Czy Sztuczna Inteligencja może zastąpić prezesów?
Przeprowadzony niedawno eksperyment wykazał, że sztuczna inteligencja może być bardziej skuteczna niż ludzcy dyrektorzy generalni w wielu aspektach podejmowania decyzji, co rodzi pytania o przyszłą rolę kadry kierowniczej.
Przeprowadzony niedawno eksperyment wykazał, że sztuczna inteligencja może być bardziej skuteczna niż ludzcy dyrektorzy generalni w wielu aspektach podejmowania decyzji, co rodzi pytania o przyszłą rolę kadry kierowniczej.
Badacze z University of Cambridge przeprowadzili eksperyment z udziałem studentów, kadry kierowniczej wyższego szczebla z południowoazjatyckiego banku oraz GPT-4o, zaawansowanego modelu językowego OpenAI. Uczestnicy grali w grę symulującą obowiązki decyzyjne dyrektora generalnego w firmie motoryzacyjnej, której celem była maksymalizacja kapitalizacji rynkowej firmy przy jednoczesnym uniknięciu zwolnienia przez wirtualny zarząd.
Wyniki ujawniły, że sztuczna inteligencja przewyższała ludzkich uczestników pod względem kilku wskaźników, w tym rentowności, projektowania produktów, zarządzania zapasami i optymalizacji cen. Według wypowiedzi dla BI Hamzy Mudassira, jednego z badaczy stojących za eksperymentem, sztuczna inteligencja przodowała w projektowaniu samochodów, najlepiej oceniając takie czynniki, jak dostępne części, cena, preferencje konsumentów i popyt, aby zaoferować klientom optymalną wartość. Ludzcy gracze często podejmowali decyzje pod wpływem osobistych preferencji co do np. estetyki projektu auta.
Ograniczenia sztucznej inteligencji w radzeniu sobie z kryzysami oznaczają jednak, że prezesi nie muszą się (jeszcze) martwić o utratę pracy. AI miała bowiem spore problemy z adaptacją do losowych zdarzeń, takich jak np. skutki gospodarcze pandemii COVID-19. O ile ludzie osiągający najlepsze wyniki w grze byli w stanie dostosować się do nagłych zmian w nastrojach i preferencjach klientów, popycie, cenach i łańcuchach dostaw, tak sztuczna inteligencja nie była w stanie zareagować wystarczająco elastycznie i skutecznie, aby zapobiec zwolnieniu.
Co ciekawe, eksperyment wykazał również, że choć kierownictwo wyższego szczebla przetrwało dłużej w grze niż sztuczna inteligencja, to jednak zostało zwolnione szybciej niż studenci biorący udział w grze. Raport sugeruje, że nadmierna pewność siebie mogła tu odegrać pewną rolę, podkreślając znaczenie elastyczności i długoterminowego myślenia w podejmowaniu decyzji. W przypadku AI ogromne znaczenie ma również jakość wprowadzonych danych.
Generatywna sztuczna inteligencja udowodniła, że jest w stanie przewyższyć prezesów w niektórych zadaniach, ale jej niezdolność do skutecznego poruszania się w sytuacjach kryzysowych oznacza, że w najbliższym czasie nie zastąpi ona najwyższej kadry kierowniczej. Niemniej jednak, prezesi, którzy nie wykorzystają możliwości sztucznej inteligencji, mogą zostać w tyle.
Źródło: Opracowanie własne/TechSpot/Business Insider
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat