Ocena recenzenta:
8/10

Nie z tego świata: sezon 13, odcinek 1 – recenzja

Otwarcie trzynastego sezonu Nie z tego świata 13. w piątek (przynajmniej w Polsce, bo w Stanach panował jeszcze czwartek) można uznać za udane. Może nie z fajerwerkami, ale na uczciwym poziomie. Było wszystko, za co warto oglądać naszego weterana wśród seriali.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Mamy ciut humoru, zwłaszcza w interakcjach międzyludzkich nowo narodzonego, ale w pełni dorosłego Jacka, syna Lucyfera. Łuta napięcia – gdy niektórzy reagowali zbyt pochopnie, a inni okazywali się zbyt ufni. Trochę dramy, w której celował Dean Winchester z właściwą sobie siłą przekonania. Mnóstwo smutku towarzyszącego pożegnaniu z Castielem, który – jak wiemy, tak czy inaczej powróci, co nieco ów smutek koiło (nam, widzom, nie braciom Winchesterom, nieświadomym dalszego scenariusza). Kilka niegłupich tekstów, nienajgorsze efekty specjalne, a jako bonus – Nothing else matters Metallici towarzyszące początkowi odcinka. Jedynie „potwory” nie dopisały, bo anioły jak zwykle okazały się irytujące, zadufane w sobie i nie najmądrzejsze. I naprawdę nieładnie jest wypisywać „bitch” na brudnej szybie Impali.

Do tytułu odcinka Lost and found nawiązano w zabawny sposób, ubierając Jacka, wędrującego po okolicy w stroju Adama (i przesłanianego w strategicznych miejscach dzięki przemyślanym ujęciom) w ciuchy z biura „rzeczy znalezionych” na miejscowym komisariacie.
Jack Kline, nowa postać w panteonie Nie z tego świata zyskała moją natychmiastową sympatię, podobnie jak Sama Winchestera, momentalnie pełnego troski i opiekuńczości wobec – jakby nie było, syna jego największego koszmaru. Tyle, że Jack nie uważa za swojego ojca Lucyfera, a Castiela, opiekującego się jego matką, Kelly Kline, której słowa i rady na dobre zapadły mu w pamięć. Jack bywa lekko przerażający, kiedy nie panuje nad swymi mocami nefilima, ale przez większość czasu wydaje się niewinny jak dziecko (którym jest), skonsternowany i za wszelką cenę usiłujący zrozumieć otaczającą go rzeczywistość. Alexander Calvert świetnie portretuje zagubionego, czasami przyjmującego wszystko dosłownie, a czasami niepojmującego najprostszych rzeczy, młodziutkiego nefilima, o którym wciąż nie wiemy, czy okaże się zły czy dobry, ale trzymamy kciuki za to ostatnie.

W przeciwieństwie do Deana Winchestera, jednoznacznie przekonanego, że Jack dobry być nie może. Bowiem Dean z początku sezonu trzynastego, który za jednym zamachem stracił najlepszego przyjaciela i matkę (a przynajmniej tak sądzi) jest zdruzgotany, w ciężkiej żałobie i bez żadnej nadziei na przyszłość. Jego modlitwa do Boga zdaje się jedynie krzykiem rozpaczy, a zgoda na „zaopiekowanie się” Jackiem – próbą zmniejszenia przyszłych strat.

Nietypowo jak na standardy Nie z tego świata, w Lost and found zostawiono przy życiu dwie sympatyczne postacie z drugiego planu. Specjalny ukłon dla scenarzystów za zastosowanie krótkiej retrospekcji pod koniec odcinka, dzięki czemu dowiedzieliśmy się, dlaczego Dean wcześniej rozkrwawił sobie rękę, a także za ciekawe podbicie napięcia pomiędzy chwilą, gdy Jack wyznał, że jest głodny, a zniknięciem młodzieńca, z którym rozmawiał i śmiechem za zamkniętymi drzwiami. Wielu zastanawiało się, czy będziemy mieli do czynienia z pizzą na wynos czy aktem kanibalizmu?

Znasz ten serial?

Oceń, jak Ci się podobał:

0,0

Nie zapomniano również o świecie alternatywnym, w którym znaleźli się Mary Winchester i Lucyfer. Końcowa scenka była króciutka, ale istotna. Dająca nadzieję na to, że Dean zbyt pochopnie uznał matkę za zmarłą. Znając wzajemne oddanie Winchesterów, Lucyfer nie jest tak pochopny, by nie zostawić sobie furtki ucieczki.

Dobry początek sezonu Nie z tego świata nie jest taki zły.

Źródło: zdjęcie główne: Dean Buscher/The CW

Poznaj recenzenta

Monika Kubiak
Bibliotekarka, żona, matka oraz mól książkowy, nerd filmowy i autorka licznych, nie do końca przyzwoitych fanficków ze świata Supernatural.

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
0 -

40 zwiastunów do obejrzenia w ten…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Wiktor Fisz
0 -

Oscary, które nie były przepustką do…

Wśród miłośników kina popularna jest opinia, że osoba odbierająca Oscara, trafia do filmowego nieba i…

Adam Siennica
0 -

Agnieszka Kotulanka nie żyje. Aktorka z…

Informację o śmierci Agnieszki Kotulanki ogłosiła jej rodzina w nekrologu zamieszczonym w Gazecie Wyborczej.

Adam Siennica
0 -

Powrót The Expanse. Zwiastun i data…

Amerykańska stacja Syfy ruszą z promocją 3. sezonu The Expanse. Premiera za niepełna 2 miesiące.

Adam Siennica
0 -

Strzelanina na Florydzie będzie mieć wpływ…

Megan Boone, aktorka, która od początku gra główną rolę w serialu Czarna lista zdradziła informację…

Adam Siennica
0 -

Bez słowa Duncana Jonesa rozgrywa się…

Bez słowa to nowy film Netflixa w reżyserii Duncana Jonesa, który najbardziej znany jest ze…

Co o tym sądzisz?