Algorytm od OpenAI mógłby napisać scenariusz do Avengersów

Inżynierowie stojący za sztuczną inteligencja OpenAI postanowili pochylić się nad problemem fake newsów. I w toku swoich badań stworzyli algorytm, który potrafi automatycznie komponować teksty. W tym m.in. scenariusz do Avengersów.

Inżynierowie stojący za sztuczną inteligencja OpenAI postanowili pochylić się nad problemem fake newsów. I w toku swoich badań stworzyli algorytm, który potrafi automatycznie komponować teksty. W tym m.in. scenariusz do Avengersów.

Elon Musk zdecydował się opuścić OpenAI po tym, jak firma zaczęła eksperymentować z systemami do generowania tekstów przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Uważał, że badania nad tą technologią poszły zbyt daleko i mogą zaburzyć porządek społeczny. Inżynierowie z OpenAI nie przerwali jednak swoich prac nad systemem GPT-2. Tak powstało narzędzie, które mogłoby posłużyć do produkowania fałszywych informacji.

Technologia nie została udostępniona do powszechnego użytku, ale jej zalążek wypłynął do sieci pod postacią strony TalkToTransformer. Znajdziemy na niej okrojoną wersję algorytmu, która pozwala wygenerować krótki tekst na podstawie wprowadzonego przez nas fragmentu. Użytkownicy mogą samodzielnie rozpocząć opowieść albo wybrać jeden z predefiniowanych scenariuszy. A wśród nich znalazła się m.in. rozmowa Avengersów, którą algorytm może rozwinąć wykorzystując technologię sztucznej inteligencji.

Postanowiłem sprawdzić, jak poradzi sobie ze scenariuszem, z którym nie miała jeszcze do czynienia. Na warsztat wziąłem krótką wymianę zdań z pierwszych Avengersów. Oto rezultat:

nullZdjęcie: Talk to Transformer

Wygenerowane teksty nie są bezbłędne, narrator czasami gubi się w postaciach, myli imiona, wątki. Ale TalkToTransformer doskonale unaocznia nam, do czego zdolna jest sztuczna inteligencja. Potrafi zgrubsza rozpoznać kontekst i odnieść się do innych tworów kultury. We wspomnianym przykładzie wplata na przykład postać Doktora Doom, o którym nie wspomina wprowadzony skrypt.

Nie można jednakże wykluczyć, że udostępniony algorytm został celowo tak skrajnie zubożony, aby utrudnić produkowanie fake newsów. Być może wersja, którą obecnie dysponują inżynierowie OpenAI jest znacznie dokładniejsza i nie tylko nie myli bohaterów MCU, ale także potrafi bezproblemowo poruszać się po niuansach tego uniwersum.

Źródło: Futurism / Zdjęcie: TalkToTransformer

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

D.J. Cotrona

D.J. Cotrona

ur. 1980, kończy 39 lat

Joan Collins

Joan Collins

ur. 1933, kończy 86 lat

Melissa McBride

Melissa McBride

ur. 1965, kończy 54 lat

Ryan Coogler

Ryan Coogler

ur. 1986, kończy 33 lat

Lea DeLaria

Lea DeLaria

ur. 1958, kończy 61 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV