Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement " "  

Advertisement
 

Ocena recenzenta:
8/10

Who is America?: sezon 1, odcinek 7 (finał sezonu) – recenzja

Who is America? kończy pierwszy sezon ciekawym odcinkiem, w którym odstępuje nieco od wcześniej przyjętej formy. Dzięki temu zaciera negatywne wrażenia niektórych słabszych motywów i pozostawia widzów w optymistycznych nastrojach.

W odróżnieniu od wcześniejszych epizodów, tym razem zamiast kilku krótkich wątków dostajemy trzy dłuższe segmenty, w tym jeden pomiędzy napisami końcowymi. W pierwszym z nich Billy Wayne Ruddick prezentuje pokłady swojego idiotyzmu w rozmowie z liberalnym politykiem. W drugim Erran Morad wraz z nowym rekrutem przeprowadza dziwaczną, antyterrorystyczną akcję. W trzecim natomiast pojawia się nasz popkulturowy „stary znajomy”, O.J. Simpson. Łatwo się domyślić, w którym kierunku podąża ta rozmowa. Przez całą długość epizodu jest ostro, celnie i zabawnie, ale to wątek Errana stanowi niekwestionowaną ozdobę odcinka, którą można spokojnie umieścić wśród najbardziej kuriozalnych żartów Sachy Barona Cohena.

Izraelski oficer postanawia zrekrutować wojownika do walki z najgorszymi terrorystami w USA, czyli lewicowymi bojówkarzami z Antify. Przeprowadza więc szkolenie trzech jegomości w bardzo nietypowym stylu. Jednym z najistotniejszych punktów treningu jest zapoznanie się z uwielbianym przez liberałów serialem Dziewczyny. Twardzi prawicowi radykałowie, aby skutecznie pracować pod przykrywką, muszą poznać tę produkcję, znaleźć swój ulubiony odcinek i  potrafić streścić fabułę. Jak łatwo się domyśleć, nie da się wyczynów kursantów oglądać bez wielkiego rogala na twarzy. Całe szkolenie, zakończone gang bangiem z kukłą Donalda Trumpa, również wypada świetnie. Najistotniejsze jest jednak to, co się dzieje później.

Who is America?
fot. Showtime

Erran i jeden z radykałów udają się na paradę równości w przebraniu lesbijek. Wszystko, co tu ma miejsce, jest bardzo zabawne, choć w pewnym momencie dochodzi do kontrowersyjnego zdarzenia. Otóż Sacha każe swojemu nowemu protegowanemu zdetonować (oczywiście nieistniejący) ładunek wybuchowy, przyczepiony do pleców lewicowego aktywisty. Mężczyzna czyni to, będąc przekonanym, że właśnie zabija człowieka. Sacha oczywiście nie wyprowadza go z błędu, żonglując do samego końca tym motywem. Mocne? Jak najbardziej. Czy niewłaściwe? Zakładając, że prawicowiec nie połapał się ani na moment w tej szytej grubymi nićmi intrydze, można uznać za dyskusyjne wmanewrowywanie w coś człowieka, mającego olbrzymie problemy z odróżnieniem dobra od zła. Z drugiej jednak strony takich ludzi jest wielu i jak Sacha pokazuje, nawet dziecko byłoby w stanie nimi manipulować. Segment ten warto odczytywać jako ostrzeżenie przed niezgłębioną ludzką głupotą, która od dawien dawna wykorzystana jest w służbie zła. Miejmy nadzieję, że wątek ten nie będzie tylko kolejną kontrowersją, nadającą serialowi rozgłosu, a mocnym komentarzem do współczesnego świata.

Część widzów zapewne zauważyła, że pierwszy sezon Who Is America? dobiegł końca i nie został wyemitowany segment z Sarą Palin, o którym swojego czasu było bardzo głośno. Sacha jako Billy Wayne Ruddick miał skompromitować byłą kandydatkę na wiceprezydenta. Wielu widzów z pewnością ostrzyło sobie zęby na tę historię, ale z nieznanych powodów nie było nam dane jej zobaczyć. Widocznie naciski na stację Showtime były zbyt mocne i tym razem niepokorny artysta musiał odpuścić.

Who is America?
fot. Showtime

W zamian za to dostajemy zabawną rozmowę fotografa Gio Mondalo z O.J. Simpsonem, która w odpowiednio mocny sposób kończy sezon. Tym razem Sacha Baron Cohen udowadnia, że po dziesiątkach reportaży, filmów i seriali fabularnych, wciąż można śmiać się z tej tragicznej sprawy sprzed kilkudziesięciu lat. Komik jedzie po bandzie, próbując wydobyć od byłego footbalisty przyznanie się do morderstwa. Pozwala sobie na wiele, zupełnie nie przejmując się reakcją drugiej strony. Co ciekawe, Simpson wcale nie oburza się, nie unosi, nie opuszcza pokoju hotelowego w gniewie. W pewnym momencie zaczyna sobie nawet żartować z Gio, co jest całkiem niepokojące.

Finałowy odcinek dostatecznie mocno konkluduje ten udany sezon nowego formatu Sachy Barona Cohena. Co dalej? Serial stał się dość popularny w USA, więc trudno byłoby komikowi kręcić nową serię przy pomocy tak rozpoznawalnych postaci. Być może produkcja dokończy żywota, być może pojawią się całkiem nowe osobowości. Może się zdarzyć i tak, że trzeba będzie nam poczekać dłuższą chwilę na kolejną odsłonę Who is America? Czego dowiedzieliśmy się z serialu? Przede wszystkim tego, że głupota ludzka nie zna granic i czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, do jakich idiotyzmów jesteśmy zdolni. Za to chwała Sachy Baronowi Cohenowi, bo czego jak czego, autorefleksji, każdemu z nas czasem brakuje.


Poznaj klawiaturę multimedialną Logitech K400+

Źródło: zdjęcie główne: Showtime

 

 

Who Is America?

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – grafiki superbohaterów…

Do sieci trafiły nowe grafiki postaci z filmu Avengers: Koniec gry. Zobaczymy je na materiałach…

Adam Siennica
Plotka
-

Gotham – tak będzie wyglądać Joker?…

Gotham nie tylko pokaże Batmana w ostatnich odcinkach serialu, ale także w pełni ukształtowanego Jokera.…

Adam Siennica
-

Bumblebee to reboot? Hasbro potwierdza

Bumblebee miał bardzo luźny związek z filmami serii Transformers. Pomimo tego producenci zapewniają, że to…

Adam Siennica
-

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw…

Dwayne Johnson opublikował zdjęcia z ostatniego dnia na planie filmu Szybcy i wściekli: Hobbs i…

Adam Siennica
-

Code 8 – fragment filmu sci-fi…

Code 8 to pełnometrażowy film science fiction oparty na krótkometrażówce pod tym samym tytułem. Do…

Adam Siennica
-

Shallow po polsku. Zobacz covery piosenki…

Shallow po polsku - naprawdę stworzono covery z tekstem przetłumaczonym na język polski. Czy brzmią…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]