Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
5/10

Wikingowie: sezon 5, odcinek 13 – recenzje

Wikingowie powrócili z sezonem 5B. Jak początek był przyzwoity, tak kolejne odcinki ciągle rozczarowują. 13. odcinek nic w tym aspekcie nie zmienia.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Wikingowie stworzyli mi tradycję. Najwyraźniej każdą recenzję muszę zacząć od tego, jak wątek Flokiego jest bezcelowy. Wydarzenia z bieżącego odcinka nawet nie są warte omówienia, nawet „zapychacz” to dość delikatne określenie. Cały czas twórcy nie mają pomysłu na tego bohatera i jego historię, a to się objawia w kontynuacji wątku, który przez tyle odcinków 5. sezonu praktycznie do niczego nie prowadzi. Szkoda, bo kiedyś Floki był jedną z najciekawszych postaci, a teraz jego perypetie ogląda się z bólem w sercu.

Wydarzenia w Wessex pozwalają dojrzewać Aleksandrowi, który jest rzucony na głęboką wodę politycznego świata. To jest nawet interesujące i sensownie rozegrane. Zwłaszcza że jego decyzje dotyczące biskupa Heahmunda oraz wikingów przynoszą mu więcej wrogów niż sojuszników. A to buduje potencjał na przyszłość i o wiele bardziej interesujące wątki. Co prawda, w kwestii Ubbe odczuwam deja vu z jednego z poprzednich sezonów, to poza tym nic się nie dzieję w kwestii wikingów goszczących w Wessex. A reszta to przecież formalności: ślub Alfreda, spiskowanie jego brata i nawet pojawienie się nieślubnego syna Ragnara, który wydaje się na tę chwilę wciśnięty na siłę i niepotrzebny. Nie da się ukryć, że historia ma tu swoje momenty (charyzmatyczny Heahmund, intrygujący Alfred), ale też nudne i zbyteczne.

Zabrano Haralda z mdłego Kattegat i od razu jest ciekawiej. Nie oszukujmy się – jego wątek jest oczywisty i przewidywalny. Wszyscy wiedzieliśmy, że jak wyjedzie, będzie szykować się do wojny z Ivarem. W końcu od początku jego celem jest przejęcie Kattegat i zdobycie absolutnej władzy. Dlatego dobrze, że twórcy w końcu idą tym tropem, dając nam Haralda, którego da się lubić. Podstępny, charyzmatyczny i gotowy do walki. Jest to postać, którą można oglądać z zainteresowaniem, więc jego przygotowania i znajdowanie sojuszników na plus.

Nie powiem, lubię silne kobiece postacie. Dlatego wybranka Ivara na jego tle wygląda naprawdę dobrze. Widać, że ma określony cel i manipuluje tą karykaturą wikinga jak dzieciakiem oczarowanym urodą niewiasty. To trochę śmieszne, jak twórcy na siłę wmawiają nam, że Ivar jest groźny i inteligentny, a potem pokazują, jak robi wszystko, co mu wmówi jego druga połowa. Bez najmniejszego wahania. Oczywiście ważne jest tutaj to, że ona mu mówi to, co chce usłyszeć. Dlatego też dostajemy absurd w postaci wiary Ivara w to, że jest bogiem. Przynajmniej teraz błazen z Kattegat ma odpowiednie barwy niczym klaun, bo trudno traktować go poważnie. Znowu krzyczy groźnie, patrzy spod byka i uśmiecha się nikczemnie. Nic więcej. Problem mam z tym, że wszyscy wojownicy w Kattegat ot tak zaakceptowali boskość Ivara. To przynajmniej te sceny sugerują, więc z tego powodu dostajemy rzecz, która staje się niestrawna. Nawet próba zatajenia tożsamości ofiary, jaką chce Ivar złożyć, tego nie zmienia.

Wikingowie nie zachwycają. Nowy odcinek to kilka wątków budujących potencjał na przyszłość, sporo nudy z nutką absurdu i straszliwie wolne tempo. Na horyzoncie są historie, które mogą odbudować jakość, ale jeśli twórcy będą kazać czekać widzom dopiero do końca sezonu, by je zobaczyć… to może uczta w Walhalli odbędzie się przy pustym stole. Wszyscy przełączą kanał.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
 

 

Wikingowie

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Gotuj się na Avengers: Koniec gry!…

Przed premierą filmu Avengers: Koniec gry chcemy Wam przedstawić listę gadżetów i artbooków, które mogą…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Avengers: Koniec gry – co trzyma…

Drugi zwiastun filmu Avengers: Koniec gry może rzucać nowe światło na fabułę - istotne znaczenie…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Flash – zaskoczeni tożsamością Cykady? Lepsze…

Do sieci trafiły zdjęcia z kolejnego odcinka serialu Flash, na których pojawia się prawdziwa osoba…

Paweł Krzystyniak
-

Marvel’s Spider-Man: Fan połączył dwa kostiumy…

W Marvel's Spider-Man znajdziemy mnóstwo kostiumów dla Pajączka, ale nie przeszkadza to fanom na tworzenie…

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead po raz kolejny potwierdza swoją klasę w 9. sezonie. Chyba nigdy nie…

Ocena recenzenta:
9
Norbert Zaskórski
-

Once Upon a Time in Hollywood…

W sieci zadebiutował pierwszy, oficjalny plakat promujący nowy film reżysera Pulp Fiction i Bękartów wojny.

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.