Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement " "  

Advertisement
 

Ocena recenzenta:
7/10

Upadłe anioły – recenzja książki

Copernicus Corporation nie traci czasu, wydając kolejne tomy Herezji Horusa najbardziej poczytnej serii wydawanej przez Black Library. Upadłe Anioły to bezpośrednia kontynuacja Zstąpienia Aniołów Mitchela Scanlona. Tym razem, za dalszą część opowieści zabrał się Mike Lee. Zobaczmy, jak mu poszło.

Upadłe Anioły zabierają nas z powrotem na Caliban – teraz odmieniony i pozbawiony lasów, przygotowany, by udźwignąć ciężar zaopatrzenia I Legionu w osprzęt i rekrutów, co jest konieczne, by dalej wypełniać polecenia Imperatora. Nawet Skała, forteca niegdyś należąca do Zakonu, zmieniła się  i wracający wojownicy I Legionu, ze sławnym Lutherem na czele, nie poznają już swojego domu. I choć większość nie chce wierzyć, że odesłanie ich do domu oznacza tak naprawdę wygnanie, wielu oficerów szybko zdaje sobie z tego sprawę. Ich genetyczny ojciec wyrzekł się ich, odesłał do domu, by pełnili wieczną wartę i szkolili rekruta, bez szans na chwałę. Żal wojowników jednak nie jest w połowie tak wielki jak żal Luthera – wychowawcy, a potem przyjaciela Liona El’Johnsona, który doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest to wygnanie. Co gorsza, nie wszystkim w smak są nowe rządy na Calibanie, powstała opozycja, która coraz śmielej zaczyna organizować rajdy na transporty czy kluczowe dla produkcji planety miejsca. Ale jest jeszcze coś innego, coś pradawnego, co wije się pod planetą, czekając na swój czas….

Jeśli Zstąpienie Aniołów można było uznać za wspomnienia o nostalgiczne początku, z ledwie zarysowanym cieniem tragedii, która kiedyś nastąpi, tak Upadłe Anioły to już książka gorzka i pełna żalu. Mike Lee świetnie oddał rozgoryczenie wojowników, ich nikłą i szybko gasnącą nadzieję na odmianę losu. To właśnie ten ciężki, szary klimat jest bez wątpienia największym atutem książki, bo czytelnik czuje nadciągającą tragedię, pomimo niewielkich zwycięstw osiąganych przez protagonistów. W Upadłych Aniołach nawet te zwycięstwa są odarte z chwały czy radości, zaraz później okazuje się bowiem, że wiele z nich tak naprawdę nie ma znaczenia. Fabularnie przyjemnie nakreślony został również wpleciony w tle spisek mający na celu odłączenie Calibanu od Imperium, a zarówno prawdziwe intencje jak i tożsamość spiskowców są niejakim zaskoczeniem.

Upadłe anioły - okładka
Źródło: Copernicus Corporation

Problem pojawia się w kwestii bohaterów, bo mimo że przedstawia się nam ich wielu, tylko niektórzy, tacy jak Zahariel el’Zurias, Luther, przywódcy spiskowców i generał wojsk Imperialnych są dobrze nakreśleni. Reszta zdaje się być nieco płytsza i słabiej zarysowana. Oczywiście było to przemyślane, bo cała reszta jest tylko tłem dla historii wyżej wspomnianych, jednak lekkie ubarwienie tego tła bez wątpienia nie przyćmiłaby głównych postaci. Niemal całość książki, tak jak zresztą w przypadku poprzedniej historii o Mrocznych Aniołach, opisana jest z punktu widzenia Zahariela, i między innymi dzięki temu historia pozostaje logiczna spójna, mimo, że dalszą część napisał już kto inny. Jeśli chodzi o samą fabułę, to również została zbudowana w dość intrygujący sposób – lepszy chyba, niż w Zstąpieniu Aniołów, bo nie tak przewidywalny. Co lepsze, udało się stworzyć dla głównego bohatera oponentów, których zachowanie rozumiemy i jesteśmy w stanie przyjąć ich argumenty lub chociaż je zrozumieć. Taka doza odcieni szarości bez wątpienia pasuje do  całej opowieści i do samego świata.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Fanów Herezji Horusa czy Warhammera nie trzeba do tytułu zachęcać, natomiast tych, którzy chcieliby zacząć swoją przygodę z tymi seriami czy z tym uniwersum, lepiej zachęcić, by sięgnęli najpierw po Zstąpienie Aniołów, bo zaczęcie od drugiego tomu historii bez wątpienia skonfunduje czytelnika.

Źródło: fot. Copernicus Corporation
 

 

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
-

Harry Potter – aktorzy kiedyś i…

Harry Potter to doskonale znana seria filmowa na podstawie powieści J.K. Rowling. Od premiery pierwszego…

Piotr Piskozub
-

Punisher – odchodzący wojownik Netfliksa. Tych…

Punisher już niedługo może zniknąć z platformy Netflix. To dobra okazja, by przedstawić Wam ciekawostki…

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michał Kujawiński
-

Władca Pierścieni – kiedy będzie toczyć…

Na Twitterze w momencie ogłoszenia powstania serialu Władca Pierścieni, Amazon uruchomił profil The Lord of…

Michał Kujawiński
-

Jumanji 3 – rozpoczęły się zdjęcia.…

Po zebraniu obsady filmu Jumanji 3, czas na rozpoczęcie zdjęć. Poinformował o tym Dwayne Johnson…

Michał Kujawiński
Plotka
-

Harley Quinn pojawi się jednak w…

Wcześniejsze plotki mówiły, że postać Harley Quinn opuści Legion samobójców i skupi się na nowej…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 30 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 30 sek. [X]