Tekst – recenzja książki
Data premiery w Polsce: 22 listopada 2017W dzisiejszych czasach nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfonu. Umieszczamy w nim wszystko – zdjęcia, filmy, wiadomości. Nikt nie myśli jednak o zagrożeniach, które może spowodować ten cud techniki.
W dzisiejszych czasach nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfonu. Umieszczamy w nim wszystko – zdjęcia, filmy, wiadomości. Nikt nie myśli jednak o zagrożeniach, które może spowodować ten cud techniki.
Dmitrij Głuchowski to rosyjski autor, dziennikarz i felietonista. Rozgłos przyniosła mu postapokaliptyczna powieść Метро 2033, którą zaczął pisać mając osiemnaście lat. W oparciu o jej fabułę powstały gry komputerowe. Ponadto autor na swoim koncie ma powieści Futu.re, Czas zmierzchu oraz zbiór opowiadań Рассказы о Родине. Текстto pierwsza powieść realistyczna w dorobku Glukhovsky’ego.
Tekst to historia Ilji Goriunowa, który po siedmiu latach wychodzi z więzienia. W wyniku pewnych wydarzeń staje się właścicielem telefonu człowieka, który był odpowiedzialny za skazanie go na pobyt w zonie. Mężczyzna przeglądając kolejne zdjęcia, filmiki, wiadomości coraz bardziej angażuje się w życie Pietii i w rezultacie zaczyna się pod niego podszywać. Każda kolejna rozmowa sprawia, że losy Pietii stają się jego losami. Z czasem Ilja nie potrafi się już od nich odciąć i wchodzi w nie coraz głębiej.
Chociaż narracja nie jest pierwszoosobowa Glukhovsky pozwala czytelnikowi śledzić wydarzenia jedynie z perspektywy Ilji. Nie da się nie zauważyć, że w tej historii odgrywa on najważniejszą rolę. Reszta postaci została zmarginalizowana. Wiemy o nich tyle, ile wie sam Goriunow. Przez to, że momentami przybiera inną tożsamość – trudno stwierdzić, gdzie tak naprawdę kończy się Ilja, a zaczyna Pietia. Z czasem ma się wrażenie, że to jedna i ta sama osoba. Tekst to obraz zniszczonego przez system człowieka. Autor doskonale uchwycił zmiany jakie następują w psychice bohatera, jego zmagania z samym sobą. Razem z nim odczuwamy niepokój, towarzyszy nam atmosfera ciągłego zagrożenia.
U Glukhovsky’ego mamy do czynienia z gatunkowym miksem. Tekst to powieść na granicy kryminału, thrillera oraz powieści obyczajowej. Wszystko to opatrzone motywami charakterystycznymi dla rosyjskiej literatury – zemstą, zbrodnią, winą i wreszcie karą. Autor wykorzystując konwencję kryminału stara się opowiedzieć o przemianach, które zaszły w Rosji na przestrzeni tych siedmiu lat. Razem z bohaterem czytelnik ma okazję ujrzeć współczesny obraz Moskwy oraz jej obrzeży. Trzeba przyznać, że jest to obraz bardzo depresyjny. W swoich opisach autor nie stroni od krytyki rodzimego kraju – szczególnie jeżeli chodzi o sferę polityczną. Dzięki zestawieniu ze sobą dwóch odmiennych bohaterów można zaobserwować również przekrój różnych warstw społecznych. Glukhovsky równie wnikliwie opisuje środowisko milicjantów, jak i przestępców.
Rosyjski autor w swojej powieści stara się dozować napięcie. Chwilami akcja pędzi do przodu i potrafi wciągnąć czytelnika. Niestety przeważają momenty, w których wydarzenia wloką się niemiłosiernie i nie można doczekać się na ich punkt kulminacyjny.
Tekst to utwór wielopłaszczyznowy, niełatwy w odbiorze, ale napisany sprawnie i wiarygodnie. Glukhovsky za pomocą stworzonej przez siebie historii pokazuje jakie zagrożenia mogą płynąć z bezmyślnego korzystania z nowoczesnych technologii.
Źródło: fot. Insignis
Poznaj recenzenta
Jagoda KickaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat