Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Ocena recenzenta:
8/10

The Affair: sezon 4, odcinek 5 – recenzja

Nowy odcinek The Affair to opowieść o dwóch mężczyznach na zakręcie życiowym. To też historia o ludziach, którzy nie potrafią wyjść ze strefy komfortu i podjąć decyzji zmieniającej wszystko.

Jak uwolnić się od nieszczęśliwej miłości, która jest w nas już tak głęboko, że stała się częścią składową egzystencji? Czy warto rozpocząć kurację przynoszącą ból i cierpienie, bez nadziei na jej sukces? Takie pytania stawia najnowszy odcinek. Czy daje na nie jasne odpowiedzi? Nie w taki sposób, w jaki oczekiwałaby część widzów. Na szczęście działa to na korzyść opowieści, zwłaszcza że The Affair zmienia przy okazji nieco formułę.

Do tej pory w czwartym sezonie mieliśmy odcinki podzielone na segmenty Noah/Helen i Alison/Cole. Teraz ten układ ulega zmianie. W najnowszym epizodzie jako pierwszoplanowa postać debiutuje Vic. Drugim głównym bohaterem jest Cole, który odbywa właśnie podróż w poszukiwaniu twórcy deski surfingowej swojego ojca. Obie opowieści są bardzo ciekawe, choć nie całkiem wolne od klisz fabularnych.

Imponuje przede wszystkim rozwój postaci Vica. Segment z jego udziałem to jedna z lepszych rzeczy, które wydarzyły się do tej pory w czwartym sezonie The Affair. Nareszcie lepiej poznajemy tę intrygującą postać. Na dodatek następuje to w newralgicznym dla niego momencie. Mężczyzna, który całe życie musiał być twardy, surowy i skupiony, wreszcie pozwala sobie na słabość i to w ramionach innej kobiety. Vic, będący od zawsze ostoją dla swoich rodziców, a teraz i dla Helen oraz jej dzieci, nie może sobie pozwolić na pokazanie, że cierpi. Musi wciąż nosić maskę silnego mężczyzny, który dba o wszystkich. Piękna jest scena, podczas której jako lekarz przekazuje rodzicom chorej dziewczynki informację o możliwym nowotworze. Gdy zatroskana o los swojej córki matka zaczyna lamentować, Vic musi trzymać fason i zachowywać się profesjonalnie, mimo że wewnątrz rozpacza nad swoim losem.

Mimo to nie jest gotowy rozpocząć leczenia, bo nie wierzy w sukces kuracji. A może po prostu boi się zrzucić maskę twardego mężczyzny i odsłonić się przed tymi, których kocha? Debiut Vica jako bohatera pierwszoplanowego wypada bardzo dobrze. Po tym segmencie wiemy już, co myśli, czuje, czego się boi, dokąd zmierza. Jego smutny los nie jest przecież pozbawiony nadziei. Mimo tragedii, która go spotkała, jest przecież otoczony przez tych, których kocha. Czas pokaże też, czy jego skok w bok warunkowany był potrzebą chwili, czy to coś bardziej skomplikowanego.

Historia Cole’a nie ma takiej głębi psychologicznej, ale ciekawie wypada sposób, w jaki bohater poznaje prawdę o ojcu. W domu pijak i brutal, poza nim romantyk i poszukiwacz przygód. Ojciec Cole’a zmienił się nie do poznania, cierpiąc przez brak spełnienia w miłości. Nie mogąc być z tą, którą kocha, wyżywał się na rodzinie, przemieniając się w agresywnego buca. Cole odnosi tę sytuację do siebie. Mimo że próbuje ułożyć sobie jakoś życie, nie potrafi uwolnić się od uczucia, którym darzy Allison. Pod wpływem opowieści Nan (świetna Amy Irving) decyduje się zawalczyć o miłość Allison. Podobnie jak Vic postanawia więc utrzymać status quo, tę swoistą strefę komfortu, będącą zarazem destrukcyjną siłą w jego życiu. Bojąc się podjąć radykalne kroki, mogące doprowadzić ich do zmian, obaj panowie wybierają egzystencję w bólu.

Każdy z segmentów jest dość ciekawie zrealizowany, choć tu i ówdzie widoczna jest skrótowość w rozpisywaniu opowieści. Cole na gigancie trafia na newage’ową, wyzwoloną seksualnie sektę artystów. Można odnieść wrażenie, że takie grupy tylko czekają na strudzonych wędrowców, aby sączyć im do uszu posthipisowską ideologię. Czemu Nan nie okazała się normalną, żyjącą w spokoju starszą panią? Klisza ta doskonale koresponduje z kolejnym ogranym motywem. Sąsiadka Vica i Helen, atrakcyjna młoda kobieta, nie jest oczywiście ułożoną damą, a tętniącą seksem nimfomanką, zauroczoną starszymi mężczyznami (takimi jak Vic). Twórcy lubią ułatwiać sobie życie podobnymi rozwiązaniami. Może to momentami razić, ale dzięki dobrze napisanej całości, da się przymknąć na to oko.

Czwarty sezon The Affair prezentuje dobry poziom. Niektóre odcinki są lepsze, inne gorsze, ale całość naprawdę bardzo przyjemnie się ogląda. Dobrze, że twórcy nie zamykają się tylko w formule opartej na czwórce głównych bohaterów, a pozwalają również zaistnieć takim postaciom jak Vic. Kto wie, być może swoje 5 minut dostanie również Luisa.

Źródło: zdjęcie główne: Showtime
The Affair

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Złote Maliny 2019 – nagrody rozdane.…

Złote Maliny to antynagrody przyznawane najgorszym filmom roku. Właśnie poznaliśmy tegorocznych nagrodzonych - oto lista.

Michalina Reda
spoilery
-

Gwiezdne Wojny: część IX – zaskakująca…

Gwiezdne Wojny: część IX to film, który zadebiutuje jeszcze w tym roku. Do sieci trafiła…

Michalina Reda
-

Jackman ma rekord Guinnessa. Jest cięty…

Hugh Jackman trafił na listę rekordów Guinnessa, o czym informowaliśmy jakiś czas temu. Teraz na…

-

Powstaje film o Zenonie Martyniuku. Poznaliśmy…

Rozpoczęły się zdjęcia do biograficznego filmu o muzyku disco polo, Zenonie Martyniuku. Wiemy, kogo zobaczymy…

Michał Kujawiński
Plotka
-

Wiedźmin – Geralt zmierzy się z…

Wciąż czekamy na pierwsze oficjalne materiały z serialu Wiedźmin od Netflixa. Dostaliśmy jednak nowe informacje…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.