Elon Musk wycofuje się z OpenAI w proteście przeciwko działaniom firmy

Elon Musk podjął decyzję o wycofaniu się z organizacji po ujawnieniu prac nad sztuczną inteligencją zdolną do fałszowania artykułów prasowych.

Elon Musk podjął decyzję o wycofaniu się z organizacji po ujawnieniu prac nad sztuczną inteligencją zdolną do fałszowania artykułów prasowych.

Postać Elona Muska znana jest dziś głównie z projektów SpaceX oraz Tesla, ale ten uzdolniony wizjoner fascynuje się także rozwojem sztucznej inteligencji. W 2015 roku we współpracy z Samem Altmanem powołał do życia firmę OpenAI, specjalizującą się w projektach wykorzystujących SI. Jej celem miało być opracowywanie algorytmów ułatwiających ludziom życie. W ostatnich miesiącach projekt rozwinął się w kierunku, którego Musk nie akceptuje. Zaowocowało to jego odejściem z OpenAI, o czym poinformował na swoim profilu twitterowym.

Powodem nieporozumienia okazał się ostatni eksperyment, o którym  poinformowali naukowcy z OpenAI. Jak się okazało, udało im się wykorzystać sztuczną inteligencję do generowania bardzo wiarygodnych fragmentów tekstu. System działał tak dobrze, że zrezygnowano z opublikowania w pełni funkcjonalnego i wyćwiczonego modelu sztucznej inteligencji w obawie, że ktoś mógłby wykorzystać oprogramowanie do szerzenia nieprawdziwych informacji.

Musk obawiał się, że dalsze prace nad takimi projektami o wątpliwej moralności mogą w przyszłości doprowadzić do powstania sztucznej inteligencji, która nie będzie służyć ludziom, lecz im zaszkodzi. Powodowany tymi obawami zadecydował, że najlepszym wyjściem będzie odcięcie się od OpenAI i rezygnacja z dalszego rozwoju projektu.

Jeśli system działał tak skutecznie, jak twierdzą jego twórcy, gdyby dostał się w niepowołane ręce, mógłby porządnie namieszać w sieci. Zwłaszcza jeśli ktoś wykorzystałby go w parze z takim oprogramowaniem jak to do generowania realistycznych ludzkich twarzy, o którym pisaliśmy ostatnio. Oba te narzędzia mogłyby posłużyć do stworzenia systemu masowej dystrybucji wiarygodnych fake newsów. Efekty działania takiego oprogramowania mogłyby być porażające.

Źródło: Futurism / Zdjęcie: Wikipedia

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV