SpatialLabs - bezokularowe 3D od Acera
Przy okazji premiery szeregu nowych laptopów firma Acer zaprezentowała innowacyjną technologię SpatialLabs, która pozwoli zobaczyć trójwymiarowe modele bez korzystania z okularów 3D.
Przy okazji premiery szeregu nowych laptopów firma Acer zaprezentowała innowacyjną technologię SpatialLabs, która pozwoli zobaczyć trójwymiarowe modele bez korzystania z okularów 3D.
Telewizory 3D miały wynieść domową rozrywkę na nowy, przestrzenny poziom. Niestety, wątpliwa jakość trójwymiarowych doświadczeń oraz konieczność korzystania z okularów 3D podczas seansu okazały się gwoździem do trumny tej technologii. Odbiorniki 3D egzystowały na rynku tylko przez kilka lat, po czym na dobre znikły z półek sklepowych.
Inżynierowie z firmy Acer postanowili powrócić do pomysłu wyświetlania stereoskopowych doświadczeń w swoich nowych laptopach. Korporacja zapowiedziała, że dzięki wykorzystaniu przełomowej, autorskiej technologii SpatialLabs, twórcy będą mogli zawiesić trójwymiarowe obiekty tuż przed monitorem, co ułatwi im pracę z obiektami 3D. Bez konieczności zakładania specjalnych okularów.
Technologia SpatialLabs łączy w sobie kilka pomniejszych systemów. Pierwszym elementem układanki jest funkcja śledzenia ruchu gałek ocznych wykorzystująca zestaw kamer umieszczonych przy górnej krawędzi wyświetlacza. Jej rolą jest monitorowanie i analizowanie położenia zarówno samej głowy, jak i oczu, aby komputer był w stanie precyzyjnie ocenić, pod jakim kątem spoglądamy na ekran. Sam wyświetlacz w prototypowym modelu ConceptD SpatialLabs składa się z panelu UHD 2D oraz układu ciekłokrystalicznych soczewek do tworzenia stereoskopowego obrazu.
Ostatnim elementem są narzędzia do renderowania treści w czasie rzeczywistym. System na bieżąco przetwarza sygnał w taki sposób, aby przystosować go do wyświetlania w stereoskopowym formacie. Odbiorcy dostarczane są oddzielne obrazy dla każdego oka, które tworzą wrażenie unoszenia się obiektów w powietrzu.
Warto zauważyć, że z potencjału SpatialLabs w pierwszej kolejności skorzystają artyści graficzni pracujący z trójwymiarowymi obiektami. Za pośrednictwem narzędzia SpatialLabs Model Viewer będą mogli obejrzeć swoje prace w trójwymiarze w skali 1:1, co pozwoli szybciej i sprawniej wyłapać ewentualne błędy. Sprzęt współpracuje także z popularnym silnikiem graficznym Unreal Engine, co ułatwi wdrożenie go na szeroką skalę w branży graficznej.
Co więcej nic nie stoi na przeszkodzie, aby z ConceptD SpatialLabs korzystać jak z klasycznego laptopa, gdyż ten fabrycznie pracuje w trybie 2D i dopiero uruchomienie narzędzia SpatialLabs Experience Center przełącza panel w tryb stereoskopowy.
Acer zamierza udostępniać swojego nowatorskiego laptopa za darmo w ramach trzymiesięcznych testów deweloperskich. Jeśli ConceptD SpatialLabs przyjmie się w studiach graficznych, nie można wykluczyć, że w przyszłości taka technologia trafi także do użytkowników domowych. Na przykład do laptopów bądź monitorów gamingowych, aby nadać głębi naszym ulubionym grom.
Źródło: Acer
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1993, kończy 31 lat
ur. 1972, kończy 52 lat
ur. 1948, kończy 76 lat
ur. 1976, kończy 48 lat
ur. 1974, kończy 50 lat