Filmowe Metro 2033 z problemami. Prawa wróciły do autora

Od 2012 roku gracze czekali na wiadomości w sprawie ekranizacji powieści Metro 2033 Dimitrija Głuchowskiego. W końcu się doczekali.

Od 2012 roku gracze czekali na wiadomości w sprawie ekranizacji powieści Metro 2033 Dimitrija Głuchowskiego. W końcu się doczekali.

Michał Czubak

Michał Czubak

Cykl powieści rozgrywanych w Метро 2033 cieszy się wielką popularnością zarówno wśród miłośników literatury, jak i fanów gier wideo. W przyszłym roku ukaże się kolejna gra z serii, a w przygotowaniu był też film. Już nie jest, bo produkcja została wstrzymana, a prawa powróciły do pierwotnego właściciela, autora Dmitrij Głuchowski. Film miał już scenarzystę i właśnie scenariusz wpłynął na to, że przygotowania zostały przerwane. Autor jednak się nie poddaje i szuka innych zainteresowanych ekranizacją.

Współpraca z MGM w sprawie ekranizacji książki i prace nad scenariuszem doprowadziły nas do niczego, a prawa wróciły do mnie. Obecnie rozmawiamy z nowym zespołem producentów o możliwej adaptacji, ale jest to bardzo długi i trudny proces. Zobaczymy, czy wydanie Metro: Exodus wpłynie na ten proces za oceanem - tłumaczy Głuchowski.

Jak podaje autor, powodem wstrzymania prac było "zamerykanizowanie" projektu. W oryginale rzecz dzieje się w podmoskiewskim metrze. W scenariuszu F. Scotta Fraziera, akcja miała się dziać w Waszyngtonie.

W Waszyngtonie nie działają naziści, a komuniści w ogóle, nie wspominając o Czarnych. Waszyngton, to generalnie czarne miasto. To nie jest żadna aluzja, to metafora ogólnej ksenofobii, nie jest to także komentarz w stronę Afroamerykanów. Musieliby zastąpić Czarnych jakimiś innymi bestiami, a dopóki te bestie nie wyglądałyby jak istota humanoidalna, cała istota ksenofobii by nie zadziałała, a jest to dla mnie bardzo ważne - tłumaczy autor.

Zdaniem Głuchowskiego producenci bali się umiejscowić historię tak, jak to mam miejsce w oryginale, bo amerykański widz chce oglądać akcję z punktu widzenia Ameryki. Głuchowski na podparcie swoich słów mówi, że zarówno książki jak i gry globalnie sprzedały się w milionowych nakładach, a przecież akcja nie dzieje się w USA tylko w Moskwie.

Źródło: vg247.com / fot. Deep Silver

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Anthony Mackie

Anthony Mackie

ur. 1978, kończy 41 lat

Alyssa Sutherland

Alyssa Sutherland

ur. 1982, kończy 37 lat

Janusz Gajos

Janusz Gajos

ur. 1939, kończy 80 lat

Aubrey Dollar

Aubrey Dollar

ur. 1980, kończy 39 lat

LisaRaye McCoy

LisaRaye McCoy

ur. 1967, kończy 52 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV