Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

 

Ocena recenzenta:
9/10

Zostań, a potem walcz – recenzja książki

Zostań, a potem walcz to kolejna książka Johna Boyne`a. Autor znany jest z takich bestsellerów jak Chłopiec w pasiastej piżamie i Chłopiec na szczycie góry. Pisarz powraca z kolejnym trudnym tematem, jak zwykle po mistrzowsku ujętym. Tym razem pochyli się nad dramatem I wojny światowej.

Mały, pięcioletni Alfie mieszka z rodzicami w małej, angielskiej miejscowości. Chłopiec wiedzie skromne, ale szczęśliwe i bezpieczne życie. Ta równowaga zostaje zachwiana w chwili wybuchu I wojny.

Ojciec chłopca wbrew obietnicy danej bliskim zaciąga się do armii na ochotnika i jedzie na front. Literatura i kinematografia przyzwyczaiły nas do tego, że twórcy koncentrują się na działaniach wojennych, na tym co dzieje się na froncie i na żołnierzach. Tymczasem John Boyne postanowił skupić się na dramacie cywili, tych którzy czekają na walczących mężczyzn i muszą toczyć niemniej trudną i dramatyczną walkę o przetrwanie.

Oczami Alfiego oglądamy wiele problemów. Autor porusza wiele trudnych i ponadczasowych zagadnień związanych z życiem cywilów w czasie wojny. Można tu wymienić  sposoby jakimi ludzie musieli radzić sobie podczas wojny. Mówi się także o ogólnej niechęć ludzkiej do ludzi innych narodowości, która pojawia się w chwili zagrożenia, wtedy przestaje być istotne, że dane osoby mieszkały w mieście wiele lat.

Boyne pisze też o publicznym napiętnowaniu ludzi, którzy z różnych powodów nie zdecydowali się podjąć walki w obronie ojczyzny. Warto zauważyć, że mimo tego, że Alfie jest obserwatorem tych wszystkich smutnych zjawisk, autor wciąż pozwala mu zostać dzieckiem. Alfie przekazuje czytelnikowi te rzeczy z nieświadomością malucha. Dorośli jednakże są w stanie w pełni odczytać, to co autor miał do przekazania. Jest to typowe dla twórczości Boyne’a i stanowi o sile wyrazu jego książek.

Zostań, a potem walcz - okładka
Źródło: Replika

Minęły cztery lata od kiedy Alfie ostatni raz widział swojego ojca. W domu z każdym dniem jest coraz ciężej, brakuje podstawowych produktów. Mama chłopca pracuje praktycznie przez całą dobę, ale i tak zarobione pieniądze to kropla w morzu potrzeb. Rodzina ledwo wiąże koniec z końcem.  Niespełna dziewięcioletni Alfie postanawia wspierać szczupły, rodzinny budżet i w tajemnicy przed matką zaczyna czyścić buty na dworcu King’s Cross. W skutek pewnego zbiegu okoliczności chłopak dowiaduje się, że ukochany tata nie jest na dalekiej wojnie, tylko w pobliskim szpitalu.

Zostań, a potem walcz pokazuje, jak ważna w życiu jest miłość. Boyne udowadnia, że jeśli kogoś kochamy, jesteśmy w stanie dokonać największych czynów i zdobyć się na największe poświęcenia. Matka ze wszystkich sił stara się, żeby dziecko nie zauważało wojny i niejednokrotnie ucieka się nawet do kłamstwa. Żona, która kocha męża, zaakceptuje go nawet wtedy, gdy wróci z wojny okaleczony psychicznie. Dziecko pracuje ponad siły, żeby pomóc matce, a jego miłość do ojca prowadzi go do czynów, na które normalnie nigdy by się nie zdobył.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Zostań, a potem walcz, podobnie jak reszta książek autora, mimo tego, że porusza niezwykle trudne tematy, pisana jest bardzo lekkim stylem. Naiwność postrzegania świata przez dziecko równoważy ciężar opisywanych problemów. Co podkreśla jeszcze ich dramatyzm.

Czytanie tej książki było prawdziwą przyjemnością i z czystym sumieniem mogę polecić ją każdemu.

Źródło: fot. Replika

 

 

Najlepsze z 24h

Michał Kujawiński
spoilery
-

MCU – powrót postaci i zaskakujące…

Przy okazji tegorocznej odsłony MCU, filmu Avengers: Endgame, powstają nowe produkty okolicznościowe promujące film. Tym…

Piotr Piskozub
-

Niezrealizowane filmy o herosach – jedne…

Wiedzieliście, że Bob Hoskins mógł wcielić się w Wolverine'a? Poznajcie najciekawsze projekty superbohaterskie, które nie…

Piotr Piskozub
-

Kapitan Marvel – to nie Szatan…

W sieci pojawiły się nowe materiały z kolejnej odsłony MCU, filmu Kapitan Marvel - na…

Adam Siennica
-

Złote Maliny 2019: Nominacje. Oto najgorsze…

Złote Maliny 2019 to nagroda dla najgorszych filmów 2018 roku. Ogłoszono nominacje.

Piotr Piskozub
-

Arrow – nowa wersja Suicide Squad…

Wiele wskazuje na to, że już niebawem w Arrow zobaczymy kolejną wersję Suicide Squad -…

Dawid Muszyński
-

Glass – recenzja filmu

Przy okazji premiery Split M. Night Shyamalan zaskoczył nas informacją, że buduje swoje uniwersum superbohaterów.…

Ocena recenzenta:
5

Co o tym sądzisz?