Nvidia może prowadzić prace nad hybrydowym tabletem

W oprogramowaniu Nvidia Shield Experience znaleziono fragment kodu, który sugeruje, że firma pracuje nad hybrydą laptopa i tabletu.

W oprogramowaniu Nvidia Shield Experience znaleziono fragment kodu, który sugeruje, że firma pracuje nad hybrydą laptopa i tabletu.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Tagi:  Tablet 

Nvidia od lat poszukuje alternatywnych sposobów na przyciągnięcie nowych użytkowników do branży gier. Na swoim koncie ma m.in. gamingowy tablet Shield K1 (widoczny na głównym zdjęciu), pudełko strumieniujące czy usługę chmurową Nvidia GeForce NOW. Wkrótce do tego grona może dołączyć hybrydowy tablet. Tak przynajmniej twierdzą redaktorzy serwisu XDA-Developers, którzy natrafili na tajemniczą funkcję w oprogramowaniu Shield Experience. Odkryli oni możliwość ustawienia jednego z trzech trybów pracy: komputerowego, tabletowego i dynamicznego. Ten trzeci automatycznie przełącza urządzenie w tryb desktopowy, jeśli wykryta zostanie klawiatura.

Pierwszy tablet Nvidia Shield K1 to prawdziwy staruszek na arenie gamingowej, wypuszczono go w 2015 roku i od tamtego czasu zdążył się postarzeć. Nic więc dziwnego, że w głowach projektantów zrodził się pomysł na wypuszczenie hybrydy dla graczy.

Wspomniane tryby pojawiły się w grudniowej aktualizacji oprogramowania, mimo to Nvidia nadal nie zapowiedziała sprzętu, który mógłby skorzystać z tej funkcji. I prawdopodobnie nie zobaczymy go jeszcze przez kilka miesięcy. Korporacja prawdopodobnie nadal prowadzi testy urządzenia i zaprezentuje je dopiero wtedy, kiedy będzie przekonana, że funkcjonuje tak, jak należy. Nie oznacza to jednak, że wspomniane trzy tryby interfejsu to wszystko, co wiemy na jego temat.

Redaktorzy XDA-Developers przytaczają część domniemanej specyfikacji hybrydy, choć sugerują, że nie powinniśmy zbytnio się do niej przywiązywać, gdyż może być już nieaktualna. Podobno hybryda ma być 13,5-calowym tabletem z ekranem o rozdzielczości 3000x2000 pikseli i klawiaturą pełniącą funkcję stacji dokującej. O następcy Shield K1 spekulowano od dawna, dlatego w sieci już wiele miesięcy temu pojawiły się sugestie, że będzie on wyposażony w procesor Tegta X2. Ale nowsze wersje kodu wspominają o innym procesorze: Tegra Xavier. To ten sam układ, który Nvidia montuje w systemach inteligentnych samochodów oraz urządzeniach wykorzystujących sztuczną inteligencję.

Nie wiadomo, skąd wzmianki o nowym sprzęcie znalazły się w kodzie oprogramowania. Istnieją dwa wytłumaczenia: albo Nvidia pracuje nad jakimś prototypem, który niekoniecznie trafi na rynek, albo przygotowuje się do prezentacji kolejnego członka rodziny Shield. Ta druga opcja wydaje się bardziej prawdopodobna.

Wszak w tym roku korporacja zawiązała GeForce NOW Alliance, porozumienie partnerskie, które ma umożliwić wykorzystanie potencjału technologii 5G do wdrożenia usługi GeForce NOW na szeroką skalę. Obecnie serwis funkcjonuje w wersji beta, ale korporacja liczy na to, że w przyszłości przyciągnie do siebie miliony graczy, w tym tych korzystających z platform mobilnych. Niestety, Nvidia Shield K1 jest zbyt słabym urządzeniem, aby umożliwić bezproblemowe granie za pośrednictwem chmury w takie gry jak Wiedźmin 3: Dziki Gon czy Shadow of the Tomb Raider. Do tego potrzeba układu 5G, który poradzi sobie z przesyłaniem dużych pakietów danych nie tylko za pośrednictwem Wi-Fi, lecz także w ramach sieci komórkowej. Ta tajemnicza hybryda może okazać się sprzętem, który idealnie sprawdzi się w tym zadaniu.

 

Źródło: The Verge / Zdjęcie

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV