Teleskop Webba przyjrzał się Chariklo. Ten mały świat fascynuje naukowców - też ma pierścienie!
Teleskop Webba z ogromną precyzją zbadał uwielbianą przez naukowców Chariklo, planetoidę z Układu Słonecznego, która również posiada pierścienie.
Teleskop Webba z ogromną precyzją zbadał uwielbianą przez naukowców Chariklo, planetoidę z Układu Słonecznego, która również posiada pierścienie.
Teleskop Jamesa Webba przesłał na Ziemię nowe dane, tym razem dotyczące Chariklo. Ten odkryty w 1997 roku obiekt należy do grupy centaurów, tworów wykazujących cechy zarówno planetoid, jak i komet - krążą one wokół Słońca po orbitach rozciągających się pomiędzy orbitami Jowisza i Neptuna. Największy z nich, mierzący 250 km średnicy i oddalony od Ziemi o 3,2 mld km Chariklo, od kilku lat budzi szczególne zainteresowanie wśród naukowców; w 2013 roku dowiedziono bowiem, że jest on piątym po Jowiszu, Saturnie, Uranie i Neptunie ciałem w Układzie Słonecznym, które posiada własne pierścienie.
18 października zeszłego roku Pablo Santos-Sanz z Instytutu Astrofizycznego Andaluzji przy pomocy Webba obserwował rzeczoną planetoidę przechodzącą na tle gwiazdy Gaia DR3 6873519665992128512. To zjawisko, w ramach którego światło jednego ciała jest zasłaniane przez inne ciało, w astronomii nazywa się okultacją - pozwala ono wyznaczać właściwości fizyczne zakrywanych obiektów z ich kształtem czy panującą na nich temperaturą na czele. Podobnie jak przy wykorzystaniu teleskopów naziemnych w 2013 roku Webb był w stanie potwierdzić, że po odsłonięciu gwiazdy przez planetoidę pierwszy z obiektów jeszcze dwa razy zmienił swoją jasność, "mrugając" w kierunku obserwatora.
Za ten stan rzeczy odpowiadają dwa pierścienie Chariklo, oddalone o ok. 400 km od jego centrum; pierwszy z nich ma 6-7 km szerokości, natomiast drugi - od 2 do 4 km (oba są oddalone od siebie o 9 km). Z kolei analiza odbijanego przez nie światła wyraźnie sugeruje, że ich budulcem jest zamarznięta woda w postaci krystalicznej oraz pozostałości po innym lodowym obiekcie, który zderzył się z planetoidą w przeszłości. Tak graficznie prezentują się efekty badań:
Teleskop Webba - obserwacje Chariklo
Santos-Sanz przekonuje, że szczegółowa analiza krzywych blasku powstałych w trakcie wspomnianej wcześniej okultacji może doprowadzić do odkrycia kolejnych, węższych okręgów otaczających Chariklo. Naukowiec dodaje, że dzięki temu będziemy znacznie bliżej znalezienia odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak małe obiekty w ogóle posiadają pierścienie.
Źródło: NASA
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1971, kończy 53 lat
ur. 1964, kończy 60 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1974, kończy 50 lat