Upadające Imperium - recenzja książki

John Scalzi w Upadającym Imperium eksploruje czas tuż przed załamaniem się podstawy istnienia kosmicznej wspólnoty ludzkości – zegar tyka nieubłaganie i wcale nie oznacza to zawieszenia wojen politycznych. Wręcz przeciwnie.

Ocena recenzenta:
8/10

John Scalzi w Upadającym Imperium eksploruje czas tuż przed załamaniem się podstawy istnienia kosmicznej wspólnoty ludzkości – zegar tyka nieubłaganie i wcale nie oznacza to zawieszenia wojen politycznych. Wręcz przeciwnie.

John Scalzi rozpoczął nową serię science fiction i tytuł pierwszego tomu nie pozostawia wątpliwości - Upadające Imperium to powieść naznaczona swoistym odliczaniem do końca imperium w zastanej postaci. Wysoka stawka, urozmaicone postaci i intrygi polityczne tworzą kolorowy obraz i dają solidną podstawę dla następnych części.

Wspólnota to gromada ludzkich habitatów rozrzuconych w różnych miejscach kosmosu, połączona więzami handlowymi zgodnie z założeniem, że żadna kolonia nie może być samodzielna. Transport i komunikacja na większe odległości odbywa się w Nurcie – słabo poznanej anomalii fizycznej, która łączy różne miejsca i pozwala podróżować między nimi stosunkowo szybko, chociaż prędkość światła jest wciąż nieosiągalna. Nurt jest podstawą istnienia Wspólnoty, której naczelna władza w postaci imperoksa, potomka założycielki rodu, mieści się na Hubie – kolonii umiejscowionej w punkcie, który zbiera wszystkie znane Nurty i pozwala kontrolować handel. Ludzkość zamieszkała na planetach i księżycach, które nie są przyjazne do zamieszkania, poza Kresem, jedyną planetą, która pozwala na życie na powierzchni. Handel jest niezbędny dla przeżycia w habitacie na dłuższą metę, a handel może się odbywać tylko dzięki cudowi Nurtu. Ale Nurt okazuje się tracić stabilność – pojawiają się przesłanki wskazujące, że w ciągu kilku lat wszystkie połączenia znikną, a świadomość tego faktu ma tylko kilka osób.

Upadające imperium - okładkaŹródło: nieZwykłe

Upadające Imperium to po części space opera, ale przede wszystkim thriller polityczny – walka o władzę i zasoby wspierające tę władzę nie różni się zbytnio od jakiejkolwiek innej znanej nam z literatury. Najważniejsza jest informacja, zdobycie jej, wykorzystanie i przekazanie nieprawdziwych danych przeciwnikowi tak, by się nie zorientował. Planowanie na wiele lat do przodu w drobnych szczegółach, nawet jeśli jest to objęcie władzy nad małą planetą gdzieś daleko. Nie można powiedzieć, że warstwa konfliktów politycznych jest oryginalna i nieprzewidywalna, ale z pewnością pomaga fakt, że przez fabułę prowadzą czytelnika nietuzinkowe postaci, szczególnie w postaci pewnej dziedziczki o niewyparzonym języku i czerpiącej przyjemność z wygrywania drobnych starć. Zdecydowanie jest to najbarwniejsza postać, przez co inni bohaterowie, z założenia będący nieco bardziej powściągliwi w swoich czynach, mogą wydawać się płascy i trochę nudni.

Cykl rozpoczęty przez Upadające Imperium zapowiada się ciekawie, szczególnie, że autor sam postawił przed sobą kilka ograniczeń fabularnych. Stawka jest wysoka, odliczanie rozpoczęte, deadline ustalony dość ściśle. A przy tym Scalzi zostawił kilka pytań bez odpowiedzi i pozostaje czekać cierpliwie na kolejne tomy.

Źródło: fot. nieZwykłe

Upadające Imperium
 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

 

 

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Gina Torres

Gina Torres

ur. 1969, kończy 50 lat

Al Pacino

Al Pacino

ur. 1940, kończy 79 lat

Anna Radwan-Gancarczyk

Anna Radwan-Gancarczyk

ur. 1966, kończy 53 lat

Jeffrey DeMunn

Jeffrey DeMunn

ur. 1947, kończy 72 lat

Andrea Osvárt

Andrea Osvárt

ur. 1979, kończy 40 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV