Zmorojewo – recenzja książki

Koszmarne wakacje, dosłownie z piekła rodem – tak właśnie Jakub Żulczyk prezentuje się w swojej opowieści fantasy Zmorojewo.

Ocena recenzenta:
7/10

Koszmarne wakacje, dosłownie z piekła rodem – tak właśnie Jakub Żulczyk prezentuje się w swojej opowieści fantasy Zmorojewo.

Jakub Żulczyk obecnie święci triumfy dzięki popularności serialu opartego na jego powieści Ślepnąc od świateł, jednak nie da się ukryć, że obecnie wznawiane Zmorojewo ma zupełnie inny klimat. To historia Tytusa, zwykłego stołecznego nastolatka, który w wolnym czasie najchętniej przeszukuje internet w poszukiwaniu opowieści o zjawiskach paranormalnych. Kiedy jego rodzice wysyłają go na Warmię do dziadków, by spędził wakacje na wsi w zdrowym otoczeniu, a jednocześnie pozwolił im czerpać przyjemność z wycieczki zagranicznej, chłopak początkowo jest załamany i obrażony na cały świat. Kiedy jednak okazuje się, że w okolicznych Głuszycach dzieją się niewyjaśnione rzeczy, a oprócz niego wakacje na wsi spędza również Anka, zaczyna powoli przekonywać się do pomysłu rodziców. Gorzej, że jednocześnie za wszelką cenę stara się dowiedzieć więcej o tajemnicach ukrytych w lesie… lub domu rodzinnym.

Fabuła powieści nie jest skomplikowana – trójkąt miłosny (dla odmiany jednak z punktu widzenia jednego z chłopców), miasteczko widmo, źli ludzie próbujący doprowadzić do apokalipsy, główny bohater okazujący się Wybrańcem, a to wszystko w scenerii sennego miasteczka pośród lasów i jezior warmińskich. Okraszone elementami horroru, miejscowych legend, dramatu rodzinnego, dramatu nastolatka przeżywającego pierwsze zauroczenie i bliskość rywala. Miejscami całkiem zabawne, gdy obserwujemy nieporadność Tytusa, który przez dłuższy czas jest biernym uczestnikiem wydarzeń i oprócz pewnych zasad konstruowania fabuły nic nie wskazuje na to, by w jakikolwiek sposób wyróżniał się na tle innych nastolatków. To właśnie Anka jest z początku katalizatorem wydarzeń, to jej decyzje w dużej mierze wpływają na kolejne wydarzenia. Daje to obraz głównego bohatera jako pasywnego odbiorcy wydarzeń dziejących się wokół niego, który potrzebuje naprawdę silnego wstrząsu, by zająć należne mu miejsce.

Zmorojewo - okładka
Źródło: Agora

Mocnym punktem z pewnością są postaci z legend i podań – głównym Złym nie jest Szatan ani inny diabeł, jest nim starosłowiański Leszy, wśród dobrych istot znajdują się Świtezianka, baba Jaga czy Szewczyk Dratewka. Oparcie fantastycznej części powieści na istotach znanych z polskiego bestiariusza daje większe poczucie bliskości wydarzeń, niż gdyby autor użył tych znanych z kanony anglojęzycznego. Wpisuje się to w mocny obecnie w polskiej fantastyce trend do sięgania po lokalne mity i baśnie oraz eksplorowania starosłowiańskiego panteonu bogów.

Zmorojewo czyta się lekko, brak dłużyzn i przestojów pozwala cieszyć się lekturą. Chwilami jednak nadmiar wątków i osobistych historii poszczególnych bohaterów przytłacza, główna oś powieści bywa też przewidywalna i schematyczna. Nie kipi od świeżych pomysłów, ale całość jest złożona tak, by czytelnik nie poczuł się znudzony.

Źródło: fot. Agora

Zmorojewo
 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

 

 

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Channing Tatum

Channing Tatum

ur. 1980, kończy 39 lat

Ivana Milicevic

Ivana Milicevic

ur. 1974, kończy 45 lat

Amit Shah

Amit Shah

ur. 1981, kończy 38 lat

Pablo Schreiber

Pablo Schreiber

ur. 1978, kończy 41 lat

Stana Katic

Stana Katic

ur. 1978, kończy 41 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV