Repertuar kin Nowość Program TV

Filmowe Metro 2033 z problemami. Prawa wróciły do autora

Od 2012 roku gracze czekali na wiadomości w sprawie ekranizacji powieści Metro 2033 Dimitrija Głuchowskiego. W końcu się doczekali.

Cykl powieści rozgrywanych w Uniwersum Metro cieszy się wielką popularnością zarówno wśród miłośników literatury, jak i fanów gier wideo. W przyszłym roku ukaże się kolejna gra z serii, a w przygotowaniu był też film. Już nie jest, bo produkcja została wstrzymana, a prawa powróciły do pierwotnego właściciela, autora Dimitrija Głuchowskiego. Film miał już scenarzystę i właśnie scenariusz wpłynął na to, że przygotowania zostały przerwane. Autor jednak się nie poddaje i szuka innych zainteresowanych ekranizacją.

Współpraca z MGM w sprawie ekranizacji książki i prace nad scenariuszem doprowadziły nas do niczego, a prawa wróciły do mnie. Obecnie rozmawiamy z nowym zespołem producentów o możliwej adaptacji, ale jest to bardzo długi i trudny proces. Zobaczymy, czy wydanie Metro: Exodus wpłynie na ten proces za oceanem – tłumaczy Głuchowski.

Jak podaje autor, powodem wstrzymania prac było „zamerykanizowanie” projektu. W oryginale rzecz dzieje się w podmoskiewskim metrze. W scenariuszu F. Scotta Fraziera, akcja miała się dziać w Waszyngtonie.

W Waszyngtonie nie działają naziści, a komuniści w ogóle, nie wspominając o Czarnych. Waszyngton, to generalnie czarne miasto. To nie jest żadna aluzja, to metafora ogólnej ksenofobii, nie jest to także komentarz w stronę Afroamerykanów. Musieliby zastąpić Czarnych jakimiś innymi bestiami, a dopóki te bestie nie wyglądałyby jak istota humanoidalna, cała istota ksenofobii by nie zadziałała, a jest to dla mnie bardzo ważne – tłumaczy autor.

Zdaniem Głuchowskiego producenci bali się umiejscowić historię tak, jak to mam miejsce w oryginale, bo amerykański widz chce oglądać akcję z punktu widzenia Ameryki. Głuchowski na podparcie swoich słów mówi, że zarówno książki jak i gry globalnie sprzedały się w milionowych nakładach, a przecież akcja nie dzieje się w USA tylko w Moskwie.

Źródło: vg247.com / fot. Deep Silver

 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Seksapil to moc? Bohaterki komiksów w…

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego niektóre superbohaterki wyglądają w komiksach tak, jakby balansowały na…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – Kapitan Marvel…

Avengers: Koniec gry trafi do kina za ledwie ponad miesiąc. Napływ informacji powoli zwiększa się,…

Adam Siennica
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

Do końca 9. sezonu The Walking Dead zostały tylko 2 odcinki. Zwiastun i zdjęcia zapowiadają…

Dawid Muszyński
-

Miłość, śmierć i roboty: sezon 1…

David Fincher i Tim Miller przedstawiają zbiór krótkich, niezwiązanych ze sobą animowanych historii. Jak wypada…

Ocena recenzenta:
8
Adam Siennica
-

Pewnego razu… w Hollywood – plakat…

Pewnego razu w Hollywood to najnowszy film w reżyserii Quentina Tarantino. Promocja ruszyła.

Adam Siennica
-

Toy Story 4 – pełny zwiastun…

Toy Story 4 to najnowszy kinowy film studia Pixar. Kontynuacja przygód popularnych bohaterów zawita na…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.