Repertuar kin Nowość Program TV

Nvidia kończy z 3D Vision

Firma Nvidia zdecydowała się na zawieszenie wsparcia dla programu 3D Vision. Jeśli ktoś zechce przenieść granie w trzeci wymiar, pozostaną mu już tylko gogle VR.

Twórcy gier od dawna marzyli o przeniesieniu rozgrywki w trzeci wymiar. Pod koniec XX wieku pojawiły się salony VR, a Nintendo stworzyło własne gogle wirtualnej rzeczywistości. Jednak żaden z projektów z tamtych lat nie zaskarbił serc graczy. Technologia była jeszcze zbyt słabo rozwinięta, aby poradzić sobie z wyświetlaniem przestrzennych obrazów. Może wydawać się, że dopiero nadejście Oculus Rifta i HTC Vive pozwoliło zrealizować marzenie twórców, ale Nvidia wyprzedziła oba te sprzęty o wiele lat.

W 2008 roku firma zaprezentowała 3D Vision, technologię stereoskopowego wyświetlania obrazów, która miała nadać głębi grom komputerowym. Niestety, nie udało jej się zawojować świata. Po przeszło 10 latach egzystencji powoli odchodzi w zapomnienie. Firma Nvidia zapowiedziała, że w tym roku wypuści ostatnią aktualizację dla tej aplikacji. Kwietniowa paczka Release 418 zakończy żywot oprogramowania, choć do kwietnia 2020 roku firma planuje wypuszczać łatki bezpieczeństwa.

3D Vision była bardzo niszową technologią, funkcjonującą na tej samej zasadzie co telewizory 3D wykorzystujące aktywne okulary migawkowe. Stereoskopowe 3D wymagało posiadania 12-hercowego monitora oraz zakupu specjalnych okularów. Cena tych ostatnich nawet dziś może szokować, gdyż kosztują przeszło 500 złotych. Wysoka cena wejścia sprawiła, że na granie w 3D mogła pozwolić sobie wyłącznie wąska grupa odbiorców.

Z czasem od 3D Vision odwrócili się także twórcy gier. Wsparcie dla Fify skończyło się na odsłonie z 2013 roku. Tomb Raider to ostatnia gra z serii kompatybilna z 3D Vision, ale otrzymała tylko 1 na 5 gwiazdek w skali jakości efektu 3D. W przypadku serii Assassin’s Creed sprawa wygląda jeszcze gorzej: Assassin’s Creed III to ostatnia część, która korzysta z tej technologii ale temu tytułowi nie przyznano żadnej gwiazdki 3D Vision. Teoretycznie można spróbować odpalić ją w stereoskopowym 3D, jednak nawet Nvidia twierdzi, że nie warto tego robić.

-
-

Technologia 3D Vision przetrwała na rynku znacznie dłużej niż telewizory 3D, ale i na nią w końcu przyszedł czas. Cena okularów, słabe wsparcie reklamowe ze strony Nvidii, brak nowych gier wspierających tę technologię oraz nadejście ery pełnoprawnej wirtualnej rzeczywistości sprawiły, że dalszy rozwój projektu przestał się opłacać. Korporacja prawdopodobnie woli skupić się na nowych rozwiązaniach pokroju ray tracingu zamiast tracić siły na wspieranie tych, z których korzysta garstka entuzjastów.

Źródło: Engadget / Zdjęcie: Nvidia

 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Gotuj się na Avengers: Koniec gry!…

Przed premierą filmu Avengers: Koniec gry chcemy Wam przedstawić listę gadżetów i artbooków, które mogą…

Paweł Krzystyniak
-

Marvel’s Spider-Man: Fan połączył dwa kostiumy…

W Marvel's Spider-Man znajdziemy mnóstwo kostiumów dla Pajączka, ale nie przeszkadza to fanom na tworzenie…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Flash – zaskoczeni tożsamością Cykady? Lepsze…

Do sieci trafiły zdjęcia z kolejnego odcinka serialu Flash, na których pojawia się prawdziwa osoba…

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead po raz kolejny potwierdza swoją klasę w 9. sezonie. Chyba nigdy nie…

Ocena recenzenta:
9
Piotr Piskozub
-

Avengers: Koniec gry – olbrzymie zainteresowanie…

Wiemy już, ile wyświetleń w trakcie pierwszych 24 godzin po internetowym debiucie zanotował zwiastun filmu…

Piotr Piskozub
Plotka
-

The Batman – wiemy już, w…

W sieci pojawiły się nowe doniesienia na temat filmu The Batman - są one związane…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.