Mężczyźni w perukach zamiast kaskaderek. Dziwne praktyki na planie Bumblebee

Zgodnie z informacjami podanymi przez portal Deadline, w Hollywood trwa spór między kaskaderami a kaskaderkami. Wszystko przez to, że kobietom nie pozwala się realizować niebezpiecznych scen.

Zgodnie z informacjami podanymi przez portal Deadline, w Hollywood trwa spór między kaskaderami a kaskaderkami. Wszystko przez to, że kobietom nie pozwala się realizować niebezpiecznych scen.

Trwają zdjęcia do filmu Bumblebee, spin-offa serii Transformers, który skupi się na tytułowym żółtym bohaterze. Produkcja powstaje przy udziale wielu kaskaderów, którzy kręcą dużo niebezpiecznych scen za kierownicą samochodów. Ostatnimi czasy jednak w tej sprawie podniosły się głosy sprzeciwu ze strony kobiet, które mówią, że na planie są jawnie dyskryminowane.

Jak podaje portal Deadline, kilka tygodni temu odbyła się próba do jednej z tego typu scen, do której zaproszono 11 kaskaderów i trzy osoby w charakterze pasażera - grupa składała się wyłącznie z mężczyzn, nawet mimo tego, że siedem z postaci nie miało skonkretyzowanej płci. Żeby jednak zróżnicować nieco towarzystwo, część panów miała jeździć samochodami z damską peruką założoną na głowę. Tego dnia żadna kobieta nie została zaproszona do współpracy, zaś cztery dni później na 12 ról kaskaderskich, tylko jedną powierzono kobiecie - dublerce Hailee Steinfeld, która w filmie gra główną rolę.

Kaskaderki w Hollywood zaczynają podnosić w tej sprawie głos. Jak się okazuje, podobne praktyki to nie pierwszyzna i można się z nimi spotkać na planach wielu widowisk, co paniom zupełnie nie odpowiada. Mówią, że biorą udział przy produkcji wyłącznie wtedy, gdy trzeba dublować ważną rolę żeńską, jednak jeśli płeć postaci nie jest określona, za każdym razem są to mężczyźni.

Julie Johnson, kaskaderka z wieloletnim doświadczeniem, która od dawna walczy o równouprawnienie w swoim zawodzie, postanowiła zgłosić sprawę dalej. Napisała skargę do związku SAG-AFTRA, w której przytacza zaistniałą sytuację z perukami. Na razie nie uzyskała jednak odpowiedzi. Wspominając jedną z sytuacji sprzed lat, mówi o swojej rozmowie z koordynatorem scen kaskaderskich.

Pamiętam sytuację, gdzie było sześć czy osiem radiowozów i w każdym z nich siedzieli mężczyźni. Zapytałam: "Ale wiecie, że w policji są też kobiety?". A on się zaśmiał się i poszedł dalej.

Przepisy w kontraktach mówią, że kaskaderzy zawsze powinni odpowiadać narodowości i płci postaci, jaką dublują - o ile oczywiście jej tożsamość jest ustalona. Nie ma jednak podobnych przepisów mówiących o postaciach, których płeć nie jest określona.

Deadline podaje zestawienie mówiące o innych głośnych filmach akcji, które powstały przy udziale kaskaderów:

Rzecznicy SAG-AFTRA nie komentują sprawy.

 

 

Źródło: deadline.com / zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Robin Wright

Robin Wright

ur. 1966, kończy 54 lat

Katee Sackhoff

Katee Sackhoff

ur. 1980, kończy 40 lat

Patricia Arquette

Patricia Arquette

ur. 1968, kończy 52 lat

Taylor Kitsch

Taylor Kitsch

ur. 1981, kończy 39 lat

Sung Kang

Sung Kang

ur. 1972, kończy 48 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV