Repertuar kin Nowość Program TV

Wojna na procenty trwa. Discord chce przyciągnąć twórców gier niską prowizją

Discord odpowiada na zmiany prowizji u największych konkurentów. W ten sposób chce przyciągnąć twórców do swojego cyfrowego sklepu.

W ostatnich miesiącach na arenie gamingowej doszło do wielu istotnych przetasowań. Przez lata wydawało się, że Steam nie doczeka się godnego rywala. Duzi wydawcy mają co prawda własne sklepy z grami, ale nie mogą one na równi konkurować z Valve. Podobnie wygląda sytuacja na rynku mobilnym, gdzie to Google i Apple dyktują warunku twórcom gier. Pierwszą dużą firmą, która postanowiła z hukiem obalić ten monopol, było Epic Games. Przy okazji premiery androidowej odsłony Fortnite’a zdecydowano się porzucić Sklep Play na rzecz alternatywnej formy dystrybucji. Tak rozpoczęła się wojna o pieniądze dla twórców.

Ruch Epic Games na pierwszy rzut oka mógł zaskakiwać – wycofując się ze Sklepu Play, firma odcięła się od ogromnej platformy dystrybucji i zmusiła graczy do grzebania w ustawieniach telefonu i ręcznego instalowania gry. Ale Fortnite był na tyle rozpoznawaną marką, że twórcy nie bali się podjąć ryzyka. W końcu gracze od dawna domagali się androidowej wersji i byli gotowi pogodzić się z nieco trudniejszym problemem instalacji. Ten prosty zabieg sprawił, że Epic games zarobiło na swoim dziele znacznie więcej, niż gdyby było udostępniane przez Sklep Play. W końcu Google pobierałoby prowizję od każdej transakcji zawartej w grze. Dzięki wyprowadzeniu Fortnite’a ze Sklepu studio zgarnie wszystko dla siebie.

Podobny ruch firma wykonała na rynku pecetowym otwierając własna platformę dystrybucji, która pobiera tylko 12% prowizji od twórców. Valve szybko zareagowało na tę decyzję wprowadzając nową politykę regresywnych prowizji od 20% do 30%. A teraz do tej przepychanki włączył się Discord i proponuje jeszcze lepsze warunki niż Epic Games.

Przedstawiciele Discorda na blogu udostępnili wpis o znaczącej nazwie „Dlaczego nie 90/10?”, w którym zaprezentowali nową politykę cenową. Szef firmy, Jason Citron, zauważył, że w 2018 roku koszty dystrybucji gier w cyfrowym wydaniu nie powinny wynosić 30% finalnej ceny. Uważa, że branża jest gotowa na to, aby wprowadzić narzędzia umożliwiające publikowanie gier znacznie niższym kosztem.

Od 2019 roku Discord będzie pobierał od wszystkich partnerów biznesowych ujednoliconą prowizję w wysokości 10%, niezależnie od tego, czy będzie to tytuł AAA czy gra stworzona przez jednego pasjonata w domowym studio. Kluczem do sukcesu ma być samoobsługowe narzędzie do dystrybuowania gier, które znacząco ograniczy koszty po stronie firmy.

-
-

Jestem ciekaw, jak zakończy się ta wojna cenowa i czy Steam nie zdecyduje się na kolejne obniżki. Epic Games może nie dysponować wystarczającą liczbą argumentów do przeciągnięcia graczy na swoją stronę, w końcu to kolejna nowa platforma, którą trzeba zainstalować, przyswoić i opanować. Za to z Discordem sytuacja wygląda zgoła inaczej – już dziś z serwisu korzysta przeszło 130 milionów użytkowników, a sklep jest po prostu kolejną funkcją tego serwisu.

Źródło: Ubergizmo / Zdjęcie: Discord

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – zdjęcia zabawek…

Do sieci trafiły kolejne materiały promujące Avengers: Koniec gry. Premiera w kwietniu.

Michalina Reda
-

Gra o tron – buty Adidasa…

Adidas wypuścił na amerykański rynek serię butów inspirowanych serialem Gra o tron. Zobaczcie oficjalne zdjęcia.

Michalina Reda
-

Shazam! – są pierwsze recenzje. Krytycy…

Shazam! wejdzie na ekrany kin w przyszłym miesiącu a do sieci spłynęły już pierwsze -…

Adam Siennica
-

The Walking Dead – będzie zaskoczenie…

Oficjalny Twitter The Walking Dead wrzucił zapowiedź odcinka, nawiązując do kultowego wydarzenia z serialu Gra…

Michalina Reda
-

Hellboy – dlaczego powstał reboot? Nowe…

Hellboy to nadchodzący film z Davidem Harbourem w roli głównej. Dziennikarze portalu Comicbook byli na…

Michalina Reda
-

Fan Gwiezdnych Wojen ma protezę inspirowaną…

Mark Hamill osobiście pogratulował na Twitterze nastolatkowi, który pochwalił się sztuczną bioniczną ręką inspirowaną BB-8.…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.