akcji staje się bardzo mdła, żeby nie powiedzieć denerwująca. Jej przeciwwagę stanowi wyrachowana, pozbawiona skrupułów Becky. Ta osóbka również budzi skrajne emocje.

Thackeray również bardzo brutalnie obchodzi się z uczuciami. Obnaża to, że dla arystokracji liczył się tylko i wyłącznie posag i koneksje. Miłość wydaje się nie istnieć. Dla arystokracji liczy się tylko dekadencja i hedonizm. Pozycja w towarzystwie zdobywana jest oszustwem i sprytem.

Targowisko próżności ma jednak w sobie coś, co nie pozwala nam na długo odejść od lektury. Coś, co nakłania nas do refleksji i życiowych rozmyślań. Jest to powieść bez wątpienia genialna. Niestety, ze względu na typowy dziewiętnastowieczny styl, niespieszną narrację, drobiazgowe opisy, nie spodoba się każdemu.

Źródło: fot. Replika

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead po raz kolejny szokuje. 15. odcinek 9. sezonu to wydarzenia emocjonujące, ciekawe…

Ocena recenzenta:
9
Piotr Piskozub
-

Avengers: Koniec gry – Thanos bał…

W sieci pojawiła się związana z filmem Avengers: Koniec gry teoria, według której Thanos wysłał…

Adam Siennica
-

Spider-Man: Daleko od domu – plakaty…

Zgodnie z zapowiedziami Tom Holland opublikował nowe materiały promujące film Spider-Man: Daleko do domu. Trzy…

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

Dobiega jeden z najlepszych sezonów The Walking Dead. Co przyniesie nam finał 9. sezonu?

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead – 9. sezon…

The Walking Dead szokuje. Nie tylko tym, że 9. sezon jest jednym z najlepszych sezonów…

Piotr Piskozub
-

Avengers: Koniec gry wyjawi, dlaczego Kapitan…

Szef Marvel Studios, Kevin Feige, wyjawił, że Avengers: Koniec gry wyjawi, gdzie przez ostatnich kilkanaście…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.04.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.