BAFTA - ogłoszono rewolucyjne zmiany w nagrodach. Mają na celu rozwiązanie problemu różnorodności
Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych ogłosił nowe zasady nominacji do swoich nagród.
Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych ogłosił nowe zasady nominacji do swoich nagród.
BAFTA ogłosiła ponad 120 znaczących i szeroko zakrojonych zmian w procesie głosowania, członkostwa i kampanii, których celem jest rozwiązanie problemu braku różnorodności w przyznawaniu nagród organizacji. Przewodniczący BAFTA, Krishnendu Majumdar nazwał te zmiany przełomowymi. Były one wynikiem siedmiomiesięcznej weryfikacji, w odpowiedzi na kontrowersje dotyczące nominacji do nagród BAFTA 2020, gdzie wszystkie nominacje aktorskie powędrowały do białych osób, a w kategorii reżyserskiej nie znalazła się żadna kobieta. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany.
- Nowy proces głosowania we wszystkich kategoriach, obejmujący w sumie trzy rundy i dający członkom dłuższy czas na oglądanie filmów. Członkowie będą teraz również mieć obowiązek obejrzenia wszystkich filmów, które pozostały na liście, w drugiej turze, przed głosowaniem. Po kontrowersjach dotyczących nominacji w styczniu, argumentowano, że wielu wyborców po prostu nie oglądało mniej znanych filmów.
- W kategoriach aktorskich liczba nominowanych wzrasta z pięciu do sześciu. Aktorzy i aktorki nie mogą być nominowani za więcej niż jedną kreację w jednej kategorii (np. Margot Robbie była w 2020 roku nominowana za dwie kreacje w kategorii aktorki drugoplanowej), natomiast mogą być nominowani za różne kreacje w różnych kategoriach
- Wybór w kategorii reżyserskiej zostanie dokonany spośród 20 nazwisk, 16 z nich (8 kobiet i 8 mężczyzn) wybiorą członkowie wydziału reżyserskiego BAFTA. Cztery dodatkowe nazwiska (2 kobiety, 2 mężczyzn) wybierze specjalne jury. Z tej grupy zostanie wybrana szóstka nominowanych.
- W kategorii Najlepszy Film Brytyjski liczba nominowanych wzrosła z 6 do 10.
- BAFTA zamierza dodać „co najmniej” 1000 członków z prawem głosu w ciągu najbliższych dwóch lat, co dałoby jej do 7 700 głosów. Stwierdzono, że „silny nacisk zostanie położony na rekrutację z grup niedostatecznie reprezentowanych”.
- Wszyscy członkowie głosujący są zobowiązani do wzięcia udziału w szkoleniu „świadomego głosowania”, prawdopodobnie w postaci filmu wideo, pomagającego im „nawigować i rozpoznawać szersze wpływy społeczne, które mogą wpłynąć na proces głosowania”.
- Nowa ankieta mająca na celu dalsze poszerzenie wiedzy BAFTA na temat składu jej członków. W przeciwieństwie do poprzednich ankiet wypełnienie jest wymagane do głosowania na nagrody filmowe.
- Utworzenie grupy, która ma na celu rekrutację nowych członków BAFTA spośród grup niedostatecznie reprezentowanych.
Źródło: hollywoodreporter.com
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1960, kończy 65 lat
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1968, kończy 57 lat