Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement  

Advertisement

 

Ocena recenzenta:
8/10

Tony Halik. Tu byłem – recenzja audiobooka

Tony Halik, podróżnik, obieżyświat, żołnierz. Polak, który zjeździł świat, miał bardzo barwne życie. Jaki był naprawdę? Mirosław Wlekły próbuje rozprawić się z Halikowym mitem. Ciekawa biografia, którą czyta Jerzy Stuhr. Czego chcieć więcej?

Opowieści podróżnicze, zwłaszcza te pochodzące z ubiegłego wieku i jeszcze wcześniejsze są niezwykle trudne do weryfikacji. Często brakuje źródeł i osób, które mogą zweryfikować opowieści podróżników. Dziś, w dobie tak ogromnego rozwoju technologicznego,  więcej rzeczy można udowodnić lub też podważyć. A podróżnicy lubią zmyślać i ubarwiać fakty.

Mieczysław Sędzimir Antoni Halik, znany światu jako Tony Halik, był polskim podróżnikiem, przez wiele lat pracował dla stacji NBC. Starszemu pokoleniu Polaków jest znany głównie z programu Pieprz i wanilia, który prowadził ze swoją ówczesną towarzyszką życia Elżbietą Dzikowską.

Tu byłem. Tony Halik jest to biografia potwornie chaotyczna. Można ją podzielić na następujące działy I (1974-1998)obejmujący czas od poznania Elżbiety Dzikowskiej do śmierci Toniego Halika. II (1944-1974) od zakończenia II wojny światowej do momentu poznania Elżbiety Dzikowskiej, III (1921-1942) od narodzin do początku II wojny, IV faktyczna działalność w czasie II wojny światowej. Zwłaszcza w  tej ostatniej części życiorysu, Halik lubił konfabulować.

Przyznam, że ten chaos bardzo mnie męczył podczas odsłuchu audiobooka. Nie podejrzewam Wlekłego o brak profesjonalizmu. Po dłuższym zastanowieniu się widać pewien zamysł. Mirosław Wlekły zaczął od tego Halika, który jest najbardziej znany polskiej publiczności. Niestety, w tym całym „bałaganie” pojawiają się dość poważne zgrzyty. Autor nagle wprowadza wydarzenia, których w ogóle nie opisywał i nie omawiał w biografii. Wkradło się też kilka powtórzeń. Wszystko to utrudnia odbiór treści. Jestem bardzo ciekawa, jakby czytało się biografię napisaną w porządku chronologicznym.

Tu bylem. Tony Halik - okładka
Źródło: Storytel

Antoni Halik miał fascynującą biografię podróżniczą, której nie powstydziłby się Indiana Jones. Tu byłem napisana jest doskonałym językiem, który w połączeniu z głosem Jerzego Stuhra stanowi całość, od której mimo wszystkich wspomnianych mankamentów trudno się oderwać.

Mirosław Wlekły odwalił kawał dobrej, reporterskiej roboty. Pisanie biografii zajęło mu ponad dwa lata, podróżował śladami Halika, rozmawiał z jego znajomymi, rodziną i współpracownikami. Jest to praca bardzo rzetelna, ale też odzierająca postać Halika z legendy.

Najciekawsze są relacje przyjaciół, którzy bardzo dobrze znali podróżnika. Wymienić można tu, rzecz oczywista, Elżbietę Dzikowską, ale także znanego aktora Kazimierza Kaczora. Niestety relacje rodziny czy współpracowników pokazują, że Halik był niestety mitomanem. Odnosi się to zwłaszcza do okresu wojennego.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Dla Polaków, dla ich szarego świata ograniczonego przez PRL Halik był bohaterem masowej wyobraźni. Mieszkał w Polsce, Francji, Anglii, Argentynie i Meksyku, przemierzył niemal cały świat. Lubił się chwalić i opowiadać, był urodzonym opowiadaczem. Często do swoich przygód wplatał historie innych albo po prostu zmyślał. Jednakże robił to w sposób tak uroczy i fascynujący, że można mu to wybaczyć. Ten gawędziarski klimat udało się odtworzyć w audiobooku głównie dzięki fantastycznemu Jerzemu Stuhrowi.

Źródło: fot. Storytel
 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

2019 rokiem sequeli. Do kin trafi…

W 2019 roku do kin wejdzie przynajmniej 20 sequeli dobrze znanym miłośnikom X Muzy produkcji.

Piotr Piskozub
spoilery
-

W MCU Thanos, w komiksach… Oto…

Choć w MCU Rękawicę Nieskończoności dzierży Thanos, w komiksowym świecie właśnie zmieniła ona swojego właściciela.

Piotr Piskozub
spoilery
-

Barry Allen (nie) umiera. Flash i…

W sieci pojawiły się zdjęcia i wideo promujące kolejne odcinki seriali Flash, Legends of Tomorrow…

Adam Siennica
-

Kim Kolwiek – oto dr Drakken…

Kim Kolwiek doczeka się aktorskiego filmu, który jest w produkcji w stacji Disney Channel. Do…

Dawid Muszyński
-

Co się działo na Vienna Comic…

Już po raz trzeci odwiedziliśmy Vienna Comic Con i musimy przyznać, że jest to jedna…

Adam Siennica
-

Once Upon a Deadpool – polski…

Once Upon a Deadpool to specjalna wersja Deadpoola 2, która została przemontowana pod niższą kategorię…

Co o tym sądzisz?