Zmarł twórca Konami Code
Kazuhisa Hashimoto, programista odpowiedzialny za stworzenie najpopularniejszego kodu w historii gier komputerowych, zmarł w wieku 61 lat. Narzędzie stworzone na potrzeby pracy deweloperów stało się ikoną świata gamingu.
Kazuhisa Hashimoto, programista odpowiedzialny za stworzenie najpopularniejszego kodu w historii gier komputerowych, zmarł w wieku 61 lat. Narzędzie stworzone na potrzeby pracy deweloperów stało się ikoną świata gamingu.
Przyzwyczailiśmy się do zapisywania stanu gry w chmurze, autorskich modów czy możliwości przerwania gry w dowolnym momencie i wznowienia jej w tym samym miejscu. Ale nie zawsze gracze mogli korzystać z takich dobrodziejstw. W czasach, kiedy gry przechodziło się za jednym posiedzeniem, bo funkcja zapisu nie istniała, a o DLC mogliśmy tylko pomarzyć, na rynku królowały kody. Kombinacje klawiszy, których wprowadzenie dawało nam dostęp do pewnych ułatwień. 26 lutego zmarł twórca najpopularniejszego z nich, Konami Code.
↑ ↑ ↓ ↓ ← → ← → B, A, Start. Na tej kombinacji wychowało się całe pokolenie graczy lat 80. i 90. Konami Code zadebiutował w NES-owej grze Gradius z 1986 roku i miał ułatwić twórcom testowanie produkcji. Jego pomysłodawca, Kazuhisa Hashimoto uważał, że Gradius był zbyt trudny, aby w uczciwy sposób próbować wyłapywać błędy w fazie testów. Po wprowadzeniu Konami Code gracz otrzymywał zatem szereg ulepszeń znacznie ułatwiających rozgrywkę, a kodu nie usunięto z konsumenciej wersji Gradiusa. Tak zaczęła się jego wieloletnia kariera.
Trik, który miał uprościć pracę twórcom, szybko stał się prawdziwym gamingowym fenomenem. Kod zaczęli wdrażać inni twórcy, nie tylko ci powiązani z Konami. Na szeroką skalę wypromowała go Contra, w której dodawał graczowi 30 żyć. Mogliśmy wykorzystać go także w serii Dance Dance Revolution, kilku odsłonach Metal Gear Solid, w Bioshock: Infinite, Borderlands 2 czy Grand Theft Auto Online. Trafił nawet do Fortnite’a: kiedy tuż przed premierą Rozdziału 2 wstrzymano pracę serwerów, pozwalał uruchomić minigierkę w stylu Space Invaders. Zagościł również w kinematografii, wspomniano o nim m.in. w animacjach Ralph Demolka oraz Hellsing Ultimate.
W dobie autorskich modów oraz regulowanych poziomów trudności gier kody nie są aż tak popularne jak przed laty. Ale o Konami Code branża z pewnością nie zapomni jeszcze przez wiele lat i twórcy wielokrotnie będą nawiązywać w swoich produkcjach do narzędzie opracowanego przez Hashimoto.
Źródło: The Verge / Zdjęcie: Konami
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat