Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement " "

 

Advertisement
 

Sienkiewicz i Monte Cassino. Rząd chce promować gry patriotyczne

Przez lata rodzima branża gamingowa była zdana sama na siebie. Dziś władza chce dofinansować ją, aby promować Polskę na arenie międzynarodowej poprzez gry patriotyczne.

W ostatnich latach Polska zapisała się złotymi zgłoskami w branży gier komputerowych. Takie tytuły jak Wiedźmin 3, This War of Mine czy Dying Light utwierdziły graczy w przekonaniu, że Polacy wiedzą, jak robić dobre produkcje. Dobrą passę tej branży planuje wykorzystać rząd, który chce, aby gry patriotyczne stały się naszą narodową specjalnością.

Podczas 28. Forum Ekonomicznego premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny wspominał o potencjale oraz sposobach finansowania rynku gamingowego w Polsce:

Branża gier komputerowych to nasza perełka eksportowa. W gamingu mamy kilkukrotnie większe szacunki, od trzech do pięciu procent udziału w rynku, poprzez nasz eksport, poprzez nasze produkty. Oczywiście Geralt może być z Rivii, ale przede wszystkim jest z Polski. Jest polskim produktem, rozsławił Polskę. Po pierwsze, jest to niezwykle ważna branża. Po drugie, my nie mamy kapitału. Polska została ograbiona przez zaborców, II wojnę światową.

Rządzący od kilku miesięcy pracują nad wprowadzeniem programu ulg podatkowych, które miałyby ułatwić tworzenie tzw. gier kulturowych, czyli produktów promujących polską kulturę za granicą. Zgodnie ze wstępnymi założeniami Ministerstwa Kultury, które będzie trzymało pieczę nad tym projektem, jeśli deweloper będzie chciał skorzystać z dofinansowania, będzie musiał poddać swoją grę weryfikacji. W ramach testu predyspozycyjnego przeanalizowane zostaną czas i miejsce akcji, postaci głównych bohaterów czy obecność elementów dziedzictwa kulturowego. Jednym z kluczowych warunków przystąpienia do programu ma być także produkcja gry na terenie Polski bądź przy współpracy z pracownikami z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

-
-

Wsparcie rodzimego sektora gamingowego nie ograniczy się jednak tylko i wyłącznie do ulg podatkowych. Premier Mateusz Morawiecki chciałby także, aby powstały programy szkolenia specjalistów, którzy w przyszłości będą tworzyć gry na światowym poziomie.

Zaprosiłem do KPRM wszystkich głównych przedstawicieli tej branży, żeby sprawdzić jakie są potrzeby. Opracowaliśmy kilka głównych postulatów i kilka takich dodatkowych. Ten główny, który przewijał się najczęściej to kształcenie programistów, informatyków, scenarzystów, tych którzy kształtują szatę graficzną, fabułę. Wypracowaliśmy kilka rozwiązań, od takich twardych, pt ulgi podatkowe w tworzeniu kolejnych rozwiązań, kolejnych gier, pod warunkiem, że gra zawiera różne wątki kulturowe, a skończywszy na promocji przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu za granicą. Obiecałem też, że na nasze zagraniczne podróże, spotkania będziemy zabierać delegacje sektora gamingowego, po to, żeby się promować za granicą.

Minie jeszcze wiele miesięcy, zanim uda się wdrożyć ten program w życie, mam jednak nadzieję, że wraz z nim poprawi się jakość polskich produkcji nawiązujących do naszej historii. Być może dzięki temu programowi takie koszmarki jak Uprising 44: The Silent Shadows już nigdy nie powstaną. Mateusz Morawiecki powiedział, że chciałby, aby „nowy Wiedźmin ” bazował na historiach Sienkiewicza albo książkach poświęconych walce o Monte Cassino.

A o czym według was powinny opowiadać polskie gry patriotyczne, które miałyby szansę przebić się na międzynarodowym rynku?

Źródło: 300polityka.pl / Zdjęcie: Wiedźmin 3
 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – grafiki superbohaterów…

Do sieci trafiły nowe grafiki postaci z filmu Avengers: Koniec gry. Zobaczymy je na materiałach…

Adam Siennica
Plotka
-

Gotham – tak będzie wyglądać Joker?…

Gotham nie tylko pokaże Batmana w ostatnich odcinkach serialu, ale także w pełni ukształtowanego Jokera.…

Adam Siennica
-

Bumblebee to reboot? Hasbro potwierdza

Bumblebee miał bardzo luźny związek z filmami serii Transformers. Pomimo tego producenci zapewniają, że to…

Adam Siennica
-

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw…

Dwayne Johnson opublikował zdjęcia z ostatniego dnia na planie filmu Szybcy i wściekli: Hobbs i…

Adam Siennica
-

Code 8 – fragment filmu sci-fi…

Code 8 to pełnometrażowy film science fiction oparty na krótkometrażówce pod tym samym tytułem. Do…

Adam Siennica
-

Shallow po polsku. Zobacz covery piosenki…

Shallow po polsku - naprawdę stworzono covery z tekstem przetłumaczonym na język polski. Czy brzmią…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]